Studenti zaplavili Filozofickou fakultu UK

Praha - Proudy studentů dnes večer zamířily na akce Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, které se konaly při protestní Noci univerzit. Prostory fakulty na náměstí Jana Palacha v Praze byly polepené množstvím plakátů, na chodbách visely obří transparenty. Již u vchodu každý příchozí dostal brožurku 'Kritický průvodce "reformou" vysokých škol' a pozvání na středeční protestní průvod hlavním městem. Jeho cílem bude ukázat nesouhlasný postoj s plány ministra školství Josefa Dobeše (VV).

Ilustrační fotografie

Fakulta žila jako ve dne, v přízemí byly informační stánky, na chodbách i venku před fakultou debatovaly skupinky lidí, po budově chodil informátor s megafonem lákající na koncert či přednášky. V programu měli studenti přednášek desítky, místnosti praskaly ve švech, živo bylo v knihovně.

"Jsem tady, protože nesouhlasím s tím, jak je reforma navržená. Změny jsou třeba, ale je potřebné se vrátit k jednání. Ministerstvo školství v současnosti naše názory nezajímají," řekla ČTK třiadvacetiletá studentka historie Lenka Šínová. Nelíbí se jí zvažované placení školného. "Mnoho studentů si to dovolit nemůže a nápad o tom, že se k placení vrátí později, také není dobrý. Budou potřebovat peníze na zapojení do života, rodinu," dodala.

Školu zdobily ponuré transparenty. Stálo na nich například "Terci End", "Splácet, splácet, splácet" nebo "Svoboda, rovnost, vzdělávání".


Studenti v Česku dnes uspořádali řadu protestních akcí, které mají přimět vládu, aby neschvalovala návrhy dvou reformních zákonů o vysokých školách. Chtějí, aby je ministerstvo přepracovalo. Vysokoškolský Týden neklidu pokračoval v univerzitních městech akcí Noc univerzit, odpoledne se uskutečnily demonstrace. Odpor studentů neoslabilo ani rozhodnutí ministra Josefa Dobeše (VV), který ustoupil od záměru zavést školné. Naopak kritizovali jeho nový plán namísto školného zřídit takzvané zápisné za každý semestr. Protesty studentů kritizoval prezident Václav Klaus, podle něj je reforma vysokého školství nutná. 

V několika univerzitních městech se dnes uskutečnily demonstrace. V Brně se protestního pochodu zúčastnilo až 6000 lidí, podle policie je dnešní průvod nejpočetněji navštíveným protestem v Brně za několik posledních let. Studenti nesli desítky transparentů namířených proti Dobešovi (VV), proti přístupu vlády ke vzdělání a proti omezování akademických svobod. 

Brněnští studenti podle organizátorů pochodu nejsou proti reformám obecně, nesouhlasí však s konkrétními návrhy zákonů o vysokých školách a finanční pomoci studentům. Požadují úctu k akademickým svobodám a dialog mezi vládou a představiteli univerzit o všech reformních krocích. 

Reformy se připravují osm let. Ministerstvo chce změnami v akreditacích, uznávání titulů a financování škol zvýšit kvalitu univerzit. Ministr školství Dobeš v pondělí změnil kritizovaný plán na zavedení školného. Chce, aby ti, kteří prodlužují studium nebo studují na další škole, hradili poplatky, které by mohly v obou případech dosáhnout až 26.000 korun. Namísto školného by se pak platilo zápisné. Mluvčí ministerstva školství Kateřina Savičová ČTK řekla, že by mohlo být asi 2200 korun za semestr, o výši se ale stále jedná. 

Proti návrhu na zápisné se dnes postavila iniciativa Za svobodné vysoké školy, její členové se obávají, že zápisné se bude postupně zvyšovat, a vadí jim, že zatím není jasné, zda bude zavedena finanční pomoc studentům. Zápisné kritizovala i ČSSD. "Tento návrh je pouze jinou formou školného, kdy můžeme v budoucnu očekávat skokové navýšení těchto částek," uvedl stínový ministr školství Marcel Chládek. 

Prezident Václav Klaus dnes protesty studentů kritizoval. Podle něj je zásadní reforma vysokého školství nutná a organizátoři Týdne neklidu bojují jen za své parciální zájmy. Prezident kvůli protestům zrušil svou středeční přednášku na brněnské Masarykově univerzitě. "Nemám v úmyslu utkávat se s lidmi, kteří o akademickou diskusi nestojí a kterým jde výlučně o nátlakovou politiku," uvedl. Studenti Masarykovy univerzity Klausovo rozhodnutí zrušit cestu do Brna vesměs přivítali. "Jde o účelový krok. Použil náš nesouhlas k tomu, aby mohl znovu zaútočit na studenty," řekl ČTK mluvčí studentské komory Petr Soukeník. 

Ve 12 univerzitních městech se koná takzvaná Noc univerzit. Školy zůstanou otevřené až do pozdních hodin, pro návštěvníky pořádají přednášky, diskuze, koncerty, promítání filmů či prezentaci činnosti jednotlivých škol. V Olomouci, Hradci Králové nebo Plzni studenti na univerzitách i přespí. 

Protesty budou pokračovat i ve středu, v Praze vyjde v 10:00 průvod od Rudolfina k Úřadu vlády. Zástupci studentů dnes řekli novinářům, že předpokládají účast až 3000 lidí. Podobné akce se chystají také v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni, ve čtvrtek budou městem pochodovat studenti z Ústí nad Labem 

V České republice funguje 26 veřejných a dvě státní vysoké školy. Vysokoškolských studentů je přes 392.000, na veřejných vysokých školách jich studuje 339.000.

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Ve školách se začal ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století

18.09.2021 14:36 Ministerstvo školství začalo ve školách ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století. Do projektu…

Oddělit třídy z různých škol není podle asociace u bazénů problém

13.09.2021 13:09 Školní plavání se v tomto školním roce kvůli epidemii covidu-19 bude organizovat tak, aby se u…

Ministerstvo připravuje změny ke snížení neúspěšnosti doktorandů na VŠ

09.09.2021 17:35 Snížit neúspěšnost doktorandů na vysokých školách a zvýšit jejich stipendia by měla reforma, kterou…

Zásoby testů na covid by si školy měly nechat, mohou se hodit

09.09.2021 11:17 Zásoby testů na covid-19, které školám zbudou po ukončení poprázdninového screeningového testování…

Na školách se dnes poslední plošné testování na covid-19. Roušky zůstanou

09.09.2021 08:04 V základních a středních školách se dnes koná třetí termín plošného screeningového testování na…

Školy začaly s výukou plavání. Co bude po konci testování ale nikdo neví

08.09.2021 16:08 Ministerstva školství a zdravotnictví se zatím nedohodla na tom, zda školní plavání dostane výjimku…

Covidová opatření komplikují cizincům příjezd na VŠ

07.09.2021 16:45 Opatření proti epidemii covidu-19 komplikují některým cizincům ze zemí mimo EU možnost studia…

Asociace ředitelů nemá informace o tom, že by školy nechtěla hlásit…

06.09.2021 15:28 Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc nemá informace o tom, že by část škol…

Školy měly 111 nakažených, data podle Vojtěcha poskytlo 86 procent zařízení

05.09.2021 21:03 Aktualizováno Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu…

Pravidla pro vysoké školy: Část výuky možná bude on-line

03.09.2021 19:21 Ministerstva školství a zdravotnictví zřejmě v současnosti nepřipravují žádná zvláštní opatření pro…

Související:

Právě se děje

reklama