Hygienici zakázali prezenční výuku na univerzitách v Brně

Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje od středy 23. září zakázala prezenční výuku na vysokých školách v Brně, na Brněnsku a na Hodonínsku. Jde o místa, která jsou na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví oranžová. Zároveň jsou při venkovních akcích, kterých se účastní více než 100 lidí povinné roušky. Krajští hygienici o tom dnes informovali v tiskové zprávě.

Masarykova univerzita, ilustrační foto
doporučujeme

Na to, že by podobná mimořádná opatření mohla začít platit, upozornil ředitel KHS David Křivánek už dnes dopoledne. V Jihomoravském kraji jsou tři okresy na semaforu v oranžovém stupni pohotovosti, který značí počínající komunitní přenos. Oranžové jsou Brno-město, Brno-venkov a Hodonínsko. Zbytek je v zeleném stupni, který představuje výskyt nákazy bez komunitního přenosu. Takzvaný semafor ukazuje stav koronavirové nákazy v jednotlivých okresech. Rozeznává tři stupně, zelený, oranžový a nejhorší červený, v němž je zatím jen Praha.

Zrušení prezenční výuky se dotkne zejména Mendelovy univerzity a Vysokého učení technického, které semestr zahájily tento týden, Masarykova univerzita (MU) začíná s výukou 5. října. VUT na svých stránkách informovalo, že fakulty už stanovují, u kterých cvičení, seminářů a laboratoří prezenční forma studia zůstane.

"Informace o zavření VŠ v Brně mě nepřekvapila, po zákazu pro Prahu, Pardubice, Plzeň a Zlín. Jen bych očekával, že se rektora MU někdo zeptá na podmínky a výjimky (například pro prváky). A že se šmahem zavírají školy a nechává se zábava - bary, sporty a jiné - je do nebe volající rozpor," komentoval rozhodnutí hygieniků na twitteru rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Hygienici oznámení rozeslali školám do datových schránek. Nařízení se nevztahuje na individuální návštěvy knihoven a studoven, individuální konzultace, zkoušení za přítomnosti nejvýše deseti lidí, laboratorní, experimentální nebo uměleckou práci za přítomnosti nejvýše 15 lidí a na klinickou a praktickou výuku a praxi.

Zároveň hygienici doporučili vybraným zařízením sociálních služeb a zdravotním službám s lůžkovou péčí, aby zakázala návštěvy. I zde jsou výjimky, které se vztahují na děti, mentálně postižené nebo nemocné v posledním stadiu nevyléčitelného onemocnění.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od pondělí se mají uzavřít i speciální školy, vláda rozhodne v pátek

29.10.2020 08:41 Od pondělí se podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) uzavřou i speciální školy, které zatím…

Školy zůstanou zavřené. Platí to i pro první stupeň, rozhodla vláda

27.10.2020 22:01 Aktualizováno Ani žáci prvního stupně základních škol se v pondělí k prezenční výuce nevrátí. Na dnešní tiskové…

Plaga chce, aby vláda rozhodla o návratu žáků 1. stupně do škol ještě dnes

27.10.2020 11:00 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (za ANO) chce, aby vláda oznámila rozhodnutí ohledně návratu dětí z…

Nejistý výhled otevření škol ovlivňuje výuku na dálku, propast ve…

26.10.2020 14:54 Nejistota kolem termínu znovuotevření škol zavřených kvůli epidemii covidu-19 je podle zástupců…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama