Maturitní testy se možná nebudou známkovat. Návrh rozdělil experty na školství

Školští odborníci se neshodnou v tom, zda by se měly maturitní testy známkovat, nebo hodnotit procenty a slovy "uspěl" či "neuspěl". S aktuálním návrhem ministerstva školství testy neznámkovat nesouhlasí například šéfka Asociace ředitelů gymnázií (AŘG) Renata Schejbalová a předseda Asociace češtinářů Josef Soukal. Podle nich by to vedlo ke snížení úrovně a objektivity zkoušky. Naopak předsedovi Unie školských asociací CZESHA Jiřímu Zajíčkovi přijde návrh v pořádku.

Jiří Zajíček
doporučujeme

Podle Schejbalové by se v případě neznámkování testů snížila úroveň maturit a pro studenty by zmizel důvod, aby se učili. Může to podle ní také zvýhodňovat maturanty ve školách, které budou u zkoušek hodnotit své žáky lepšími známkami. Připomněla, že AŘG z toho důvodu nesouhlasila ani se změnou zákona, podle které se slohy a ústní zkoušky od příštího jara přesunou ze státní úrovně do škol. Centrální hodnocení těchto částí zkoušek podle ní bylo objektivnější než, když ho budou mít na starosti jednotlivé školy.

Také Soukal vnímá návrh na neznámkování testů jako krok zpět. "Dostáváme se k tomu, že maturitní vysvědčení bude mít opět sníženou výpovědní hodnotu, bude snížena jeho objektivita a srovnatelnost," řekl. Test v jazycích podle něj nemůže ověřovat nepodkročitelnou laťku, protože se týká jen části znalostí. Podobně jako AŘG prosazovala Asociace češtinářů před změnou zákona, aby součástí centrálního hodnocení zůstala i ústní zkouška a sloh.

Naopak Společnost učitelů českého jazyka a literatury v absenci známek z testů problém nevidí, pokud bude zachováno procentuální hodnocení i jasná hranice úspěšnosti. Společnost má výhrady spíš k nastavení ústní zkoušky, řekla její mluvčí Veronika Valíková. Nelíbí se jí, že by se ve školách měly nadále vytvářet seznamy četby ke zkoušení. Podle ní by měli češtináři dostat při tvorbě zkoušky volnější ruku, aby studenti měli důvod víc číst.

Rovněž Zajíčkovi přijde návrh na neznámkování testů v pořádku. Snaha o srovnávání výsledků maturit z různých oborů, jako jsou gymnázia a střední odborné školy, je podle něj nereálná. Podle něj si může každý udělat představu u výkonu absolventa z toho, kolika procent dosáhl. Tuto informaci by podle něj mohly využívat i vysoké školy při přijímání ke studiu.

Podle Schejbalové je dlouhodobě problém v tom, že stejnou státní maturitu dělají žáci z učňovských oborů i z gymnázií. Vhodné by podle ní byly dvě úrovně maturitní zkoušky, a to nižší k ukončení středoškolského vzdělání a vyšší k pokračování na vysokou školu. Politici ale tuto možnost odmítají, dodala.

Podobně odmítavě jako Schejbalová a Soukal se k neznámkování maturitních testů vyjádřil v tiskové zprávě podnikatel a zástupce soukromých škol PORG Martin Roman, který v Londýně absolvoval studium zabývající se efektivním vzděláváním.

Nová úprava vyhlášky k maturitám, kterou připravilo ministerstvo školství, má sladit podobu zkoušek s nedávnou změnou školského zákona, podle níž testy zůstanou jedinou částí maturit organizovanou státem. Ústní a písemné zkoušky z jazyků se přesunou do škol. Testy by se podle návrhu novely vyhlášky měly hodnotit procenty úspěšnosti, o její hranici by rozhodl Cermat. Celkové hodnocení z češtiny nebo cizího jazyka by tvořila ze 40 procent známka ze slohu a z 60 procent z ústní zkoušky. Z matematiky se dělá pouze test. Státní maturita se skládá povinně z češtiny. Druhý předmět si studenti mohou vybrat z matematiky nebo cizího jazyka, kterému dává většina přednost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se zavírají školy, bude se učit distančně. Hřib se musel opravit

18.09.2020 22:22 Aktualizováno Na vysokých školách v Praze bude příští týden zavedena distanční výuka. Praha bude mít na mapě…

VŠ jsou připraveny na on-line výuku, vývoj je moc nepřekvapil

18.09.2020 17:48 Pražské vysoké školy jsou většinou připraveny na on-line výuku, která má v Praze platit od pondělí…

Zavírám střední školy, vlastně ne. Hřib by měl příště jednat uvážlivěji a…

18.09.2020 17:05 Neskrývá své rozhořčení. Ředitele Masarykovy střední školy chemické v pražské Křemencově ulici…

V červených okresech by se mělo přejít na on-line výuku, myslí si odbory

18.09.2020 16:31 Školští odboráři dnes vyzvali zástupce vlády a hygieniků, aby v regionech s nejvyšším rizikem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama