Ministr Plaga se vyjádřil k distanční výuce. Řekl, jak by neměla vypadat

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes na sociálních sítích vzkázal učitelům, že mají při vzdělávání na dálku kombinovat výuku on-line se samostatnou prací žáků nebo s projektovou činností. Podle něj není správně, když školy učí na dálku podle klasického rozvrhu z prezenční výuky, nebo když jen jednou týdně zadávají úkoly.

Robert Plaga

Na problém upozornila ve své aktuální zprávě také Česká školní inspekce. Podle jejích závěrů školy nedostatečně využívají návody k výuce na dálku, které pro ně připravilo ministerstvo školství a další instituce.

Školy se kvůli epidemii covidu-19 v první polovině října zavřely a přešly na povinné distanční vzdělávání. Návody k této formě výuky zveřejnilo ministerstvo již dříve i na svém webu.

"Distanční vzdělávání neznamená online vzdělávání jenom před počítačem. Správně nastavená distanční výuka není o tom, že se překlopí prezenční rozvrh 1:1, ale také není o tom, že jsou úkoly zadávány jenom jednou týdne mailem," uvedl dnes ministr ve videu na twitteru a instagramu. "Je potřeba kombinovat práci s počítačem, samostatnou práci, týmovou práci a projektové činnosti. Jenom tak to může fungovat. Důležitá je rovnováha a to, aby výuka byla přizpůsobena podmínkám dítěte v rodině," dodal.

V návodu k výuce na dálku ministerstvo na konci září učitelům doporučilo kombinovat videokonference, e-maily, úkoly z učebnic a samostudium. Mladším školákům podle úřadu stačí na videokonferencích hodina denně, starším žákům tři hodiny za sebou. Podle školního rozvrhu by se neměli učit on-line ani středoškoláci, za vhodnější ministerstvo považuje tematické bloky delší, než je vyučovací hodina.

Podle Plagy se sice může zdát, že doporučovaný rozsah výuky je malý, ale je třeba si uvědomit, že výuka na dálku je obtížná. Zbytek času, kdy se učí, by děti měly věnovat samostatné nebo týmové práci či projektům, řekl. U prvního stupně doporučil využít také virtuální třídnické hodiny, ve kterých si děti mohou popovídat.

Před nastavením on-line výuky by učitelé podle Plagy měli zjistit, jaké mají v rodinách podmínky. Toto doporučení dalo školám ministerstvo už v manuálech ze srpna, než začal školní rok. Ministr doplnil, že bude rád, když školy využijí počítače, které mohly pořídit díky 1,3 miliardy korun zaslaným v říjnu od státu. Podle odborníků s vybavením škol není tak velký problém jako s nedostatečným připojením k internetu a s vybavením dětí z chudších rodin. Někde školy nemají dost počítačů, aby je mohly půjčit všem žákům, kteří to potřebují.

Podle školní inspekce se sice zhruba polovina učitelů na jaře zlepšila v digitálních dovednostech, negativní je ale to, že zhruba pětina jich pracovala s dětmi na dálku v rozsahu běžného rozvrhu. Podle inspektorů je to neefektivní a dlouhodobě neudržitelné. Čtvrtina pedagogů probírala navíc převážně nové učivo a zhruba dvě pětiny věnovaly nové látce až polovinu času. Značný podíl učitelů podle inspekce nechystal žádné změny ani do budoucna.

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje