Člověk v tísni vydal příručku k výuce o dezinformacích. Reaguje na konspirace o covidu

Nové inspirace či návod pro výuku o tom, jak fungují média a jak vznikají dezinformace, mohou učitelé najít v příručce s názvem Dezinformační dezinfekce od vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.

Dezinformace, ilustrační foto
doporučujeme

Materiál reaguje na poplašné zprávy a konspirační teorie, které se objevují v souvislosti s epidemií covidu-19. Publikace je určená zejména pro střední školy a druhý stupeň základních škol. K dispozici je zdarma na webu. ČTK to sdělila mediální koordinátorka programu Táňa Abrhámová.

Tématu onemocnění covid-19 se od počátku epidemie věnují nejen seriózní, ale také dezinformační média, která šíří zavádějící sdělení či lži. Dominují témata o počtech nakažených, původu viru, protiepidemických opatřeních, léčbě, vakcíně nebo dopadech na ekonomiku. Podle Jaroslava Valůcha z organizace Transitions, který se rovněž podílel na přípravě nové publikace, věří dezinformacím o původu a šíření viru desítky tisíc uživatelů sociálních sítí.

Nová příručka má pomoct se proti šíření dezinformačních teorií bránit pomocí mediálního vzdělávání. "Důkladné poznání dezinformací a mechanismů, které jejich šiřitelé používají, nás může vůči nim učinit odolnějšími," uvedl Valůch.

Materiál má podle zástupců Člověka v tísni seznámit žáky s druhy a postupy šíření dezinformací a vysvětlit motivace jejich tvůrců a šiřitelů. Součástí je karetní hra, která s vtipem zjednodušeně vykresluje motivace různých druhů šiřitelů nepravdivých sdělení. Materiál nabízí i zpracované analýzy vybraných dezinformací z počátku koronavirové krize v první polovině letošního roku, jako třeba analýzu sdělení o údajném hybateli krize Billu Gatesovi či údajném čipování obyvatel při testovacích odběrech nebo rozbor alternativních teorií o laboratorním původu viru.

Vybrané analýzy jsou dostupné rovněž na internetových stránkách programu Jeden svět na školách, kde si učitelé mohou příručku zdarma stáhnout, nebo ji bezplatně objednat v tištěné podobě. Využít mohou i webinářů o tom, jak s příručkou a tématem dezinformací s žáky pracovat.

Jeden svět na školách nyní navíc všem zájemcům opět zpřístupnil svůj audiovizuální výukový portál. Už na jaře ho v době výuky na dálku podle Abrhámové navštívily desetitisíce lidí. Aktuálně na něm najdou zhruba 290 filmů, 1280 výukových materiálů a podklady k 80 lekcím pro distanční výuku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijímačky na čtyřleté SŠ bez jednotných testů, redukce maturity kvůli…

30.11.2020 12:45 Na čtyřleté maturitní obory středních škol nebudou na jaře 2021 povinné jednotné přijímací zkoušky.…

"Nebudu muset denně vařit." Otevření prvních stupňů škol přivítala řada…

30.11.2020 11:45 Obrovská úleva byla patrná dnes ráno v očích řady rodičů po odchodu školáků do jedné z olomouckých…

MU Brno chce návrat studentů do škol, má výhrady k nařízené pracovní…

29.11.2020 14:15 Snížení stupně rizika ze čtvrtého na třetí v systému PES je důvodem ke zrušení nouzového stavu,…

Od 7. prosince se na střídavou výuku vrátí studenti SŠ a VOŠ, zákaz…

29.11.2020 12:58 Ministerstvo školství na síti twitter potvrdilo, že školy do třetího stupně protiepidemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama