Česko získá přístup k superpočítači LUMI, zvládne 375 milionů miliard výpočtů za vteřinu

Česko společně s dalšími devíti evropskými státy získá přístup k jednomu z nejrychlejších superpočítačů na světě. Půjde o superpočítač LUMI, který má být instalován v polovině příštího roku ve finském městě Kajaani a má umět více než 375 milionů miliard výpočtů za vteřinu.

Snímky ze stavby datacentra pro superpočítač LUMI.

Zařízení bude uhlíkově neutrální a bude využívat výlučně obnovitelné zdroje energie. Za přístup k němu uhradilo ministerstvo školství 1,6 milionu eur (zhruba 43,5 milionu korun). Ministerstvo to dnes uvedlo v tiskové zprávě.

Superpočítač LUMI podle úřadu využijí evropští vědci, kteří se podílejí třeba na výzkumu proti pandemii covidu-19, vyvíjí léčiva nebo studují změnu klimatu. Investice do něj podle ministerstva představuje pro evropské země nové výzkumné a obchodní příležitosti.

LUMI bude podle ministerstva jedním z energeticky nejefektivnějších superpočítačů na světě. Bude mít teoretický výkon až 552 milionů miliard výpočtů za vteřinu. Vážit má přibližně 150 tun a rozkládat se bude na ploše 150 metrů čtverečných, což je velikost odpovídající tenisovému kurtu.

Celkové náklady na instalaci a správu zařízení do roku 2026 se očekávají ve výši 200 milionů eur (5,4 miliardy korun), z nichž 140 milionů eur (3,8 miliardy korun) má stát jen samotný superpočítač. Peníze mají jít z Evropské komise a kromě ČR i dalších devíti evropských států zapojených do konsorcia LUMI. Jedná se o Finsko, Belgii, Dánsko, Estonsko, Island, Norsko, Polsko, Švédsko a Švýcarsko. Spoluvlastníkem superpočítače bude i společný evropský podnik EuroHPC.

Výpočetní kapacita superpočítače se má rozdělit na dvě poloviny. Jednu mezi své členy bude rozdělovat konsorcium LUMI a druhou bude mít k dispozici pro mezinárodní výzkumnou komunitu podnik EuroHPC.

Díky iniciativě EuroHPC by se v následujících letech měly ve Španělsku a v Itálii postavit ještě další dva superpočítače. Česko pak bude v podniku EuroHPC provozovat také vlastní superpočítač, který vznikl na základě výzvy vypsané na začátku roku 2019. Toto zařízení by mělo začít fungovat v 1. čtvrtletí příštího roku v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava. Stroj s názvem EURO-IT4I za 14,86 milionu eur (404,2 milionu korun) by měl mít výkon až 15,2 milionu miliard výpočtů za vteřinu, a bude tak zřejmě jedním z deseti nejvýkonnějších v Evropě a 50 na světě.

Podnik EuroHPC zahrnuje 32 evropských států, ČR se k němu připojila před dvěma roky. Cílem iniciativy je vybudovat v Evropě tři speciální superpočítače a zajistit pro EU dostupnost nejnovějších a nejvýkonnějších technologií ve vysokorychlostním počítání. Měla by se tak zajistit konkurenceschopnost a nezávislost EU ve vztahu k Asii a USA, které nyní těmto technologiím dominují.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje