Babiš jednal s odbory o platech učitelů. Ve hře je vyhlášení stávky

Kvůli zvýšení platů učitelů na příští rok se dnes odpoledne sešel premiér Andrej Babiš (ANO) se zástupci školských odborů a asociací škol. Odboráři a zaměstnavatelé nesouhlasí s přidáním všem pedagogům stejně o 2700 korun, jak navrhuje ministr školství Robert Plaga (ANO). Požadují růst platového základu o deset procent. Školské odbory jsou kvůli tomu ve stávkové pohotovosti a jsou připraveny případně vyhlásit jednodenní stávku ve školách.

Školství
doporučujeme

Navýšení platů ve veřejném sektoru upravuje vládní nařízení, které připravilo ministerstvo práce. Shoda na podobě předpisu se podle odborářů na pondělním vypořádání připomínek nenašla a ministerstvo školství na plošném přidání trvá, rozhodovat tak bude kabinet. Požadavek odborů na desetiprocentní navýšení tarifů podporují i zaměstnavatelé.

"Zatím vždy, když se odboráři a zaměstnavatelé dohodli, to premiér a vláda respektovali. Pokud by to teď bylo jinak, nemusel by se sociální dialog vůbec vést," řekl před jednáním předák školských odborů František Dobšík.

Vláda v návrhu státního rozpočtu počítá s růstem sumy na platy pedagogů o deset procent. Podle ministra by se při plošném přidání o 2700 korun všem učitelům jejich tarify zvedly o 7,2 až 9,9 procenta. Víc by si přilepšili lidé bez praxe s nižší kvalifikací, zkušeným odborníkům by plat rostl procentně méně. Zbývající čtvrtinu peněz by pak vyučující dostali v odměnách, uvedl už dřív Robert Plaga.

Odbory plošné přidání odmítají. Podle nich by nemotivovalo dobré pedagogy a bylo by nižší, než učitelům vláda slibovala. Při desetiprocentním zvýšení by se tarify upravily zhruba o 1360 až 4420 korun podle praxe a kvalifikace. Víc by dostali odborníci se zkušenostmi, méně začínající pracovníci s nižší odborností. Učitelům by se základ výdělku zvedl zhruba o 2860 až 3730 korun. Na odměny by zbyla asi pětina peněz, uvedli už dřív odboráři.

Odboráři a zástupci školských asociací se s premiérem setkali naposledy minulý týden na konferenci o budoucnosti vzdělávání. Na akci bylo kolem 700 zástupců škol z celé země. Babiš navrhoval, aby sami na místě o návrzích na zvýšení platů hlasovali a rozhodli, která varianta je lepší. Někteří z ředitelů škol pak vystoupili a premiérovi řekli, že dávají přednost navýšení tarifů o deset procent, ne navýšení o pevnou částku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijímačky na čtyřleté SŠ bez jednotných testů, redukce maturity kvůli…

30.11.2020 12:45 Na čtyřleté maturitní obory středních škol nebudou na jaře 2021 povinné jednotné přijímací zkoušky.…

"Nebudu muset denně vařit." Otevření prvních stupňů škol přivítala řada…

30.11.2020 11:45 Obrovská úleva byla patrná dnes ráno v očích řady rodičů po odchodu školáků do jedné z olomouckých…

MU Brno chce návrat studentů do škol, má výhrady k nařízené pracovní…

29.11.2020 14:15 Snížení stupně rizika ze čtvrtého na třetí v systému PES je důvodem ke zrušení nouzového stavu,…

Od 7. prosince se na střídavou výuku vrátí studenti SŠ a VOŠ, zákaz…

29.11.2020 12:58 Ministerstvo školství na síti twitter potvrdilo, že školy do třetího stupně protiepidemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama