Epileptické dítě? O nemoci by měli vědět i jeho spolužáci ve třídě, tvrdí lékaři

I spolužáci ve třídě by podle odborníků měli vědět o tom, že má některé dítě epilepsii. Doporučují také, aby učitelé dbali na správnou informovanost o nemoci. V tiskové zprávě to sdělili Dana Buršíková z Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a přednosta Kliniky dětské neurologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole Pavel Kršek.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

S epilepsií žije v Česku asi 80.000 lidí a každý rok přibývá okolo 5000 nových pacientů. Na pondělí připadá Mezinárodní den epilepsie.

Klima ve třídě, kde je dítě s epilepsií, a spolupráce mezi spolužáky je podle Buršíkové horší než v celkové populaci. "Horší pozice dítěte ve školní třídě byla prokázána u dětí, jejichž spolužáci nevědí o jejich epilepsii," uvedla. Buršíková napsala o dětech s epilepsií v prostředí školy knihu.

Podle Buršíkové i Krška by se také učitelé měli snažit budovat dobrou pozici dítěte s epilepsií ve třídě. Důležitá je rovněž informovanost o nemoci. "Vyšší míra znalostí o epilepsii a s tím související nižší úroveň stigmatizace byla zjištěna ve třídách, kde většina dětí o epilepsii svého spolužáka ví," uvedli odborníci.

Epilepsie může být vrozená, ale může se objevit kdykoli během života. Onemocnění mozku může vyvolat i úraz, stres, vyčerpání či operace. Léčí se léky antiepileptiky, dodržováním správné životosprávy, případně také operací.

V Česku podle odhadů žije asi 80.000 lidí s takzvaně aktivní epilepsií, tedy lidé, kteří měli epileptický záchvat v posledních pěti letech. Dalších nejméně 160.000 lidí se léčilo nebo stále léčí, ale záchvat neměli pět let, či déle.

Epileptické záchvaty mohou být spojeny s nenápadnými projevy, jako je záraz v činnosti či porucha vědomí. Na druhou stranu existují i záchvaty dramatické, kdy nemocný spadne a je postižen velkými křečemi. Důležité je, zajistit, aby se při záchvatu nemocný nezranil.

Pokud je i po záchvatu člověk v bezvědomí, je podle odborníků vhodné, ho položit do takzvané stabilizované polohy, kdy leží na boku s pokrčenýma nohama a hlavou v mírném záklonu. Pokud se sám neprobere, je třeba zavolat sanitku. Pokud není nemocný po záchvatu dezorientovaný nebo poraněný, není nutné ho odvézt do nemocnice. Výjimkou je první, nebo opakující se záchvat.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záškoláctví by mohli řešit sociální pracovníci škol, plánuje MPSV

27.02.2020 15:53 Záškoláctví by mohli pomoci vyřešit školní sociální pracovníci. Pracovali by nejen s žáky, ale i s…

Průzkum: Dvě třetiny dětí v ČR sportují, nemají ale každodenní pohyb

26.02.2020 15:03 Aktualizováno Dvě třetiny českých školáků pravidelně sportují, většině ale chybí každodenní pohyb. Doporučení…

Mediální výchově se nevěnuje ve školách dost času. Platformy napsaly…

24.02.2020 11:58 Mediální výchově se ve školách nevěnuje dost času a učitelům často chybí odborná příprava pro tuto…

Průtahy ministerstva komplikují mladým lékařům studium

19.02.2020 20:40 Další studium po absolvovaní lékařské fakulty podle mladých lékařů komplikují průtahy ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama