Ministerstvo: Dětským domovům mají pomáhat hlavně kraje jako zřizovatelé

Ministerstvo školství (MŠMT) si uvědomuje nelehkou situaci dětských domovů v současné epidemické situaci, nemá ale informace o velkém nedostatku personálu či dalších problémech, na které dnes upozornil ředitel organizace Děti v akci Ladislav Samek.

ministerstvo školství
doporučujeme

Zřizovatelem většiny dětských domovů jsou kraje, které mají podle úřadu těmto zařízením rovněž pomáhat. Mohou podle ministerstva například navýšit počet pracovníků v dětských domovech podle potřeb organizace. V reakci na tvrzení Samka o kritické situaci v dětských domovech to ČTK řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová.

Podle Samka vychovatelé v dětských domovech už rok pracují nadoraz a na úkor svých rodin. Děti nemají ani dost počítačů pro on-line výuku a někde se údajně nedostává ani ochranných pomůcek. Organizace Děti v akci proto dnes spustila petici. Situace podle ní negativně působí i na psychiku dětí v domovech.

"Situace snadná není a klade na všechna pobytová zařízení nároky jiné než dosud, o uváděné situaci v dětských domovech ale nemá MŠMT informace ani od samotných domovů, ani od jejich zřizovatelů, krajů, ani od střešních organizací, které se činností dětských domovů zabývají," uvedla Lednová. Úřad podle ní zřizuje 58 pobytových zařízení, jako jsou diagnostické ústavy či dětské domovy se školou. Celkem 127 dětských domovů, ve kterých žije 4191 dětí, ale zřizují kraje. Ministerstvo se zaměřuje hlavně na pomoc těm zařízením, které samo zřizuje, sdělila mluvčí.

Úřad podle ní svá zařízení pravidelně informuje o tom, jaká opatření pro ně platí. Informace současně zasílá na vědomí ministerstvu sociálních věcí a také Federaci dětských domovů a Asociaci náhradní péče. Do všech zařízení bez ohledu na zřizovatele zabezpečilo distribuci deseti respirátorů na každého zaměstnance. O další ochranné pomůcky pro ně se podle úřadu mají postarat zřizovatelé, tedy hlavně kraje.

"Ohledně navyšování počtu pracovníků na skupinu v dětském domově, toto upravuje vyhláška o krajských normativech, kde je doporučený počet pracovníků na skupinu, zřizovatel tak může tento počet navýšit dle faktických potřeb organizace," řekla Lednová. Na odměny za nadstandardní práci v době epidemie podle ní poslalo ministerstvo pro zaměstnance pobytových zařízení, která samo zřizuje, 24 milionů korun a do ostatních dětských domovů 126 milionů korun.

Také za počítačové vybavení škol jsou podle ministerstva ze zákona odpovědní jejich zřizovatelé, tedy v případě dětských domovů většinou kraje. Ministerstvo podle mluvčí podpořilo dovybavení škol a doporučilo jim, aby část techniky půjčili i žákům, kteří to potřebují. Škola musí přizpůsobit způsob dálkového vzdělávání podmínkám žáka, dodala mluvčí.

Základní školy dostaly loni na podzim na dovybavení technikou 20.000 korun na učitele. Podle některých odborníků na sociální problematiku se ale peníze měly rozdělovat spíš podle počtu znevýhodněných žáků, protože jejich počet je v každý škole jiný.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úleva z didaktických testů bude podle Babiše platit i pro dálkové či…

11.04.2021 19:54 Maturitní didaktické testy nebudou muset skládat ani ti studenti zdravotních a sociálních oborů,…

V ZUŠ se od pondělí budou muset testovat učitelé, ne žáci

10.04.2021 10:48 Učitelé v základních uměleckých školách (ZUŠ) se od pondělí budou muset jednou týdně testovat…

Od pondělí se vrací do škol část žáků. Rotační výuka se dotkne zhruba půl…

10.04.2021 08:36 V celém Česku s výjimkou Děčínska se v pondělí vrátí do lavic zhruba polovina žáků prvního stupně…

Testy do škol od státu už striktně nemusí být jen z přední části nosu

09.04.2021 15:37 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo v nové specifikaci způsoby antigenního testování na covid do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama