ROZHOVOR | Tušili jsme, že roušky do škol přijdou. Pro část žáků je distanční výuka lepší, říká ředitel školy

ROZHOVOR – Rychlost nařízení jej zaskočila. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý nepočítal s tím, že by pokyn ministerstva zdravotnictví k nošení roušek při výuce od druhé stupně výše začal už platit od pátku. „Když jsme viděli, jak v Praze narůstá počet nakažených, tak jsme predikovali, že nařízení nosit roušky i v hodinách vstoupí v platnost až od pondělí. S tak rychým verdiktem jsme nepočítali. Všichni doufáme a věříme, že zdravotníci vědí, co dělají, takže se vynasnažíme nařízení maximálně dodržovat,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ředitel Masarykovy základní školy v pražských Klánovicích Michal Černý.

Když se vrátil z jednání, byl v šoku. Kolegové šéfa Masarykovy základní školy v pražských Klánovicích Michala Černého, si totiž z jeho ředitelny odnesli veškeré respirátory, které tvořily zásoby pro učitelský sbor. Kantoři tak promptně zareagovali na nařízení ministerstva zdravotnictví, které od pátku nařídilo nošení ochranných prostředků kvůli nárůstu nemoci covidu-19 i ve výuce. Pokyn se vztahuje na žáky od druhého stupně výše. „Je zajímavé, že než vešel pokyn ve známost, tak si hordy respirátorů nikdo nevšiml. A najednou je všechno fuč,“ konstatuje s humorem Michal Černý.

Prezident Asociace ředitelů základních škol se ve svém ústavu nebrání distanční výuce, i když stále probíhá prezenční. Některým žákům totiž nemusí probírání látky v rouškách vyhovovat. „Pokud se někdo chce mermomocí i v době prezenční výuky vzdělávat distančně, a nemusí se jednat jen o on-line výuku, ale o dávkování učiva, pak není problém ho uvolnit, pokud dojde k dohodě mezi zákonným zástupcem dítěte a ředitelem školy. Já se nebráním ničemu a můžeme s rodiči žáků, kterým vyhovuje distanční výuka, začít o tomto způsobu studia hned jednat,“ tvrdí Černý v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Milovník divadla řeší náhle řadu problémů. Musí určit systém, podle něhož se bude kontrolovat, jak dlouho má na sobě žák jednu roušku. „Jejich životnost je omezená, a pokud jednu ústenku bude mít žák na obličeji třeba sedm hodin, pak je to kontraproduktivní. Jelikož nařízení přišlo ze dne na den, tak jsme ještě neměli možnost vymyslet, jak tento problém vyřešíme,“ říká Černý. Kantor, který měl původně aprobaci na první stupeň a dálkově si vzdělání dodělal i pro druhý, rovněž netuší, zda při předmětech jako je hudební výchova a tělocvik nebude platit výjimka a školáci si tak nebudou muset roušku nasadit. „S tělocvikem ale problémy nebudou, pokud u něj pardon platit nebude, jsme rozhodnutí chodit ven, můžeme sportovat v klánovickém lese. Venku totiž není povinnost nosit roušky, tak pokud by výjimka u tělesné výchovy neplatila, pak problém vyřešíme pohybem v lese,“ má jasno šéf ředitelů.

Pedagog je přesvědčený, že nové nařízení způsobí problémy hlavně žákům. „Protože pokud mají nasazenou ústenku, tak jim není často vůbec rozumět, není jim vidět do obličeje, takže u žáků je to rozhodně větší komplikace než u učitelů a budeme se muset s tím vyrovnat. Podívejte se, je to stejné, jako když závodíte v běhu. Jednou máte máte krásné počasí a podruhé zápolíte v dešti, v kroupách, ale pořád běžíte, protože se s nastalou situací musíte vyrovnat. A tak je to i s rouškami při výuce,“ nabízí příměr kantor, který učí matematiku a dramatickou výuku.

KANTOŘI KVŮLI RESPIRÁTORŮM VZALI ŘEDITELNU ÚTOKEM

Pane řediteli Černý, co říkáte nařízení ministerstva zdravotnictví, podle něhož mají od pátku žáci od druhého stupně výše společně s učiteli nosit roušky či respirátory i při vyučování?

Upřímně řečeno, všichni jsme při stoupajícím počtu nakažených covidem-19 čekali, že tento pokyn alespoň v Praze přijde. Ovšem jsme se domnívali, že vstoupí v platnost až v pondělí. Část členů naší asociace to vysloveně vítá, někteří jsou zase nešťastní, ale valná většina rozhodnutí ministerstva zdravotnictví bere jako nařízení, které plně respektujeme. Všichni doufáme a věříme, že zdravotníci vědí, co dělají, takže se vynasnažíme nařízení maximálně dodržovat.

Jak na pokyn zakrývat si dýchací cesty při vyučování reagovali vaši podřízení, tedy kantoři?

Jejich reakce byla pohotová, zásoba respirátorů, které si kolegové v ředitelně doposud vůbec nevšímali, byla rozebrána doslova v mžiku, jakmile se o nařízení dozvěděli. Takže zásoby jsou kompletně fuč, což jsme zjistil, když jsem se vrátil z jednání.

A co rodiče školáků, už vás kontaktovali?

Zatím neměli šanci, protože jsem část dne trávil na ministerstvu školství, kde jsme ale probírali věci, které s pandemií nesouvisely. Když jsem z jednání dorazil do Klánovic, rodiče jsem obeslal. Ale jsem přesvědčený, že řada o chystaném opatření už věděla.

Ještě bych se vrátil k učitelům. Někteří z nich upozorňují, že žáci neuvidí učitelovu mimiku, když má na sobě roušku, a tvrdí, že právě mimika je při výuce také klíčová. Souhlasíte?

Někteří pedagogové, kteří zastávají zmíněný názor, mají pravdu částečně. Ale pokud jde celkově o kantory, tak u nich to zase až takový problém není, protože my učitelé bychom správně měli omezovat frontální výuku na minimum a snažit se pracovat jiným způsobem, to znamená, že náš výklad látky bychom měli omezovat na minimum, ať je tady covid anebo není. Ale hlavní problém v souvislosti s nošením roušky vidíme právě u dětí, protože pokud mají nasazenou ústenku, tak jim není často vůbec rozumět, není jim vidět do obličeje, takže u žáků je to rozhodně větší komplikace, s níž se budeme muset vyrovnat. Podívejte se, je to stejné, jako když závodíte v běhu. Jednou máte máte krásné počasí a podruhé zápolíte v dešti, v kroupách, ale pořád běžíte, protože se s nastalou situací musíte vyrovnat. A tak je to i s rouškami při výuce.

Jak budete během vyučování kontrolovat takzvanou životnost roušky? Protože pokud bude mít žák ústenku nasazenou sedm hodin, pak je to kontaproduktivní a přináší to více škody než užitku. Jen připomenu, že jednorázová rouška vydrží kolem dvou hodin, poté zvlhne a je nepoužitelná.

Ptáte se dobře, ale já vám zatím váš dotaz nedovedu zodpovědět, protože tento problém budeme teprve řešit. Jelikož nařízení přišlo ze dne na den, tak jsme ještě neměli možnost vymyslet nějaký systém, jak životnost roušek vyhodnotíme. Domnívám se, že pokud se v pátek ještě lhůtou nošením ochranných prostředků nebudeme zabývat, pak se zase až tak moc nestane. Tím ale neříkám, že chceme něco podcenit, určitě na to budeme dohlížet, ale říkám, pokyn přišel strašně rychle a my řešení teprve musíme hledat.

TĚLOCVIK S ÚSTENKOU? PROBLÉM VYŘEŠÍ KLÁNOVICKÝ LES

Tušíte, zda budou muset mít žáci roušku na obličeji i při předmětech, jako je hudební výchova anebo tělocvik? Osobně si to nedovedu představit.

Slyšel jsem, že právě vámi zmíněné předměty budou od roušek osvobozeny a měla by být při této výuce udělena výjimka. (Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch při tiskové konferenci nedoporučil ani zpěv, aby se kapénky nešířily vzduchem - pozn. red.). Jestli je to ale pravda, to zatím nevím. S tělocvikem ale problémy nebudou, pokud u něj pardon platit nebude, jsme rozhodnutí chodit ven, můžeme sportovat v klánovickém lese. Venku totiž není povinnost nosit roušky, tak pokud by výjimka u tělesné výchovy neplatila, pak problém vyřešíme pohybem v lese.

Už víte, jak budete přistupovat k astmatikům? Špatná propustnost roušek totiž některým z nich způsobuje dechový diskomfort, jak uvedla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední česká pneumoložka Václava Bártů?

Pokud si astmatici, autisté a všichni další žáci, kteří mají zdravotní problémy, přinesou potvrzení od lékaře, že jim ochranné prostředky způsobují zdravotní obtíže, pak budou mít automaticky výjimku a povinnosti budou zbaveni.

Počty nakažených koronavirem dosahují astronomických čísel. Nebojíte se nyní o zdraví svých podřízených?

Paradoxně ne, protože nyní budou díky povinnosti nosit roušky lépe chráněni, tak je to z pohledu zdraví pro pedagogy příznivá zpráva.

Není v současné době lepší distanční výuka, s níž mají už školy zkušenosti z jara, než výuka v rouškách? Jak se k tomuto pohledu stavíte vy jako odborník?

Domnívám se, že pro část dětí i učitelů je distanční výuka lepší, to určitě, ale nemyslím si, že jich je většina. Je to relativně menší část. Ostatní zase upřednostňují prezenční výuky. Rád bych ale zdůraznil, že pokud se někdo chce mermomocí i v době prezenční výuky vzdělávat distančně, a nemusí se jednat jen o on-line výuku, ale o dávkování učiva, pak není problém ho uvolnit, pokud dojde k dohodě mezi zákonným zástupcem dítěte a ředitelem školy. Já se nebráním ničemu a můžeme s rodiči žáků, kterým vyhovuje distanční výuka, začít o tomto způsobu studia hned jednat.

Jistě jste četl, že kantoři prostřednictvím Učitelské platformy vyzvali otevřeným dopisem vládu, aby kabinet stanovil jasná, transparentní pravidla, za kterých bude docházet k uzavírání škol v souvislosti se šířením koronaviru. Co o této aktivitě soudíte?

Zatím jsem o tom jen slyšel, ale otevřený dopis jsem nečetl. Jednoznačně s tímto požadavkem souhlasím. Protože pak bychom, pokud budou jasně řečena pravidla, mohli předvídat a předpokládat, kdy by vlastně k uzavření škol mohlo dojít a předešlo by se tak chaosu.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 
David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Michal Černý Roušky a respirátory studenti Školství

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy