Vysokoškoláci se zlobí. Mají platit i za dobu, kdy byly školy zavřené

Český parlament přijal na přelomu dubna a května podivný zákon, který reguluje délku vysokoškolského studia v roce 2020. Období přerušené výuky, tedy od 1. 3. - 31. 8., se do něj nebude započítávat, a to ani v případě stanovování poplatků za delší studium.

Univerzita Karlova, ilustrační foto

To se ale netýká těch, kteří měli studium prodloužené už před 29. únorem, a tudíž jim byl ze strany školy vyúčtován poplatek. Ačkoliv byly po celý semestr vysoké školy zavřené, nemají tito studenti nárok na žádnou úlevu, a poplatek musejí uhradit.

Poměrně schovívavá je v tomhle směru Univerzita Karlovya. "Situací v důsledku pandemie jsou zasaženi všichni studenti bez ohledu na to, zda již překročili nezpoplatněnou dobu studia, či nikoli," nechal se slyšet její mluvčí Václav Hájek a dodal, že největší a nejstarší česká univerzita odpustí svým studentům jeden poplatek bez ohledu na to, zda začali své studium prodlužovat po vypuknutí pandemie nebo ještě před ním. Informoval o tom server aktuálně.cz. 

Vysoké školy a univerzity mohou prostřednictvím metodické interpretace zákona publikovaného resortem školství svým studentům po předchozím odvolání buď snižovat poplatek nebo jej dokonce i prominout. Toho využil rektor Univerzity Karlovy a vydal opatření umožňující odvolání i v semestru následujícím po tom, který narušila koronakrize.

"Ke státnicím půjdu v lednu, dohromady mám ale ještě s nedokončeným oborem odstudováno jedenáct semestrů. Zaplatit tedy musím ze zákona tři. Kdyby mi ten koronavirový odpustili, pomohlo by mi to," řekl student žurnalistiky Jan Dlouhý, který plánuje využít možnosti zbavit se povinnosti poplatku.

Ne všichni studenti si jsou ale této varianty vědomi. "Informace nepřišla ani samostatným e-mailem, ani ve zprávě o vyměření poplatku. Vím, že neznalost neomlouvá, ale když se změní podmínky pro odvolání, mohli by se aspoň zmínit," postěžoval si jeho kolega Lukáš Skládal.

Někde prominou jen část poplatku, jinde ani to

Zato Mendelova univerzita v Brně přišla s jiným řešením. Studenti, kteří museli před epidemií koronaviru nebo během ní platit poplatky, mohou zažádat o částečné prominutí, které bude odpovídat době přerušené výuky. 

"V rámci rovného přístupu uplatňuje Mendelova univerzita stejný přístup ke všem studentům, ať jim vznikla poplatková povinnost před narušenou dobou, nebo v jejím průběhu," objasnil prorektor pro vzdělávací činnost na Mendelově univerzitě Radim Faran.

Vysoké učení technické v Brně požaduje po svých posluchačích, kteří prodlužovali už před pandemií, úhradu, proti čemuž se ale mohou odvolat s žádostí o snížení dlužné částky.

"S ohledem na to, jak jejich studium ovlivnila epidemiologická situace nebo jak se promítla do sociální situace jejich rodiny, poté o konkrétních případech rozhodne rektor," informovala mluvčí Vysokého učení technického Radana Koudelová. 

Obdobný postoj zaujala i Masarykova univerzita v Brně. "Kromě zákonem dané úlevy pak ještě v případě, že student prodlouží své studium nezaviněně v důsledku covidové pandemie, poplatek univerzita sníží nebo promine," řekla vedoucí studijního odboru Masarykovy univerzity Martina Vlková. Studentům, kterým vznikl dluh už před koronakrizí, se však už jednou stanovená platba nezmění.

Možnosti odvolat se mohou využít například studenti, kteří nemohli podepsat čestné prohlášení o bezinfekčnosti a dostavit se s čistým svědomím ke státním zkouškám.

"Řada z nich se ocitla v situaci, kdy musí ke státnicím přistoupit až v lednu. Proto jsme potom, co zjistíme, že student vlivem koronaviru studoval déle, schopni poplatek snižovat nebo prominout," objasnila vedoucí studijního odboru. 

"Ve škole jsem byl za celý semestr dvakrát"

Poplatky se nezmění ani pro studenty Vysoké školy ekonomické, kteří si museli před epidemií koronaviru za své studium platit. Překročení bezplatné doby vychází zhruba na 21 tisíc za každý započatý půlrok. Je-li prodloužení delší než rok, vyjde to posluchače na 34 500 korun za započatých šest měsíců.

Ti, u kterých se prokáže, že prošvihli termín státnic v důsledku epidemie, mohou ve svém odvolání žádat nižší poplatek. V případě ztížené finanční situace můžou využít odkladu platby nebo splátkového kalendáře.

Někteří vysokoškoláci si stěžují na odlišný přístup jednotlivých škol. "Pandemie postihla všechny studenty stejně a nevidím tedy důvod ke škatulkování, kdy část studentů je zvýhodněná," zlobil se student mezinárodního obchodu na Vysoké škole ekonomické.

"Ve škole jsem byl za celý semestr jen dvakrát. Platil jsem přitom za prezenční, nikoliv za distanční studium," řekl serveru student podnikové ekonomiky a managementu Radek Kaisler. "Pochopil bych, kdyby krize trvala měsíc, ne téměř celý semestr. Uvítal bych, kdyby mi byla polovina poplatku vrácena," podotkl s tím, že by uvítal úplné prominutí po vzoru Univerzity Karlovy.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Ve školách se začal ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století

18.09.2021 14:36 Ministerstvo školství začalo ve školách ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století. Do projektu…

Oddělit třídy z různých škol není podle asociace u bazénů problém

13.09.2021 13:09 Školní plavání se v tomto školním roce kvůli epidemii covidu-19 bude organizovat tak, aby se u…

Ministerstvo připravuje změny ke snížení neúspěšnosti doktorandů na VŠ

09.09.2021 17:35 Snížit neúspěšnost doktorandů na vysokých školách a zvýšit jejich stipendia by měla reforma, kterou…

Zásoby testů na covid by si školy měly nechat, mohou se hodit

09.09.2021 11:17 Zásoby testů na covid-19, které školám zbudou po ukončení poprázdninového screeningového testování…

Na školách se dnes poslední plošné testování na covid-19. Roušky zůstanou

09.09.2021 08:04 V základních a středních školách se dnes koná třetí termín plošného screeningového testování na…

Školy začaly s výukou plavání. Co bude po konci testování ale nikdo neví

08.09.2021 16:08 Ministerstva školství a zdravotnictví se zatím nedohodla na tom, zda školní plavání dostane výjimku…

Covidová opatření komplikují cizincům příjezd na VŠ

07.09.2021 16:45 Opatření proti epidemii covidu-19 komplikují některým cizincům ze zemí mimo EU možnost studia…

Asociace ředitelů nemá informace o tom, že by školy nechtěla hlásit…

06.09.2021 15:28 Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc nemá informace o tom, že by část škol…

Školy měly 111 nakažených, data podle Vojtěcha poskytlo 86 procent zařízení

05.09.2021 21:03 Aktualizováno Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu…

Pravidla pro vysoké školy: Část výuky možná bude on-line

03.09.2021 19:21 Ministerstva školství a zdravotnictví zřejmě v současnosti nepřipravují žádná zvláštní opatření pro…

Související:

Právě se děje

reklama