Epidemiologové chtějí uzavřít i 1. stupně ZŠ, roušky povinně na zastávkách MHD

Při dnešní diskusi na tripartitě převládl názor uzavřít kvůli koronavirové epidemii i první stupeň základních škol. Na tiskové konferenci to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Školky podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly uzavřeny z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví nebudou. Vláda má o dalších opatřeních rozhodovat dnes odpoledne.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dlouhá diskuse byla o tom, zda uzavřít nebo neuzavřít první stupeň škol. Byli jsme dotazováni, nakonec většinový názor byl, že má převahu názor epidemiologický, čili i děti můžou být přenašeči covidu-19 na svoje rodiče. Pravděpodobně vzhledem k tomu, že se dá očekávat prázdninový týden od 26. října, tak většinový názor byl i pro uzavření těchto škol," řekl Hanák. "Byli jsme ujištěni, že školky zavřeny nebudou z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví," doplnil Středula.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) dnes záležitost probere vláda. "Chci slyšet, jak bude zabezpečena kritická infrastruktura. To bylo i předmětem dnešní videokonference s hejtmany. Budeme potřebovat, aby byly v krajích zajištěny takzvané krizové školy, pokud by se zavřely školy," řekla. Problém by podle ní byl v oblasti zdravotnictví, pokud by personál musel zůstat doma s dětmi. Už v březnu vláda nařídila hejtmanům a pražskému primátorovi, aby v případě potřeby vyčlenili školy nebo školská zařízení, v nichž by mohly být děti například policistů, hasičů nebo zdravotníků.

Podle mluvčí ministerstva školství by se nyní v případě zavření prvního stupně postupovalo asi podobně jako na jaře. "S největší pravděpodobností by se stejně jako tehdy těmto dětem zřídily spádové školy," řekla mluvčí. "Zdravotníci by měli děti v těchto zařízeních, a tím pádem by s nimi nezůstávali doma," dodala. Podle ní by tak lékaři, policisté či hasiči v této souvislosti ani neměli nárok na ošetřovné.

Na druhém stupni základních škol se ode dneška učí prezenčně polovina dětí, zbytek na dálku. Po týdnu se žáci vystřídají. Pro žáky nižšího stupně víceletých gymnázií to ale neplatí. V základních uměleckých školách může být jen individuální výuka. Na výuku on-line přešly vysoké a střední školy v celé ČR, dosud v některých regionech fungovaly normálně. Výjimky dále platí pro praktickou výuku. Na prvním stupni zatím zůstala prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu.

Na jednání tripartity bylo podle Středuly jasně řečeno, že se nepočítá s navýšením ošetřovného na 80 procent základu výdělku. Odbory zvýšení považují za nutné. Vláda minulý týden schválila prodloužení ošetřovného, jednat by o tom měla Sněmovna ve stavu legislativní nouze na schůzi od 20. října.

Ošetřovné se podle zákona vyplácí devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky ho pak mohou pobírat až 16 dnů. Dávku je možné získat i na jiné členy rodiny, kteří potřebují péči. Zaměstnancům se z nemocenského pojištění poskytuje 60 procent základu výdělku. Podle ministerstva práce by se podpora měla vyplácet po celou dobu omezení výuky a uzavření stacionáře či nařízené karantény. Opatření má podle návrhu platit do konce školního roku, tedy do 30. června 2021.

Hanák dále uvedl, že není jisté, že školství je připraveno a vybaveno odpovídající výpočetní technikou pro případ zrušení výuky i na prvním stupni základních škol. Hanák pro uzavření této úrovně nebyl. "Po konzultaci i s Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství bylo řečeno, že je to opravdu padesát na padesát. My jsme řekli, že jestliže je u epidemiologů informace, že to je zdroj šíření, tak v tom případě to má smysl," řekl naopak Středula.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v diskusi na dnešním zasedání tripartity řekl, že bude nutné zavést povinné nošení roušek na zastávkách městské hromadné dopravy a v podobných veřejných prostorách. "Někteří z nás navrhovali, podobně jako v celé Evropě, aby se roušky nosily i mimo budovy venku. Nakonec pan profesor Prymula řekl, že opatření, o kterých my zatím nevíme, ale říkám to, co bylo v diskusi, že určitě budou nutné roušky ve veřejných prostorech - zastávkách veřejné dopravy a dalších podobných prostorech," řekl Hanák.

Od 10. září platí povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé České republice. Chránit si ústa a nos je nutné při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

Podle odborářů by mělo být nošení roušek povinné i ve firmách. "Prostřednictvím určení, že roušky jsou osobním ochranným pracovním prostředkem. V tu chvíli vzniká i povinnost zaměstnavateli vybavovat zaměstnance, případně řešit bezpečnostní přestávky," uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Ve firmách ale od 10. září povinnost nosit roušky platí. Nemusí ji mít zaměstnanci vykonávající práci na jednom místě, například v kanceláři, s minimálně dvoumetrovým rozestupem od dalších osob. Výjimku mají také osoby pracující ve výrazně ztížených podmínkách, co se týče horka.

Co se týče restaurací, podle Hanáka Prymula i premiér Andrej Babiš (ANO) na jednání ubezpečili, že k jejich úplnému uzavření nedojde. Restaurace od pátku musejí zavírat ve 20:00. U stolů mohou sedět nanejvýš čtyři lidé, vedle toho musí být mezi sedícími odstup 1,5 metru. V jídelnách v obchodních centrech mohou být u stolu jen dva lidé.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazil první milion testů určených pro žáky

27.02.2021 15:56 Do České republiky dnes dorazila první zásilka antigenních testů, které jsou určeny pro testování…

Plaga chce co nejrychlejší návrat žáků do škol

27.02.2021 13:33 Jakmile to epidemická situace dovolí, je nutné udělat maximum pro návrat žáků a studentů do škol, a…

Uzavření pro školy není problém, tvrdí asociace. Rodiče na tom budou hůře

27.02.2021 11:24 Uzavření prvních a druhých tříd v rámci opatření proti šíření nemoci covid-19 by pro samotné…

Řada ředitelů škol a školek v Praze by zavření uvítala

26.02.2021 22:00 Aktualizováno Možné uzavření škol, které zvažuje vláda, by mnozí ředitele pražských škol, vzhledem k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama