Vysokoškoláci se zlobí. Mají platit i za dobu, kdy byly školy zavřené

Český parlament přijal na přelomu dubna a května podivný zákon, který reguluje délku vysokoškolského studia v roce 2020. Období přerušené výuky, tedy od 1. 3. - 31. 8., se do něj nebude započítávat, a to ani v případě stanovování poplatků za delší studium.

Univerzita Karlova, ilustrační foto
doporučujeme

To se ale netýká těch, kteří měli studium prodloužené už před 29. únorem, a tudíž jim byl ze strany školy vyúčtován poplatek. Ačkoliv byly po celý semestr vysoké školy zavřené, nemají tito studenti nárok na žádnou úlevu, a poplatek musejí uhradit.

Poměrně schovívavá je v tomhle směru Univerzita Karlovya. "Situací v důsledku pandemie jsou zasaženi všichni studenti bez ohledu na to, zda již překročili nezpoplatněnou dobu studia, či nikoli," nechal se slyšet její mluvčí Václav Hájek a dodal, že největší a nejstarší česká univerzita odpustí svým studentům jeden poplatek bez ohledu na to, zda začali své studium prodlužovat po vypuknutí pandemie nebo ještě před ním. Informoval o tom server aktuálně.cz. 

Vysoké školy a univerzity mohou prostřednictvím metodické interpretace zákona publikovaného resortem školství svým studentům po předchozím odvolání buď snižovat poplatek nebo jej dokonce i prominout. Toho využil rektor Univerzity Karlovy a vydal opatření umožňující odvolání i v semestru následujícím po tom, který narušila koronakrize.

"Ke státnicím půjdu v lednu, dohromady mám ale ještě s nedokončeným oborem odstudováno jedenáct semestrů. Zaplatit tedy musím ze zákona tři. Kdyby mi ten koronavirový odpustili, pomohlo by mi to," řekl student žurnalistiky Jan Dlouhý, který plánuje využít možnosti zbavit se povinnosti poplatku.

Ne všichni studenti si jsou ale této varianty vědomi. "Informace nepřišla ani samostatným e-mailem, ani ve zprávě o vyměření poplatku. Vím, že neznalost neomlouvá, ale když se změní podmínky pro odvolání, mohli by se aspoň zmínit," postěžoval si jeho kolega Lukáš Skládal.

Někde prominou jen část poplatku, jinde ani to

Zato Mendelova univerzita v Brně přišla s jiným řešením. Studenti, kteří museli před epidemií koronaviru nebo během ní platit poplatky, mohou zažádat o částečné prominutí, které bude odpovídat době přerušené výuky. 

"V rámci rovného přístupu uplatňuje Mendelova univerzita stejný přístup ke všem studentům, ať jim vznikla poplatková povinnost před narušenou dobou, nebo v jejím průběhu," objasnil prorektor pro vzdělávací činnost na Mendelově univerzitě Radim Faran.

Vysoké učení technické v Brně požaduje po svých posluchačích, kteří prodlužovali už před pandemií, úhradu, proti čemuž se ale mohou odvolat s žádostí o snížení dlužné částky.

"S ohledem na to, jak jejich studium ovlivnila epidemiologická situace nebo jak se promítla do sociální situace jejich rodiny, poté o konkrétních případech rozhodne rektor," informovala mluvčí Vysokého učení technického Radana Koudelová. 

Obdobný postoj zaujala i Masarykova univerzita v Brně. "Kromě zákonem dané úlevy pak ještě v případě, že student prodlouží své studium nezaviněně v důsledku covidové pandemie, poplatek univerzita sníží nebo promine," řekla vedoucí studijního odboru Masarykovy univerzity Martina Vlková. Studentům, kterým vznikl dluh už před koronakrizí, se však už jednou stanovená platba nezmění.

Možnosti odvolat se mohou využít například studenti, kteří nemohli podepsat čestné prohlášení o bezinfekčnosti a dostavit se s čistým svědomím ke státním zkouškám.

"Řada z nich se ocitla v situaci, kdy musí ke státnicím přistoupit až v lednu. Proto jsme potom, co zjistíme, že student vlivem koronaviru studoval déle, schopni poplatek snižovat nebo prominout," objasnila vedoucí studijního odboru. 

"Ve škole jsem byl za celý semestr dvakrát"

Poplatky se nezmění ani pro studenty Vysoké školy ekonomické, kteří si museli před epidemií koronaviru za své studium platit. Překročení bezplatné doby vychází zhruba na 21 tisíc za každý započatý půlrok. Je-li prodloužení delší než rok, vyjde to posluchače na 34 500 korun za započatých šest měsíců.

Ti, u kterých se prokáže, že prošvihli termín státnic v důsledku epidemie, mohou ve svém odvolání žádat nižší poplatek. V případě ztížené finanční situace můžou využít odkladu platby nebo splátkového kalendáře.

Někteří vysokoškoláci si stěžují na odlišný přístup jednotlivých škol. "Pandemie postihla všechny studenty stejně a nevidím tedy důvod ke škatulkování, kdy část studentů je zvýhodněná," zlobil se student mezinárodního obchodu na Vysoké škole ekonomické.

"Ve škole jsem byl za celý semestr jen dvakrát. Platil jsem přitom za prezenční, nikoliv za distanční studium," řekl serveru student podnikové ekonomiky a managementu Radek Kaisler. "Pochopil bych, kdyby krize trvala měsíc, ne téměř celý semestr. Uvítal bych, kdyby mi byla polovina poplatku vrácena," podotkl s tím, že by uvítal úplné prominutí po vzoru Univerzity Karlovy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijímačky na čtyřleté SŠ bez jednotných testů, redukce maturity kvůli…

30.11.2020 12:45 Na čtyřleté maturitní obory středních škol nebudou na jaře 2021 povinné jednotné přijímací zkoušky.…

"Nebudu muset denně vařit." Otevření prvních stupňů škol přivítala řada…

30.11.2020 11:45 Obrovská úleva byla patrná dnes ráno v očích řady rodičů po odchodu školáků do jedné z olomouckých…

MU Brno chce návrat studentů do škol, má výhrady k nařízené pracovní…

29.11.2020 14:15 Snížení stupně rizika ze čtvrtého na třetí v systému PES je důvodem ke zrušení nouzového stavu,…

Od 7. prosince se na střídavou výuku vrátí studenti SŠ a VOŠ, zákaz…

29.11.2020 12:58 Ministerstvo školství na síti twitter potvrdilo, že školy do třetího stupně protiepidemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama