Financování nepedagogů v SŠ s praktickou výukou se má změnit, MŠMT předložilo návrh

Ministerstvo školství chce vytvořit nový systém placení nepedagogů ve středních školách, kde se koná praktická výuka. Jejich financování podle úřadu nyní neodpovídá potřebnému počtu pracovníků, školy na ně proto musí žádat o dodatečné peníze z krajských rezerv. Vzniknout by proto měla takzvaná školní střediska praktického vyučování, díky nimž by školy mohly dostávat peníze rovnou na daný počet nepedagogů.

ministerstvo školství
doporučujeme

Vyplývá to z návrhu novely vyhlášky, kterou ministerstvo zveřejnilo na vládním webu.

Financování škol se od začátku letošního roku změnilo. Zatímco dříve se školám rozdělovaly peníze ze státního rozpočtu prostřednictvím takzvaných krajských normativů podle počtu žáků, nyní je dostávají za výuku i podle počtu odučených hodin. Pro nepedagogy se ale část peněz stále rozděluje přes kraje. Financování nepedagogických zaměstnanců, kteří ve školách zajišťují praktickou výuku, vychází z normativů pro rok 2019 a je průměrem mezi různými druhy škol. Pro některé jsou současné platby nedostačující a musí žádat o dodatečné peníze z rezerv krajů. To je podle ministerstva nesystematické. Podle propočtu úřadu může být ve školách asi o 300 nepedagogů víc, než kolik na ně v současnosti jde peněz.

Ministerstvo proto navrhuje zavést takzvaná školní střediska praktického vyučování. Zakládat by je mohly školy, které organizují praktickou výukou samy. Střediska by sloužila k vykazování práce nepedagogů potřebných k zajištění praktické výuky. Mohlo by jít například o správce IT sítě, skladníky, nástrojáře a další specializované pracovníky. Peníze na ně by školám rozdělovaly kraje podle skutečné situace v dané škole. Na učitele praktické výuky by podobně jako na ostatní pedagogy šly peníze přímo z ministerstva.

Školy by měly mít možnost zapsat středisko do rejstříku škol se souhlasem zřizovatele, respektive krajského úřadu. Ministerstvo odhaduje, že by mohlo vzniknout kolem 300 takových středisek, a to asi na třetině středních odborných škol. "Z hlediska zabezpečení financování se předpokládá, že krajské úřady využijí prostředky, které budou mít v roce 2021 vyčleněné v rámci rezervy," stojí v návrhu. Výši financování úřad v návrhu neupřesnil.

Vyhláška by měla začít platit 15. dnem po vyhlášení. Mělo by to být ještě před začátkem školního roku, protože školy by podle ministerstva měly mít čas stihnout zápis středisek do školského rejstříku před 1. zářím. Nový způsob financování nepedagogů by měl platit od ledna příštího roku. Do konce letoška by měly kraje doplácet rozdíl mezi současným financováním nepedagogů a jejich skutečným počtem ze svých rezerv.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za co Česko utratí miliardy z EU? NERV předložil návrh, chce i změnu…

03.08.2020 13:14 Evropské peníze by se v příštím programovacím období měly investovat do digitalizace, silnic a…

MŠMT navrhne přejmenování tří vysokých škol

01.08.2020 09:46 Ministerstvo školství chce upravit názvy tří vysokých škol v Česku. Z Veterinární a farmaceutické…

ODS navrhne vyšší odměny pro volební komisaře, Kupka žádá manuál pro školy…

29.07.2020 16:00 Občanští demokraté navrhnou zvýšení odměny pro členy volebních komisí při podzimních krajských a…

Novou rektorkou Univerzity obrany je Kročová, jmenoval ji Zeman

29.07.2020 14:47 Novou rektorkou Univerzity obrany v Brně se od začátku srpna stane plukovnice Zuzana Kročová. Do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama