Malé školy si lámou hlavu s nařízeními. Někde je asi nebude možné dodržet

V rámci hygienických opatření by na školách nemělo docházet k mísení žáků v rámci jídelen a odborných učeben, a to v zájmu prevence rizika možného šíření nového typu koronaviru. Ředitelé škol už ale začínají namítat, že to není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát, jelikož je to v malých zařízeních téměř nerealizovatelné.

Například ředitel základní školy v Čáslavicích na Třebíčsku Petr Blecha upozornil, že do jeho zařízení sice dochází pouze 150 žáků, ale všechny třídy se nacházejí na jednom patře, proto není možné zamezit kumulaci velkého množství dětí. Za problematické považuje i možné zamezení nemixování dětí z různých kolektivů ve školním stravovacím zařízení. "Budeme to muset řešit nějakým přesným rozpisem,“ nechal se slyšet s poznámkou, že se výdej obědů bude muset protáhnout z důvodu striktnějších hygienických pravidel. 

První září je samo o sobě náročné jak pro děti, které si po dvou měsících odpočinku musejí znovu přivyknout na školní režim, tak i pedagogy, kteří se je opět musí snažit umět nějakým způsobem ukáznit. Letos jim k tomu ale přibude ještě další povinnost, a to zamezit, aby se spolu příliš nepotkávaly a nezvyšovaly tak riziko šíření nákazy. Samotní ředitelé z toho zřejmě budou mít šrámy na duši. 

"Na malých a malotřídních školách se žáci prostě potkávají. A popravdě: existuje jakákoli škola, kde lze stoprocentně zajistit, aby se žáci nepotkali? Já se domnívám, že v běžném provozu je to nemožné,“ řekla Lidovým novinám ředitelka základní školy v malé obci Příkazy na Olomoucku Milada Podolská.

Jak si jednotlivé školy s covidem-19 nakonec poradí, se liší v přístupu jednotlivých zařízení. Prezident Asociace ředitelů základních škol a ředitel ZŠ v Klánovicích Michal Černý například avizoval, že by se ministerský manuál měl dodržovat pouze přiměřeně. Ustanovení o nekumulování žáků nepovažuje za něco, přes co nejede vlak. 

"Důležité je, že podmínky jsou v manuálu uvozeny větou ,podle možností školy‘. Takže pokud možnosti nemá, neodporuje manuálu, pokud děti zcela neoddělí,“ vysvětlil.

To se ale nelíbí například hlavní hygieničce Jarmile Rážové, která pro tento laxní přístup nemá pochopení s tím, že na každé škole by neměl být problém udělat alespoň nějaká organizační opatření. Ředitelé menších zařízení by se podle ní měli obrátit na místně příslušnou hygienickou stanici, která by jim pomohla vymyslet způsob, jak nebezpečí šíření infekce mezi dětmi z různých tříd snížit.

"Většina hygieniků tu práci dělá delší dobu, takže mají s respiračními nákazami poměrně velké zkušenosti a základní opatření jsou s řediteli určitě schopni zkonzultovat,“ vysvětlila Rážová s tím, že ale riziko šíření nákazy nelze ani tak zcela eliminovat. 

Kromě místních hygien mohou ředitelé školy využít i služeb konzultační linky resortu školství. V případě malých škol však nejde pouze o samotné vyučování, nýbrž i družiny.

"Jsme malotřídní škola s 55 žáky. Máme dvě oddělení školní družiny. Jedno bude tvořeno žáky prvního až třetího ročníku, druhé žáky čtvrtého až pátého ročníku. Problém je samozřejmě ranní družina a družina po 15. hodině, kdy funguje jen jedno oddělení," nechala se slyšet Podolská.

Největší starost jí ale dělá organizace školního stravování. „Tady budeme asi na začátku trochu improvizovat. Opět ale půjdeme cestou oddělení prvního až třetího ročníku a čtvrtého až pátého ročníku,“ sdělila. Ke stejnému režimu v jídelnách se uchýlí i jiní ředitelé. Počítají i s úpravou rozvrhu hodin.

Mnozí ředitelé se také pozastavují nad podzimním masivnějším návratem povinného nošení roušek ve společných prostorách. "Je to trochu směšné. Ráno půjdou děti z domova bez roušky, do autobusu s rouškou, pak ji zase sundají, do školy přijdou s rouškou, ve třídě ji sundají. Bude to zajímavé,“ řekla ředitelka liberecké Základní školy 5. května Iveta Rejnartová.

Důvodem opětovného zavedení povinného zakrývání nosu a úst je prevence masového šíření nemoci. V případě malých škol, v jejichž možnostech není rozprostření žáků, by ale případný příchod koronaviru znamenal více infikovaných dětí, tedy i možný přechod na vzdálenou výuku, jíž včera schválila Sněmovna. 

Online vyučování se díky tomu stane součástí školského zákona a nemusí se jednat pouze o virtuální výuku pomocí počítačů. Ředitelé škol už ve velkém kupují hardware i software, aby měli dostatek techniky pro žáky z rodin, které nemají takové technické vybavení. Nákupy jim budou během podzimu proplaceny ministerstvem školství. 

Související

Více souvisejících

Školství ministerstvo školství vzdělání děti zdraví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 2 hodinami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 6 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy