Návrat dětí do škol? Jedině s testem, jinak domácí offline samostudium

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) věří, že se od 1. března stihne zajistit testování pro návrat části žáků do škol. Po zajištění testů plánuje ministerstvo školství připravit instruktážní videa a návod, jak při testování žáků postupovat. Účast na testování bude nezbytnou podmínkou pro docházku k prezenčnímu vzdělávání. Školy zároveň nebudou mít za povinnost pro žáky, kteří zůstanou doma, zajistit distanční výuku. Ti by tak museli držet se svými spolužáky ve škole krok sami. Otevření škol ale podle Plagy bude záležet i na dalším vývoji epidemie.

Robert Plaga
doporučujeme

Kvůli epidemii jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol, ostatní mají výuku na dálku. Od 1. března by se podle vlády měly do lavic vrátit závěrečné ročníky středních škol a postupně pak i další. Podmínkou je zajištění testů na koronavirus, které má na starosti ministerstvo vnitra. Ve středu oslovilo šest dodavatelů testů s žádostí o nabídku.

Podle Plagy nyní vše nasvědčuje tomu, že se dodávky testů zajistit podaří. "Myslím si, že je to na dobré cestě," uvedl. "Ústřední krizový štáb už má vyřešenu i tu logistiku, protože při podzimním závozu respirátorů do školských zařízení už nějaké takové logistické cvičení proběhlo," řekl.

Zdůraznil, že důležitý bude především další vývoj epidemie. "Já jsem rád, že jsme jako ministerstvo školství tu debatu (o návratu žáků do škol) otevřeli a že velmi intenzivně probíhá, na druhou stranu tváří v tvář těm číslům (počtu nakažených) samozřejmě vždy bude hrát klíčovou roli to zdravotnické hledisko," řekl.

Až bude jasné, které testy se ve školách budou používat, připraví pro ně podle něj ministerstvo návod na to, jak se má při testování postupovat. "Předpokládáme i to, že uděláme instruktážní videa, abychom školám ukázali, jak se s těmi testy manipuluje. V té chvíli ale musí být vybraný ten test a musíme dostat testovací sadu, abychom v nějaké otevřené škole natočili to instruktážní video," řekl. Dodal, že dodavatel také nejdřív musí požádat ministerstvo zdravotnictví o povolení, že se testy mohou používat k takzvaným samoodběrům bez asistence zdravotníka.

Rodiče se podle něj nemusí bát, že by děti musely podstupovat ve škole nepříjemný odběr z nosohltanu. Mělo by jít o šetrné testy z kraje nosu. "Samozřejmě vnímám, že určitá část rodičů je k tomu skeptická, na druhou stranu je třeba zachovat bezpečné prostředí ve školách," řekl. Testování proto podle ministra bude nezbytnou podmínkou účasti žáků na prezenční výuce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zástupci škol nesouhlasí s návrhem Babiše na úřední maturity

03.03.2021 21:04 Zástupci středních škol nesouhlasí se záměrem premiéra Andreje Babiše (ANO) prosadit pro letošní…

Babiš odpískal maturitní zkoušky. Navrhne, aby se žákům počítal průměr za…

03.03.2021 17:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pro letošní maturanty takzvanou úřední maturitu. Nemuseli by tak…

V Praze se pro děti pracovníků IZS otevře až 70 škol

01.03.2021 15:39 Pražský magistrát určil téměř 70 škol na území metropole, kde se postarají o děti od dvou do deseti…

V Praze budou moci ZŠ a MŠ navštěvovat děti rodičů z justice či kurýrů

28.02.2021 19:47 V hlavním městě budou moci do školky a prvních dvou stupňů základní školy chodit kromě dětí členů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama