Covidová opatření komplikují cizincům příjezd na VŠ

Opatření proti epidemii covidu-19 komplikují některým cizincům ze zemí mimo EU možnost studia vysokých škol v ČR. Problematický je příjezd do země například pro Rusy nebo Indy, odkud se ke studiu v Česku hlásí tradičně vysoký počet lidí.

Kvůli dlouhým čekacím lhůtám na víza zřejmě nestihnou přicestovat všichni před začátkem akademického roku. Vysoké školy jim proto nabídnou možnost distančního zápisu či výuky on-line. Vyplývá to z vyjádření mluvčích Univerzity Karlovy (UK) a Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE). Zájem cizinců o studium v ČR je podle nich podobný jako v minulosti.

Do Česka mohou nyní podle mimořádných opatření bez uvedení důvodů cestovat občané ČR a dalších států EU nebo cizinci, kteří mají v EU pobytové oprávnění. Co se týče ostatních cizinců, mohou do ČR vstoupit za jakýmkoli účelem jen ze zemí s nízkým rizikem nákazy nebo pokud mají dokončené očkování vakcínou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo odpovídající vakcínou, kterou schválila Světová zdravotnická organizace (WHO) pro nouzové použití. Jinak mohou přijet jen ve výjimečných případech, mezi které patří mimo jiné studium.

Podle mluvčího UK Václava Hájka pandemie ovlivňuje zejména příjezd cizinců ze zemí, kde je velmi vysoké riziko nákazy covidem-19. "Tam v období zvýšeného zájmu uchazečů o vízum, tedy v červnu až září, byly a jsou zařazeny mimo jiné i Rusko a Indie, tedy země, odkud se hlásí tradičně vysoký počet uchazečů," uvedl. V zemích s extrémním rizikem nákazy nepřijímaly české konzuláty do 30. července žádné žádosti o víza, výjimka pro případy studia začala platit od 31. července. Lhůty pro vyřizování víz se tím prodloužily.

Podle Hájka mohli někteří cizinci získat vízum ve zrychlené proceduře programu Režim student, který vláda schválila v roce 2017. Pro množství víz z jednotlivých zemí jsou v něm ale kvóty a letos byl zájem o jeho využití výrazně vyšší než v minulých letech, takže v něm všichni neuspěli, řekl. Ne všichni se tak podle něj stihnou do ČR dostat před začátkem akademického roku, který je na většině vysokých škol na přelomu září a října.

"Konkrétně dle dat MŠMT byla například na zastupitelských úřadech v Novém Dillí a Moskvě s měsíční kvótou 100 uchazečů (na vysoké školy v ČR) kvóta v srpnu překročena o 155, respektive 212 uchazečů. Na zastupitelském úřadu Jekatěrinburgu s měsíční kvótou 40 uchazečů byla překročena o 90 uchazečů," uvedl mluvčí UK. Podle mluvčí VŠE Martiny Mlynářové se proto nyní problémy s příjezdem do ČR týkají hlavně ruských studentů.

S Hájkem se shodla, že zejména zájem lidí z EU a samoplátců v cizojazyčných programech o studium v ČR zůstává podobný jako v předešlých letech. Pokud se do země nedostanou, budou moct na VŠE podobně jako v uplynulém akademickém roce využít i nabídky výuky on-line, řekla. "Fakulty Univerzity Karlovy nabízejí svým přijatým uchazečům alespoň možnost distančního zápisu do studia," dodal Hájek.

Podle webu ministerstva zahraničí fungují nyní omezené vízové služby na zastupitelských úřadech ve 49 zemích. Kromě Indie a Ruska jsou mezi nimi také třeba Ukrajina, Kazachstán, USA či Velká Británie.

Zahraničních studentů bylo loni v ČR 50.102, tedy zhruba 16,7 procenta všech studujících. Kolem dvou pětin cizinců byly Slováci. Rusů bylo 7526, Ukrajinců 4083, Kazachů 2356 a Indů 1164. Američanů studovalo v Česku 429 a Britů 420. Studium v angličtině si platilo 8702 cizinců.

Související

Vláda ČR

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.
Policie ČR

Anonym hrozí střelbou. Policie s univerzitami nastavuje bezpečnostní opatření

Policie v pondělí dopoledne informovala, že se zabývá výhrůžkami anonyma, který hrozí střelbou na několika univerzitách. Byla proto přijata bezpečnostní opatření. Česko zažilo tragickou střelbu na vysoké škole v prosinci, kdy útočník zavraždil čtrnáct lidí v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. 

Více souvisejících

Vysoké školy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 4 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Do důchodu půjdeme později. Pavel se shodl s koalicí i opozicí, věk odchodu do penze musí růst

Zástupci jak koalice, tak opozice se s prezidentem Petrem Pavlem shodli na potřebě prodlužovat věk odchodu do důchodu. Vedla se diskuze i ohledně způsobu výpočtu této změny. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy