Gazdík se chce zaměřit na osvětu rodičů ve vztahu k modernizaci vzdělávání

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) se chce zaměřit na osvětu rodičů ve vztahů k modernizaci vzdělávání. Řekl to dnes v on-line debatě pořádané společností EDUin a Stálou konferencí asociací ve vzdělávání. Úspěch připravovaných změn ve školství podle něj bude do velké míry záležet právě na tom, jak se s nimi ztotožní neodborná veřejnost.

Petr Gazdík (STAN)

Chce, aby rodiče pochopili, že jejich děti nebudou v důsledku úprav v učivu hloupější. Chtěl by k tomu využít například levné marketingové kampaně nebo rádiové pořady.

"Každý z nás chce pro děti to nejlepší a mnoho z nás si myslí, že to jak jsme se učili my, že se musí učit jeho děti," uvedl Gazdík. Řada lidí se podle něj domnívá, že když se třeba děti nebudou učit v sedmé třídě Archimedův zákon zpaměti, tak to znamená, že budou hloupější. Podle ministra je ale cílem redukce memorování přesný opak, tedy větší úroveň vzdělávání, což je třeba rodičům vysvětlit. "Všechny změny, které připravujeme, musí neodborná rodičovská veřejnost pochopit a přijmout," řekl.

Na větší osvětu veřejnosti se nyní ministr připravuje. Jak řekl, zatím se sešel se zástupci spolku Fórum rodičů a chtěl by se s některou mediální skupinou domluvit na pořadu v rádiu, kde by mohl smysl připravovaných změn ve vzdělávání vysvětlovat. "Chceme tyto věci popularizovat," uvedl. Dodal, že by k tomu chtěl přichystat i levnou marketingovou kampaň. "Žádné billboardy nebo vysílání reklamy v televizi. Musí to být něco chytřejšího, co bude propojovat občanské aktivity, co bude ukazovat rodičům, že teď je ten čas pomoci svým dětem k lepší budoucnosti,“ řekl.

Vláda se ve svém programu zavázala k tomu, že do konce roku 2023 dokončí revize vzdělávacích programů s důrazem na aktuálnost učiva a zajistí podmínky pro zavedení změn do škol. Chtěla by snížit celkový objem učiva a podpořit to, aby žáci látce rozuměli, spíš než aby se věci učili nazpaměť. Měl by se také zvětšit prostor pro týmovou spolupráci, rozvoj kreativity žáků a individuální přístup k nim.

K tomu, aby rodiče lépe pochopili změny ve školství, by podle Gazdíka mělo přispět i testování žáků v takzvaných uzlových bodech vzdělávání, tedy například v 5. nebo 9. třídě. Vládní prohlášení avizuje, že v uzlových bodech se budou ověřovat získané dovednosti a na základě toho se potom připraví změny v přijímacích, maturitních a závěrečných zkouškách. Podle Gazdíka je důležité, aby se to s testováním nepřehnalo, protože jinak by se ve výuce opět nic nezměnilo.

"Nechceme z toho dělat žádné další Cermaty, žádné další maturity, žádné další přijímačky,“ řekl. "V momentě, kdy to s testováním přeženeme, tak děti se nebudou učit nově jinak, ale budou se učit na ty testy,“ dodal.

ON-LINE 90. den války: Rusové se nejspíš pokusí o další útoky a obklíčení…

24.05.2022 13:12 Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami…

Počasí: Část Česka skropí vydatný déšť, spadne až 60 milimetrů srážek

24.05.2022 06:00 S vydatnými srážkami musí od dnešního poledne počítat obyvatelé v pásu od Vysočiny po Jeseníky.…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Gazdík odvolal ředitelku Cermatu

24.05.2022 16:36 Aktualizováno Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Ministerstvo školství vyčíslilo náklady na uprchlíky z Ukrajiny na…

21.05.2022 11:01 Téměř tři měsíce od ruského vpádu na Ukrajinu je podle ministerstva školství možné vyčíslit náklady…

Ministerstvo školství doporučilo pro vysvědčení ukrajinských dětí slovní…

19.05.2022 17:57 Ukrajinští uprchlíci by podle ministerstva školství (MŠMT) měli mít letos na závěrečném vysvědčení…

Ukrajinské školy budou žákům uznávat studium v Česku

07.05.2022 08:34 Ukrajinské školy budou žákům uznávat plnění povinné školní docházky v Česku. Ve spolupráci s…

Studenti se u přijímacích zkoušek v češtině horší, v matematice lepší

28.04.2022 15:26 Uchazeči o studium čtyřletých oborů získali letos u jednotných přijímacích zkoušek v průměru méně…

Související:

Právě se děje

reklama