Člověk v tísni vydal příručku k výuce o dezinformacích. Reaguje na konspirace o covidu

Nové inspirace či návod pro výuku o tom, jak fungují média a jak vznikají dezinformace, mohou učitelé najít v příručce s názvem Dezinformační dezinfekce od vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.

Dezinformace, ilustrační foto

Materiál reaguje na poplašné zprávy a konspirační teorie, které se objevují v souvislosti s epidemií covidu-19. Publikace je určená zejména pro střední školy a druhý stupeň základních škol. K dispozici je zdarma na webu. ČTK to sdělila mediální koordinátorka programu Táňa Abrhámová.

Tématu onemocnění covid-19 se od počátku epidemie věnují nejen seriózní, ale také dezinformační média, která šíří zavádějící sdělení či lži. Dominují témata o počtech nakažených, původu viru, protiepidemických opatřeních, léčbě, vakcíně nebo dopadech na ekonomiku. Podle Jaroslava Valůcha z organizace Transitions, který se rovněž podílel na přípravě nové publikace, věří dezinformacím o původu a šíření viru desítky tisíc uživatelů sociálních sítí.

Nová příručka má pomoct se proti šíření dezinformačních teorií bránit pomocí mediálního vzdělávání. "Důkladné poznání dezinformací a mechanismů, které jejich šiřitelé používají, nás může vůči nim učinit odolnějšími," uvedl Valůch.

Materiál má podle zástupců Člověka v tísni seznámit žáky s druhy a postupy šíření dezinformací a vysvětlit motivace jejich tvůrců a šiřitelů. Součástí je karetní hra, která s vtipem zjednodušeně vykresluje motivace různých druhů šiřitelů nepravdivých sdělení. Materiál nabízí i zpracované analýzy vybraných dezinformací z počátku koronavirové krize v první polovině letošního roku, jako třeba analýzu sdělení o údajném hybateli krize Billu Gatesovi či údajném čipování obyvatel při testovacích odběrech nebo rozbor alternativních teorií o laboratorním původu viru.

Vybrané analýzy jsou dostupné rovněž na internetových stránkách programu Jeden svět na školách, kde si učitelé mohou příručku zdarma stáhnout, nebo ji bezplatně objednat v tištěné podobě. Využít mohou i webinářů o tom, jak s příručkou a tématem dezinformací s žáky pracovat.

Jeden svět na školách nyní navíc všem zájemcům opět zpřístupnil svůj audiovizuální výukový portál. Už na jaře ho v době výuky na dálku podle Abrhámové navštívily desetitisíce lidí. Aktuálně na něm najdou zhruba 290 filmů, 1280 výukových materiálů a podklady k 80 lekcím pro distanční výuku.

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje