Sobotka žádá reformu škol, Chládek dostal klíčový úkol

Praha - Reformu financování regionálního školství, tedy základních a středních škol, považuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za jeden z klíčových úkolů ministra Marcela Chládka (ČSSD) pro nejbližší budoucnost. Se svým stranickým kolegou se na tom shodl na dnešním bilančním setkání, které se uskutečnilo v Národním pedagogickém muzeu Jana Ámose Komenského.

Ilustrační foto

Ministerstvo se již dříve vyjádřilo, že by v rámci reformy financování měly být podpořeny perspektivnější obory na středních školách. S touto myšlenkou souhlasí i premiér Sobotka.

V rámci financování škol se v posledních dnech rozvířila debata kolem připravované novely zákona o financování soukromých škol, která má tyto instituce i církevní školy připravit o dotace na provozní náklady. Zástupci soukromých škol ani církve s tím nesouhlasí.

Dotace na provozní náklady aktuálně činí zhruba 400 milionů korun ročně, což je desetina ze čtyřmiliardového státního příspěvku určeného těmto školám. "Je na místě si položit otázku, proč to stát financuje. Pokud se bavíme o tom, že chceme šetřit a zvýšit efektivitu státu, tak bychom se nad každým takovým výdajem měli zamyslet, jestli pro něj skutečně existuje důvod," řekl Sobotka.

Ministr Chládek připomněl, že ministerstvo školství nehradí provozní náklady ani státním školám, u nichž to spadá do kompetence zřizovatelů, tedy obcí, nebo krajů. Prezentoval příklady, jak soukromé a církevní školy dostávají z rozpočtu MŠMT více peněz než školy státní.

Soukromé školy se však opírají o údaje OECD, podle nichž jsou náklady na žáka z veřejných rozpočtů v těchto institucích o 37 procent nižší než ve státních školách.

Psali jsme:  

Za plány na omezení dotací se podle něj může skrývat i něco jiného než snaha o finanční úsporu. "Po jednání se zástupci ministerstva jsme nabyli jednoznačného dojmu, že problém není v racionální ekonomické rovině, ale že se jedná o čistě politickou záležitost a spíše o snahu řešit nepřímou cestou nedostatečnou naplněnost středních škol zřizovaných kraji," dodal ve vyjádření zprostředkovaném spolkem EDUin.

Ministerské stanovisko však není definitivní. "Prostor pro debatu tady je. Už jsem se sešel se zástupci těchto škol a pozval jsem je také ke kulatému stolu na toto téma," řekl šéf resortu.

Vláda ve středu 9. července schválila Strategii vzdělávací politiky České republiky do roku 2020, Operační program Výzkum, vývoj, vzdělávání (OP VVV) a rovněž záchranný plán na čerpání prostředků z evropských fondů v Operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Pro ministerstvo školství se jedná o tři zásadní dokumenty.

Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2020 stanovuje základní rámec pro další rozvoj školství. Jejím obsahem jsou tři základní priority – snižování nerovnosti ve vzdělávání, podpora kvalitní výuky učitele a odpovědné a efektivní řízení vzdělávacího systému. Dokument bude sloužit jako východisko všem tvůrcům vzdělávací politiky, zejména Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, ale stejně tak dalším ústředním orgánům státní správy a územně samosprávným celkům s odpovědností za oblast vzdělávání. Schválení dokumentu je navíc podmínkou pro čerpání prostředků z Evropské unie.

Vláda rovněž schválila Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) pro období 2014–2020. Ten navazuje na aktuálně realizované operační programy v období 2007–2013 (OP VaVpI a OP VK). Operační program byl připravován na základě principu partnerství a je navržen jako multifondový – zahrnuje intervence z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z Evropského sociálního fondu. OP VVV musí ještě schválit Evropská komise.

Ministři na vládě schválili také ministerstvem školství připravený záchranný plán na čerpání prostředků z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), který se dostal do problémů kvůli zanedbání ze strany bývalého vedení resortu. Záchranný plán obsahuje řadu opatření s cílem zabránit hrozící ztrátě až 10 miliard korun. Jedná se například o individuální sledování velkých projektů s cílem urychlit čerpání prostředků, příprava nastavení pravidel pro možnost využití úspor ze stavebních zakázek anebo úprava povinností pro příjemce s cílem snížit administrativní zátěž. Ministerstvo bude při řešení problémů OP VaVpI v intenzivním kontaktu jak s Evropskou komisí, tak s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem financí, uvádí se v tiskové zprávě ministerstva.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Ve školách se začal ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století

18.09.2021 14:36 Ministerstvo školství začalo ve školách ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století. Do projektu…

Oddělit třídy z různých škol není podle asociace u bazénů problém

13.09.2021 13:09 Školní plavání se v tomto školním roce kvůli epidemii covidu-19 bude organizovat tak, aby se u…

Ministerstvo připravuje změny ke snížení neúspěšnosti doktorandů na VŠ

09.09.2021 17:35 Snížit neúspěšnost doktorandů na vysokých školách a zvýšit jejich stipendia by měla reforma, kterou…

Zásoby testů na covid by si školy měly nechat, mohou se hodit

09.09.2021 11:17 Zásoby testů na covid-19, které školám zbudou po ukončení poprázdninového screeningového testování…

Na školách se dnes poslední plošné testování na covid-19. Roušky zůstanou

09.09.2021 08:04 V základních a středních školách se dnes koná třetí termín plošného screeningového testování na…

Školy začaly s výukou plavání. Co bude po konci testování ale nikdo neví

08.09.2021 16:08 Ministerstva školství a zdravotnictví se zatím nedohodla na tom, zda školní plavání dostane výjimku…

Covidová opatření komplikují cizincům příjezd na VŠ

07.09.2021 16:45 Opatření proti epidemii covidu-19 komplikují některým cizincům ze zemí mimo EU možnost studia…

Asociace ředitelů nemá informace o tom, že by školy nechtěla hlásit…

06.09.2021 15:28 Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc nemá informace o tom, že by část škol…

Školy měly 111 nakažených, data podle Vojtěcha poskytlo 86 procent zařízení

05.09.2021 21:03 Aktualizováno Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu…

Pravidla pro vysoké školy: Část výuky možná bude on-line

03.09.2021 19:21 Ministerstva školství a zdravotnictví zřejmě v současnosti nepřipravují žádná zvláštní opatření pro…

Související:

Právě se děje

reklama