Boj o platy učitelů se vyostřil: Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

Školské odbory dnes vyhlásily stávkovou pohotovost. Nedohodly se s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) na růstu platů. S nabízeným zvýšením nejsou spokojeny. Po jednání školské tripartity to řekl předák školských odborů František Dobšík. Plaga navrhl, aby si všichni učitelé od ledna přilepšili o 2250 korun. Dalších průměrně 1400 korun má putovat do odměn.

Školství
doporučujeme

Průměrný příjem vyučujících v letošním prvním čtvrtletí činil 36.224 korun. Průměrná mzda v ČR byla ve stejném období 32.466 korun.

Odbory požadovaly původně navýšení platů učitelů o 15 procent. Souhlasily po jednáních pak s desetiprocentním přidáním, vše ale chtěly do základu výdělku. Ministr školství Robert Plaga navrhoval růst tarifů o pět procent a zbývajících pět procent do odměn, poté přišel s pevnou částkou 1750 korun pro všechny. Dnes ji upravil na 2250 korun. Výraznější přidání pro pedagogy žádají ale i zaměstnavatelé.

"Je to politický signál, že dochází k nedohodě. Chceme nalézt řešení. Je to záležitost vlády. Uvidíme, jestli se jednání posunou ke zdárnému cíli," uvedl Dobšík. Dodal, že odbory jsou připraveny v případě nutnosti přerušit práci ve školách.

Platy zvyšuje svým nařízením vláda. O tom, zda odbory přistoupí ke stávce, by se rozhodly právě podle toho, jak o tomto nařízení vláda rozhodne. Návrh předpisu by měla projednávat v brzké době.

Plaga uvedl, že plošné přidání 2250 korun představuje 1,5násobek navýšení platů ostatních pracovníků veřejného sektoru. Jim se má základ výdělku od ledna zvednout o 1500 korun. Navrhovaným růstem Babišův kabinet plní své programové prohlášení, dodal Plaga. Vláda slíbila, že pedagogové by na konci volebního období měli pobírat 150 procent svého výdělku z roku 2017. Průměrný učitelský plat by tak měl podle Plagy činit minimálně 45.000 korun.

"My vnímáme to, že vláda naplňuje své programové prohlášení. Nicméně první věta začíná tím, že školství je prioritou této vlády. Jestliže je ta priorita taková, že průměrný plat učitele dosahuje maximálně 110 procent průměrného platu v ČR, tak musíme jasně říci, že to žádná priorita v podstatě není," řekla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Podotkla, že i výdělky v jiných oborech rostou výrazně.

Podle Plagy by se ve školství neměly zvedat jen tarify, ale i odměny a příplatky, aby ředitelé mohli lépe odměňovat kvalitnější učitele. Uvedl, že nadtarify učitelů tvoří asi 13 procent platů učitelů, zatímco u ostatních vysokoškoláků ve veřejném sektoru je to 25 procent. Dobšík řekl, že podle propočtu odborů by i při desetiprocentním navýšení tarifů měla v rozpočtu na příští rok zbýt zhruba miliarda korun, která by se mohla použít na růst odměn a příplatků. V současnosti by podle něj měly nadtarifní složky platu činit kolem 5000 korun.

Odboráři i zástupci zaměstnavatelů věří, že rozpočet na příští rok případně upraví ještě poslanci ve Sněmovně. Mohli by v něm přesunout do školství peníze na podporu učitelů.

Návrh rozpočtu počítá také s růstem platů nepedagogů ve školách, tedy například školníků či hospodářek. Od ledna by si měli meziročně polepšit zhruba o deset procent, řekl dnes Plaga. V prvním čtvrtletí letošního roku jejich výdělky činily v průměru 19.359 korun. Původní návrh rozpočtu pro ně počítal s růstem o sedm procent pro dva roky za sebou. K rychlejšímu navýšení by mělo přispět plošné navýšení tarifů ve veřejné správě o 1500 korun a zrušení nejnižší platové tabulky, která se týká nejhůře placených míst.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina škol Prymulu nevyslyšela. V pátek bude mít volno jen 15 procent ZŠ

24.09.2020 14:13 Aktualizováno Ředitelské volno bude mít v pátek zhruba 15 procent základních škol v Česku. Zhruba polovina z nich…

Adaptační kurzy jsou další líhní koronaviru? 116 vysokoškoláků se nakazilo…

24.09.2020 08:57 Během adaptačních kurzů, kterých se na začátku září u Máchova jezera zúčastnily stovky studentů z…

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Co má vliv na úspěch žáka v českých školách? Rozhodující jsou tři faktory

23.09.2020 16:21 O úspěchu dětí v českých školách nerozhodují tolik studijní předpoklady jako spíše to, z jakých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama