Kvůli obezitě zavádí některé školy nová opatření

Jako nástroj v boji proti obezitě zavádí některé školy v Česku do výuky tělocviku jízdu na koloběžce. Přivedl je k tomu projekt Tělák nás baví společnosti Kostka. Inspiraci našli učitelé v Německu. ČTK o tom informoval mediální zástupce společnosti Jan Hrbek. Podle odborníků je dosavadní podoba tělesné výchovy zastaralá a nedokáže děti motivovat ke sportování. Podle studie Univerzity Palackého v Olomouci má zhruba pětina českých školáků ve věku mezi 11 a 15 lety problémy s hmotností.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

"Inspirovali jsme se u kolegů v Německu, kde funguje jízda na koloběžkách jako součást hodin tělesné výchovy na školách již několik let. Podobný model jsme zavedli také u nás, abychom pomocí koloběžek rozvíjeli slábnoucí motorické dovednosti dětí a zároveň bojovali proti dětské obezitě formou, která školáky baví," uvedla ředitelka Základní školy v Moravské Třebové Jaroslava Skácelíková.

Podíl školáků s nadváhou v posledních desetiletí roste. Zatímco v roce 2002 mělo podle průzkumů problémy s hmotností zhruba 16 procent chlapců ve věku 15 let a osm procent stejně starých dívek, loni to bylo kolem 25 procent hochů a 13 procent děvčat. Podle Skácelové tak mimo jiné doplácejí na špatné stravovací návyky v rodině a nedostatek přirozeného pohybu. "Konvenční tělocvik pro děti není dostatečně zábavný a nerozvíjí v dětech přirozenou touhu po pohybu," řekla.

Koloběžka je podle odborníků na sport a volný čas ideální sportovní aktivitou i pro pohybově méně nadané děti. "Střídání nohou při jízdě kompenzuje jednostranné přetížení pohybového aparátu a navozuje propojení pravé a levé hemisféry v mozku," uvedl Tomáš Dohnal z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Novátorský přístup k tělocviku zavádějí podle Hrbka postupně do praxe i další základní a střední školy, například sportovní Gymnázium Jeseník, Základní škola Jeseník nebo Základní škola Šumperk.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou Češi jedním z nejobéznějších národů v Evropě. Odborníci předpovídají, že by v roce 2020 mohla být obézní až třetina české populace. Obezita nejen výrazně snižuje délku života, podepisuje se i na jeho kvalitě kvůli četným zdravotním rizikům, včetně vyššího rizika cukrovky, srdečních onemocnění a určitých druhů rakoviny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina škol Prymulu nevyslyšela. V pátek bude mít volno jen 15 procent ZŠ

24.09.2020 14:13 Aktualizováno Ředitelské volno bude mít v pátek zhruba 15 procent základních škol v Česku. Zhruba polovina z nich…

Adaptační kurzy jsou další líhní koronaviru? 116 vysokoškoláků se nakazilo…

24.09.2020 08:57 Během adaptačních kurzů, kterých se na začátku září u Máchova jezera zúčastnily stovky studentů z…

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Co má vliv na úspěch žáka v českých školách? Rozhodující jsou tři faktory

23.09.2020 16:21 O úspěchu dětí v českých školách nerozhodují tolik studijní předpoklady jako spíše to, z jakých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama