Nákupy školních potřeb se kvůli nákaze posunuly k začátku školy

Nákupy školních potřeb posunuli rodiče kvůli pandemii koronaviru k začátku školního roku. Někteří obchodníci sledují menší zájem o batohy a aktovky. Vrchol nákupů do školy prodejci očekávají v prvních zářijových týdnech. Za vybavení pro školáky rodiče zpravidla utratí kolem 2000 korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

Školní pomůcky
doporučujeme

Z důvodu zavřených škol neměly děti seznamy potřebné výbavy pro nový školní rok. Rodiče podle prodejců také vyčkávali na potvrzení, že nástup se uskuteční standardně od 1. září. "Jednoznačně se nám prodeje posouvají směrem k začátku nového školního roku. Očekáváme velmi výrazné nárůsty počtu zákazníků a prodeje oproti minulosti v prvním týdnu školy, kdy bude řada lidí nakupovat podle seznamu, který obdrží až ve škole," uvedl mluvčí společnosti Tesco Václava Koukolíček. Náklady na nákup školních potřeb se podle něj pohybují kolem 2000 korun a jsou srovnatelné s předchozími roky, řekl.

"V předchozích letech rostly prodeje především v druhé polovině března a v dubnu, kdy děti dostávali aktovky k zápisu do první třídy. Letos se kvůli koronavirové pandemii klasické zápisy nekonaly a většina dětí tak tašky dostává až v průběhu léta, což vidíme i na hledání těchto produktů na webu a rostoucích prodejích," řekla mluvčí e-shopu Mall.cz Pavla Hobíková. Rodiče podle ní stále častěji kupují školní sety, které jsou cenově výhodné a děti si podle nich lépe věci poznají.

Pomalejší nástup zájmu o školní potřeby sledují i v hypermarketech Globus. Podle mluvčí tohoto řetězce Lutfie Volfové si rodiče zatím nejsou jisti, zda budou důležitější sešity nebo notebook na online výuku. Obchody Albert podle ředitele komunikace Jiřího Marečka zaznamenaly pokles prodejů batohů a aktovek. "Pravděpodobně je tomu tak z důvodu změněné docházky ve druhém pololetí, kdy je žáci neunosili a není je tedy třeba obměnit. Předpokládáme, že nákupy pomůcek vyvrcholí v prvním až ve druhém zářijovém týdnu," uvedl.

Podle průzkumu módního vyhledávače Glami.cz bude 69 procent rodičů kupovat oblečení do školy, 55 procent školní pomůcky, aktovku nebo batoh plánuje pořídit 16 procent rodičů. S útratou mezi tisícem a dvěma tisíci korunami počítá 35 procent rodičů. "O procento menší část oslovených rodičů se letos chystá utratit za školní pomůcky něco mezi dvěma a pěti tisíci korunami," uvedla za Glami.cz Kristýna Rakovská.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střední školy jsou na distanční výuku připravené

30.09.2020 19:47 Střední školy jsou podle zástupců škol na výuku na dálku připravené. Pokud jejich uzavření nebude…

Střední školy v regionech s větší nákazou se od pondělí na dva týdny zavřou

30.09.2020 17:40 Od pondělí 5. října se na dva týdny uzavřou střední školy v okresech, které jsou na takzvaném…

Nelze všechno učit online. Dlouhodobé uzavření škol může vést k poklesu…

29.09.2020 14:06 Dlouhodobé uzavření škol a přechod na distanční výuku by podle učitelů mohl znamenat výrazný pokles…

Žádné zavírání škol bez zveřejněných dat, vzkazuje vládě iniciativa…

29.09.2020 10:59 Občanská iniciativa KoroNERV-20 složená z expertů napříč různými obory vyzývá vládu, aby při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama