Insignie a archiválie brněnských univerzit: Po téměř 20 letech znovu k vidění na jednom místě!

Mimořádná, pouze týdenní, výstava rektorských a děkanských insignií a univerzitních archiválií i s originály exponátů zahajuje 16. listopadu v Moravském zemském muzeu v Brně.

Přidejte svůj názor 1 komentář

akademické klenoty
doporučujeme

Návštěvníci uvidí majestátné taláry, žezla a řetězy rektorů a děkanů i další symboly a dokumenty jedné státní a pěti veřejných vysokých škol se sídlem v Brně:

Vysoké učení technické v Brně (rok založení 1899)
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno (1918)
Masarykova univerzita (1919)
Mendelova univerzita v Brně (1919)
Janáčkova akademie múzických umění v Brně (1947)
Univerzita obrany v Brně (1951)

img-responsive

akademické klenoty | foto: snip-brno.cz

Celkem bude k vidění 37 vitrín s taláry a insigniemi rektorů a děkanů brněnských univerzit.

Výstava bude doplněna primátorským a hejtmanským slavnostním řetězem i dalšími symboly a historickými dokumenty města Brna a Jihomoravského kraje.

„Jsem velmi ráda, že se výstava podařila uspořádat po devatenácti letech právě v letošním roce, kdy slavíme 30 let svobody a připomínáme si také 80. výročí od uzavření českých vysokých škol v roce 1939. Je symbolické, že budou univerzity znovu pohromadě,“ uvedla k výstavě brněnská primátorka Markéta Vaňková. „Osobně usiluji o to, aby mohli Brňané
a návštěvníci našeho města obdivovat unikátní akademické klenoty častěji. Aby výstava univerzitních insignií dostala pravidelný režim, například každých pět let, protože Brno je významným univerzitním městem a středoevropským vzdělávacím centrem,“ dodala k možné budoucnosti výstavy insignií a archiválií primátorka města Brna Markéta Vaňková.

img-responsive

akademické klenoty | foto: snip-brno.cz

Vstupní část expozice bude symbolicky věnována událostem 17. listopadu – 30. výročí sametové revoluce (1989) a výročí 80 let od uzavření českých vysokých škol v době protektorátu (1939).

Unikátní výstava navazuje na krátkodobé prezentační expozice v letech 1994, 1999 a v roce 2000, kdy byly insignie brněnských vysokých škol naposledy takto společně k vidění v rámci projektu Brno – univerzitní město.

Věděli jste že…?

… rektorský řetěz Vysokého učení technického v Brně byl dokončen a předán škole v roce 1915, ale z obavy před zabavením za první světové války byl řetěz uložen v rektorátní pokladně a poprvé použit až o rok později na pohřbu prvního rektora brněnské techniky, profesora Karla Zahradníka?

… dnešní Veterinární a farmaceutická univerzita Brno byla zřízena jako vůbec první vysoká škola v samostatném Československu, a že je na rektorském řetězu se státním znakem původní název brněnské veteriny „Vysoká škola zvěrolékařská“?

… rektorský řetěz s medailí věnoval Masarykově univerzitě ve 30. letech minulého století osobně prezident Tomáš Garrigue Masaryk?

… jednotícími prvky rektorských a děkanských řetězů i žezel Mendelovy univerzity v Brně jsou hrachové kuličky, které Gregor Johann Mendel používal při svých genetických experimentech?

… kožený límec rektorského řetězu Janáčkovy akademie múzických umění v Brně byl vytvořen z marokénu – kůže z marocké kozy? Řetěz zdobí mozaika s ručním pozlacením a mosazná rytina portrétu Leoše Janáčka.

… rektor Univerzity obrany v Brně má jako jediný z brněnských rektorů místo rektorského žezla meč?

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Číňané mají na Karlově univerzitě utrum. Rektor ukončil činnost…

13.11.2019 14:36 Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ukončil ke dnešnímu dni činnost Česko-čínského centra UK (ČČC)…

Stávka zabrala? K odborům se přidali podnikatelé, chtějí víc peněz na…

07.11.2019 17:14 Odbory a zaměstnavatelé vyzvali dnes vládu a poslance, aby ve Sněmovně v projednávaném rozpočtu na…

Tomáš Klus se naštval: Babiš je jako Voldemort, vzdělání nemůže být…

06.11.2019 16:57 Aktualizováno Zpěvák Tomáš klus podpořil stávku českých učitelů. Přesto - nebo právě proto, že má doma čtyři děti…

Do stávky se nakonec zapojila polovina škol. Rodiče o ní nevěděli

06.11.2019 16:55 Aktualizováno Učitelé v celém Česku dnes stávkovali kvůli platům. Vláda podle nich nezvyšuje platy tak, jak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama