Nákaza covidem se u žáků odhaluje často i mimo testování ve školách

Nákaza covidem-19 se u žáků odhaluje často i mimo testování ve školách. Tříd v karanténě proto v některých školách přibývá. Vyplývá to z vyjádření ředitelů pražských škol, které dnes oslovila ČTK. Dnešní testování žáků ve školách ukázalo na další možné případy nákazy, které musí potvrdit či vyvrátit PCR test.

Ilustrační foto

Děti s pozitivním antigenním testem odešly ihned domů, jejich třídy do karantény nemusí, protože spolu o víkendu žáci nebyli. Komunikace s hygieniky podle ředitelů funguje, vázne ale předávání zpráv ze systému Chytré karantény rodičům.

V základních a středních školách ve 23 okresech ze 77 v Česku se dnes konalo druhé kolo lokálního testování na covid-19. První kolo bylo v těchto okresech minulý týden. Testovat se nemuseli očkovaní a ti, kteří doložili, že covid-19 prodělali v posledních 180 dnech. Školy dostaly od státu antigenní testy určené pro samoodběr.

Například v ZŠ Petřiny v Praze 6 vyšly dnes podle ředitelky Jany Kindlové pozitivní testy 16 žákům. Podezření na nákazu je podle ní také u dvou zaměstnanců, kteří mají příznaky covidu-19. Epidemická situace ve škole se výrazně zhoršila už v minulém týdnu.

"Během víkendu se projevily mezi dětmi i zaměstnanci nové potvrzené covid pozitivní případy," uvedla ředitelka na webu. V karanténě je podle ní osm tříd a šest pedagogů. Na čtvrtek a pátek proto škola vyhlásila ředitelské volno. "A to z toho důvodu, abychom přerušili tu linii a dali možnost pěti dnů, aby se situace vyvrbila," řekla Kindlová ČTK. "Situace je opravdu vážná a nechceme dál riskovat, aby se situace ještě zhoršovala," dodala.

V ZŠ Lyčkovo náměstí v Praze 8 ukázaly dnes antigenní testy na tři podezření nákazy, uvedl ředitel Jan Korda. Ve škole je podle něj nyní šest tříd v karanténě, v určitém okamžiku jich ale bylo doma i víc. Zatím nejvíc tříd se dostalo do karantény minulý týden, ale nesouviselo to s testováním v pondělí, řekl. Po pondělním testování odešli do karantény jen žáci s pozitivními výsledky, v dalších dnech se podle něj ale objevili další nakažení, kvůli kterým pak už šla do karantény celá třída.

Také podle ředitelky ZŠ Podbělohorská v Praze 5 Jitky Vlčkové se do karantény dostávají třídy bez ohledu na aktuální testování ve školách. Minulé pondělí ani dnes podle ní neměl pozitivní antigenní test nikdo, přesto ve škole třídy v karanténě jsou. "Většinou dítě onemocní někdy ve čtvrtek, v pondělí má test ještě v pořádku," řekla.

Kindlová s Kordou se shodli, že na komunikaci s hygieniky si v posledních dnech nemohou stěžovat. "Celý víkend jsem byla připojená s paní z hygieny (...) pořád jsme byly v kontaktu," řekla. "Zprávy směrem k rodičům mají ale velkou prodlevu, protože těch případů je hodně," dodala. "Problém je, do jaké míry funguje Chytrá karanténa," doplnil Korda. Rodiče si podle něj často stěžují, že dlouho čekají na informace o tom, kdy mají vzít dítě z karantény na PCR test.

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Státní zastupitelství opět žádá Sněmovnu o vydání Babiše ke stíhání

07.12.2021 16:21 Pražské městské státní zastupitelství předalo dnes odpoledne v souvislosti s žádostí o vydání…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

ÚZIS: Počet hospitalizací s covidem bude ještě nejméně týden růst

07.12.2021 17:53 Počty lidí s covidem-19 v nemocnicích budou podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a…

Vánoční prázdniny rozdělují učitele i hejtmany. Někteří je chtějí delší,…

07.12.2021 13:51 Ředitelé některých škol prodlouží kvůli epidemii koronaviru vánoční prázdniny, i když to…

Plaga: Opatření rozdělují společnost, jsou zdrojem konfliktů mezi…

06.12.2021 15:59 Opatření proti epidemii nyní podle ministra školství v demisi Roberta Plagy (za ANO) rozdělují…

Zájem o online nácvik učiva je podobný jako při uzavření škol

04.12.2021 15:09 Zájem o procvičování učiva na internetu neopadl, i když školy v současnosti nejsou plošně zavřené.…

Pedagogická komora chce výuku on-line od 13. prosince, aby se nešířil covid

03.12.2021 22:03 Aktualizováno Zabránit rozšíření nákazy covidem-19 o Vánocích do rodin by podle spolku Pedagogická komora mohlo…

Školské odbory chtějí prodloužení vánočních prázdnin a testování očkovaných

03.12.2021 18:25 Školské odbory by kvůli covidu-19 uvítaly prodloužení vánočních prázdnin o tři dny, jak to…

Vánoční prázdniny se prodlužovat nebudou, rozhodl Plaga

01.12.2021 17:45 Aktualizováno Vánoční prázdniny se letos prodlužovat nebudou. Dohodli se na tom dnes ministr školství v demisi…

Gazdík vidí zavření škol jako poslední možnost, kterou nelze vyloučit

01.12.2021 15:05 Zavření škol kvůli epidemii covidu-19 bude pro nastupující vládu Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a…

Prodloužení vánočních prázdnin kvůli covidu je stále na stole, politici…

29.11.2021 18:21 Aktualizováno Kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) se chce do konce týdne sejít s ministrem školství…

Některé školy hlásí z dnešního testování podobné výsledky jako minulý týden

29.11.2021 13:16 Aktualizováno Dnešní kolo testování na covid-19 v základních a středních škol opět prokázalo další možné případy…

Kvůli epidemii by bylo vhodné připravit distanční formu maturit, navrhl…

29.11.2021 13:13 Aktualizováno Epidemie covidu-19 ve školách podle spolku Učitelská platforma i letos ovlivňuje přípravu na jarní…

Související:

Právě se děje

reklama