Nařízená práce studentů má podle manuálu ministerstva přednost před výukou

Studenti středních a vyšších odborných škol, které hejtmani povolali do nemocnic či domovů seniorů, by ve zdravotnických a sociálních zařízeních měli dál vypomáhat i po otevření jejich školy. Nařízená pracovní povinnost má přednost před výukou.

Ministerstvo školství

Uvádí to manuál ministerstva školství pro školy k další etapě otevírání. Studenti posledních ročníků středních a vyšších odborných škol by se měli do tříd vrátit ve středu 25. listopadu.

Česko je od 5. října v nouzovém stavu. Vláda schválila nařízení, podle kterého mohou hejtmani a pražský primátor uložit studentům posledních ročníků středních a vyšších odborných zdravotnických škol pracovní povinnost. Poslat je mohou do pěti desítek nemocnic, ale i do hygienických stanic či záchranné služby. Studenti sociálních a pedagogických oborů posledních dvou ročníků středních škol a všech ročníků vyšších odborných škol pak musí v případě potřeby nastoupit do domovů seniorů, klokánků a dalších sociálních služeb.

"Plnění hejtmanem nařízené pracovní povinnosti má přednost před prezenční i distanční výukou," uvádí manuál. Podle něj je prezenční výuka od 25. listopadu pro studenty závěrečných ročníků středních škol či vyšších odborných škol ale povinná.

O pracovní povinnosti studentů se zmínili při čtvrtečním jednání o prodloužení nouzového stavu i poslanci ve Sněmovně. Podle místopředsedkyně sněmovního školského výboru Kateřiny Valachové (ČSSD) je Česko v Evropě jedinou zemí, která studentům práci nařizuje. "Z tohoto důvodu si přejeme s ohledem na postupnou stabilizaci situace ve zdravotnických zařízeních, aby se studenti vrátili pouze ke vzdělávání," řekla Valachová. Popsala pak případ, kdy studenti musí dál chodit do nemocnice a do školy mohou jít jen ve dnech volna, kdy nemají směny.

Valachová uvedla, že je shoda s ministerstvem školství, že by v nemocnicích a domovech měli studenti končit. "Pan ministr zdravotnictví mě ubezpečil, že on sám i vláda na to (pracovní povinnost a výuka) bude reagovat tak, aby to bylo zcela jasné a upravené v těch principech, co jsem řekla, od středy 25. listopadu," dodala poslankyně.

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje