Koronakrize dopadla na jazykové školy. Některým hrozí zánik, podpora státu je bídná

Stát podle zástupců soukromých jazykových škol nedostatečně podporuje firmy nabízející jazykové vzdělávání, na které negativně doléhá koronavizová krize. Pro řadu z nich může být podle jejich zástupců likvidační. Vadí jim nejasné pokyny v souvislosti s plánovaným obnovením provozu.

Školství
doporučujeme

Poukazují na to, že kvůli zavřeným hranicím přišly o zahraniční lektory a že možnost obnovit provoz v létě školám nepomůže, protože lidé do nich o prázdninách nechodí. ČTK to sdělil mediální zástupce společnosti James Cook Languages Pavel Orálek.

Od pondělí se v omezeném režimu otevřely jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky. Soukromé jazykové školy mohou obnovovat prezenční výuku v pomaturitních kurzech, většina ale podle předsedkyně Asociace jazykových škol Marcely Hergesselové kvůli přísným hygienickým podmínkám pokračuje dál přes internet. Kdy budou moct otevřít prezenčně i další kurzy, je podle zástupců jazykových škol z pokynů od státních institucí zatím nejasné

"Soukromé jazykové školy se zaměřením na firemní vzdělávání se nevejdou do žádného ministerského předpisu či tabulky s termínem znovuzahájení provozu. A když už se tam nějaká informace objeví, tak vzápětí přijde z jiného ministerstva informace odlišná," řekl výkonný ředitel James Cook Languages (JCL) Martin Borl. Hergesselová v pondělí uvedla, že by podle ní mohly další kurzy v soukromých jazykových školách otevřít od 25. května. Vyzvala ministerstvo průmyslu a obchodu, aby harmonogram pro soukromé jazykové školy upřesnilo.

Podle Hergesselové mohou mít vládní opatření proti koronaviru na jazykové školy likvidační dopady. "Jazykové školy tak za několik dnů přišly často až o většinu příjmů, přitom jim samozřejmě nadále běží fixní náklady jakožto nájmy, náklady na energie, výplaty a odvody za administrativní zaměstnance," uvedla. Například v James Cook Languages čelí výpadku v objemu výuky za období března a dubna ve výši asi čtvrtiny z plánovaného obratu, uvedl Borl. Vadí mu například, že stát trvá na uhrazení daně z přidané hodnoty z vystavených faktur, které ještě nejsou zaplacené.

Jazykové školy se navíc v současnosti potýkají s nedostatkem zahraničních lektorů, kteří kvůli opatřením proti koronaviru často opustili Česko a není jasné, kdy a zda se vrátí. "Nově nasmlouvaní lektoři ani nepřijeli. Z předběžných informací několika pražských jazykových škol víme, že odjelo na 300 zahraničních vyučujících," řekla Hergesselová. Podle ní mohou upřednostnit online výuku v Číně, Vietnamu a Jižní Koreji, kde se platby pohybují ve výši až 40 dolarů (kolem 1000 korun) za 45 minut, což je podle ní mnohem víc než v ČR.

Soukromé jazykové školy se navíc obávají, že jim nepomůže ani případné uvolnění opatření proti koronaviru v létě. Na rozdíl například od restaurací a jiných služeb totiž podle jejich zástupců lidé o prázdninách do škol nechodí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga reaguje na Prymulu. Je připraven se bavit o úpravě školního roku

22.09.2020 18:44 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga vyzval nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO) k…

Hygienici zakázali prezenční výuku na univerzitách v Brně

22.09.2020 18:13 Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje od středy 23. září zakázala prezenční výuku na…

Zástupci škol: Rozhodnutí kvůli covidu má být centrální

22.09.2020 16:29 Aktualizováno O zavření škol kvůli epidemii by podle zástupců školských asociací bylo lepší rozhodovat spíš…

Změny v inkluzi? Návrh MŠMT vyvolal rozruch, pedagogové a experti vyzývají…

22.09.2020 13:13 Ministerstvo školství by mělo připravovat změny ve vzdělávání handicapovaných dětí společně s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama