Kvůli obezitě zavádí některé školy nová opatření

Jako nástroj v boji proti obezitě zavádí některé školy v Česku do výuky tělocviku jízdu na koloběžce. Přivedl je k tomu projekt Tělák nás baví společnosti Kostka. Inspiraci našli učitelé v Německu. ČTK o tom informoval mediální zástupce společnosti Jan Hrbek. Podle odborníků je dosavadní podoba tělesné výchovy zastaralá a nedokáže děti motivovat ke sportování. Podle studie Univerzity Palackého v Olomouci má zhruba pětina českých školáků ve věku mezi 11 a 15 lety problémy s hmotností.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

"Inspirovali jsme se u kolegů v Německu, kde funguje jízda na koloběžkách jako součást hodin tělesné výchovy na školách již několik let. Podobný model jsme zavedli také u nás, abychom pomocí koloběžek rozvíjeli slábnoucí motorické dovednosti dětí a zároveň bojovali proti dětské obezitě formou, která školáky baví," uvedla ředitelka Základní školy v Moravské Třebové Jaroslava Skácelíková.

Podíl školáků s nadváhou v posledních desetiletí roste. Zatímco v roce 2002 mělo podle průzkumů problémy s hmotností zhruba 16 procent chlapců ve věku 15 let a osm procent stejně starých dívek, loni to bylo kolem 25 procent hochů a 13 procent děvčat. Podle Skácelové tak mimo jiné doplácejí na špatné stravovací návyky v rodině a nedostatek přirozeného pohybu. "Konvenční tělocvik pro děti není dostatečně zábavný a nerozvíjí v dětech přirozenou touhu po pohybu," řekla.

Koloběžka je podle odborníků na sport a volný čas ideální sportovní aktivitou i pro pohybově méně nadané děti. "Střídání nohou při jízdě kompenzuje jednostranné přetížení pohybového aparátu a navozuje propojení pravé a levé hemisféry v mozku," uvedl Tomáš Dohnal z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Novátorský přístup k tělocviku zavádějí podle Hrbka postupně do praxe i další základní a střední školy, například sportovní Gymnázium Jeseník, Základní škola Jeseník nebo Základní škola Šumperk.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou Češi jedním z nejobéznějších národů v Evropě. Odborníci předpovídají, že by v roce 2020 mohla být obézní až třetina české populace. Obezita nejen výrazně snižuje délku života, podepisuje se i na jeho kvalitě kvůli četným zdravotním rizikům, včetně vyššího rizika cukrovky, srdečních onemocnění a určitých druhů rakoviny.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miliardy na platy učitelů? ČSSD nazdvihla Babiše, opřel se do Valachové

01.12.2019 14:01 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš neočekává, že by poslanci koaliční ČSSD v závěrečném hlasování…

Romové stále vadí. Ve školách přetrvává oddělování slabých, vyplývá z…

28.11.2019 15:26 Navzdory opatřením pro společné vzdělávání přetrvává v českém školství vyloučení sociálně…

Česko bude mít 70 nových profesorů. Zeman podepsal dekrety, osobně je…

28.11.2019 14:21 Prezident Miloš Zeman dnes podepsal jmenovací dekrety 70 nových profesorů a profesorek. Profesorský…

Opozice se bije za učitele. Jejich plat by měl vzrůst o 15 procent

26.11.2019 15:33 Aktualizováno Poslanci většiny opozičních stran chtějí dosáhnout patnáctiprocentního navýšení platů učitelů v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama