MU Brno chce návrat studentů do škol, má výhrady k nařízené pracovní povinnosti

Snížení stupně rizika ze čtvrtého na třetí v systému PES je důvodem ke zrušení nouzového stavu, uvedla dnes v tiskové zprávě Masarykova univerzita (MU). Podle rektora Martina Bareše musí stát umožnit vysokoškolským studentům, aby studovali. Zdůraznil proto, že je třeba zrušit nebo přehodnotit nařízenou pracovní povinnost.

Masarykova univerzita, ilustrační foto
doporučujeme

Studenti zdravotnických oborů museli na základě nynějších opatření nastoupit jako výpomoc do nemocnic místo chybějících zdravotníků.

Nouzový stav platí do 12. prosince, vláda ho chce prodloužit do konce roku. Na třetí stupeň mají opatření v zemi klesnout ve čtvrtek příští týden, na tom se dnes kabinet shodl.

Bareš upozornil, že pro studenty zejména lékařských a nelékařských oborů je situace neudržitelná, protože pracují ve zdravotnických zařízeních a mají se připravovat na výuku a na zkoušky. Nařízená povinnost se týká zejména studentů lékařské a pedagogické fakulty a fakulty sociálních studií MU. Zapojené jsou ale i další fakulty.

"Pokud vláda sníží protiepidemiologický systém PES ze stupně čtyři na tři, je to důvod k tomu, aby se přistoupilo ke zrušení nouzového stavu, a tím se postupně uvolňoval prostor pro vysoké školy zejména ve vztahu ke studentům, kterým dle současné legislativy vzniká nutnost pracovní povinnosti," uvedl Bareš. Studenti podle něj nemohou dlouhodobě nahrazovat chybějící pracovní síly ve zdravotnictví. "K tomu je potřeba zrušit či přehodnotit pracovní povinnost," zdůraznil Bareš.

Studenti podle něj nemohou pracovat ve zdravotnických zařízeních a pak se připravovat na výuku a na zkoušky. "Pokud se blíží zkouškové období a naši studenti tráví na základě nařízené pracovní povinnosti čas v nemocnicích či školách, pak něco musí jít stranou. Ale nemělo by to být jejich vzdělání," řekl Bareš, který je profesí neurolog. Dodal, že studenti nemohou donekonečna suplovat zálohy v nouzovém stavu, které lze řešit škálou dobrovolnické sítě.

Masarykova univerzita byla podle svého mluvčího Pavla Žáry první v České republice, kdo po vyhlášení nouzového stavu na jaře zahájil dobrovolnickou činnost a vyhlásil veřejnou sbírku na pomoc potřebným. Do databáze se přihlásilo přes 3240 studentů a zaměstnanců univerzity a skoro 1400 dobrovolníků z řad veřejnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úpravy opatření umožní návrat závěrečných ročníků do škol, uvedl Blatný

22.01.2021 10:30 Závěrečné ročníky základních a středních škol se budou moci vrátit do lavic i při současném…

Žáci 1. stupně by se do lavic mohli vrátit v únoru

21.01.2021 22:14 Aktualizováno Žáci prvního stupně základních škol se podle předpokladů ministra zdravotnictví Jana Blatného (za…

Návrat žáků do škol? Jedině když zpřísníme jinde, tvrdí ministerstvo

21.01.2021 22:12 Aktualizováno Návrat žáků k prezenční formě výuky je prioritou ministerstva školství, kvůli riziku zhoršení…

Letošní maturity by se měly podle středoškoláků zlehčit, ne úplně rušit

20.01.2021 12:38 Letošní maturity by se podle České středoškolské unie (ČSU), která zastupuje středoškoláky, měly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama