Lidé scénkami protestují za lepší stav vzdělávacího systému, přišel i Zavadil

Praha - Úderem deváté hodiny odstartoval v úterý před ministerstvem školství happening, který organizuje platforma Stop vládě a odbory. Scénkami, hudebními vystoupeními a veřejnými diskusemi chtějí účastníci poukázat na současnou neradostnou situaci ve školství.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Protest přišel podpořit předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil, účastníky pozdravil i ministr školství Petr Fiala. "Těším se, že vytvoříte dnes nějakou kouzelnou hůlku a mohu vám slíbit, že ji hned vyzkouším na ministerstvu," uvedl Fiala. Reagoval na plánované zakončení happeningu, které nese název Kouzelný hůlka pro ministra Fialu.

Demonstrace ministrovi práci nijak nekomplikuje. "Jsem rád, že happening nebrání k přístupu k budově," doplnil Fiala s tím, že by raději diskutoval uvnitř ministerstva školství.

"Občané této země už toho mají opravdu dost a je potřeba, aby tato vláda konala. Doufám, že najde způsob, aby se nemuselo zavést školné, které dopadne na střední a chudší příjmové vrstvy," prohlásil Zavadil. Kritizoval takzvané reformy, které podle jeho slov pouze "zbídačují" lidi a dostávají je na hranici chudoby.

Před budovou vyrostly dva petiční stany, účastníci happeningu si také přivezli řadu transparentů, které nesou například hesla: "Vzdělání nebo byznys" či "Za svobodné vysoké školy".

Organizátoři happeningu nesouhlasí s plánovanými reformami školství a razantními škrty, vedení ministerstva proto předali dopis se svými výtkami.

Oproti ministrovi Fialovi ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) demonstranty pozdravit nepřijde, nevyhradila si na ně čas. I to se stalo terčem kritiky odborářů. Šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil vládu kritizoval za její nečinnost v případě boje s korupcí. "Můj vzkaz vládě je, aby začala konečně něco dělat. Není potřeba kouzelná hůlka, ale obyčejný selský rozum," prohlásil.

Akce se zatím odehrává v komorním duchu, na hladký průběh dohlíží podle odhadu asi deset policistů. Dopravu před ministerstvem protest neomezil, shromáždilo se zatím asi 50 protestujících.

Kromě diskusí, na nichž vystoupí také šéf školských odborů František Dobšík či pracovník z Centra pro výzkum terciálního vzdělání Karel Šima, se v rámci celodenního happeningu odehraje také koncert,
Program zakončí happening s názvem Kouzelná hůlka pro ministra Fialu, který novému ministrovi napoví, jak správně reformovat terciární vzdělávání.

Demonstraci pořádá Českomoravský odborový svaz pracovníků školství, Herecká asociace, Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody, Odborový svaz pracovníků knihoven, Unie orchestrálních hudebníků, Unie profesionálních zpěváků ČR a iniciativa.

Témata: Školství | Demonstrace
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výuka moderních dějin? Historikové vidí nedostatky jinde než BIS

14.01.2019 16:41 Ve výuce dějepisu ve školách vidí historikové Vojtěch Ripka a Petr Blažek nedostatky, ale spíše v…

Karlova univerzita proti Zemanovi: Nejmenování dvou profesorů znovu skončí…

14.01.2019 16:14 Univerzita Karlova s největší pravděpodobností znovu podá správní žaloby proti rozhodnutí…

Zeman kašle na soud? Opět odmítl jmenovat Fajta a Ošťádala profesory

14.01.2019 13:20 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se rozhodl nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity…

Na českých školách se učí sovětská verze dějin? Ministerstvo chystá změny,…

14.01.2019 11:16 Prostor pro vyváženou výuku moderních dějin na školách chce ministerstvo školství zajistit během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama