Zeman jmenoval 12 rektorů, třináctý nedorazil. Víme, co se stalo

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě jmenoval 12 rektorů veřejných vysokých škol. Funkce se ujmou od února. Pěti z nich tím začne už druhé funkční období, sedm rektorů je nových. Zeman mimo jiné řekl, že prostudoval podklady, které ke jmenování dostal od ministerstva školství, a "s úctou a obdivem" oceňuje odbornost nových i staronových rektorů.

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Dekret podepsaný prezidentem dnes odpoledne převzali například budoucí rektor Univerzity Karlovy, lékař Tomáš Zima, rektoři ČVUT i brněnského VUT, olomoucké Univerzity Palackého či pražské Akademie výtvarných umění. Funkční období rektora trvá čtyři roky. Rektorské volby se konaly na podzim.

Prezident vyzdvihl, že rektoři musejí skloubit manažerské dovednosti s odbornými znalostmi. Na tuto funkci jsou totiž navrhováni akademici s letitou odbornou praxí. Budoucí šéf největší a nejstarší české vysoké školy, Univerzity Karlovy, Zima za všechny rektory uvedl, že si uvědomují odpovědnost své funkce i vůči společnosti. Vysoké školy totiž kromě rozvoje vědy a vzdělávání ovlivňují i veřejné mínění, dodal.

Rektoři se s hlavou státu dostali do sporu kvůli kauze literáta Martina C. Putny, kterého loni na jaře Zeman nechtěl jmenovat profesorem. Akademici to kritizovali, někteří kvůli tomu nepřijeli na jmenovací ceremoniál, z něhož byl Putna vyloučen. 

Dnes se dostavili všichni pozvaní, ačkoliv jmenovací dekret lze poslat i poštou. Kromě budoucích rektorů jsou zváni šéfové univerzit a předsedové akademických senátů škol.

Původně mělo jít k prezidentovi na jmenování 13 rektorů. Akademický senát Vysoké školy ekonomické, jejímuž rektorovi Richardu Hindlsovi končí mandát na konci ledna, se ale ani ve třech rektorských volbách neshodl na budoucím šéfovi.

Kdo je kdo na vysoké škole

Rektor: Jde o manažera univerzity, který za ni jedná a rozhoduje. Rektor reprezentuje školu na veřejnosti.

Prorektor: Prorektory jmenuje rektor jako své poradce (zástupce) pověřené vedením určité oblasti (výuka, výzkum, rozvoj, vnější vztahy...).

Akademický senát: Existují dva typy akademických senátů – akademický senát univerzity a akademické senáty jednotlivých fakult. Akademický senát je samosprávný orgán, jehož úkolem je hájit zájmy akademické obce – řeší připomínky a podněty (studentů i akademických pracovníků). Členy akademického senátu volí sama akademická obec – studenti si volí své zástupce, na které se mohou obracet o pomoc.

Kvestor: Kvestor řídí hospodaření a vnitřní správu veřejné vysoké školy a vystupuje jejím jménem v rozsahu stanoveném opatřením rektora. Kvestora jmenuje a odvolává rektor.

Děkan: Děkan stojí v čele fakulty. Na základě návrhu kateder ho volí akademický senát fakulty a je jmenován i odvoláván rektorem.

Proděkan: Proděken je funkcionář vedení fakulty jenž řídí určitou oblast (výuku, výzkum, rozvoj, vnější vztahy...). Je jmenován děkanem.

Asistent: Zpravidla se jedná o studenty posledních ročníků doktorandského studia, kteří současně na fakultě vyučují. Obvykle vedou cvičení či semináře, ale nezkoušejí.

Odborný asistent: Odborný asistent je základní pedagogická hodnost na VŠ.

Docent: Docent je vědecká hodnost vysokoškolského pedagoga – vyšší než odborný asistent a nižší než profesor. Docentura je nutná k dosažení profesury. Docent je jmenován rektorem na doporučení habilitační komise se souhlasem vědecké rady VŠ.

Garant předmětu: Garant předmětu je vysokoškolský pedagog, který je zodpovědný za zajištění výuky konkrétního předmětu.

Profesor: Nejvyšší akademický titul, udílí se zasloužilým osobnostem v daném oboru, většinou s bohatou publikační a pedagogickou činností.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brněnské univerzity se chystají na návrat části studentů, rektor MU…

23.11.2020 12:05 Někteří studenti posledních ročníků brněnských vysokých škol se vrátí k praktické či umělecké výuce…

Byl nejvyšší čas poslat nejmladší žáky do škol, distanční výuky nezvládali…

23.11.2020 11:20 Je na ní patrná úleva, že se od minulé středy vrátily nejmenší děti do lavic. Starostka Prahy 2…

Nařízená práce studentů má podle manuálu ministerstva přednost před výukou

20.11.2020 17:09 Studenti středních a vyšších odborných škol, které hejtmani povolali do nemocnic či domovů seniorů,…

Gymnázia vítají návrat maturantů, "hybridní výuka" na ZŠ bude náročná

20.11.2020 13:22 Na dodržení homogenity tříd narážejí v souvislosti s návratem maturantů do škol ředitelé gymnázií v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama