Nařízená práce studentů má podle manuálu ministerstva přednost před výukou

Studenti středních a vyšších odborných škol, které hejtmani povolali do nemocnic či domovů seniorů, by ve zdravotnických a sociálních zařízeních měli dál vypomáhat i po otevření jejich školy. Nařízená pracovní povinnost má přednost před výukou.

Ministerstvo školství
doporučujeme

Uvádí to manuál ministerstva školství pro školy k další etapě otevírání. Studenti posledních ročníků středních a vyšších odborných škol by se měli do tříd vrátit ve středu 25. listopadu.

Česko je od 5. října v nouzovém stavu. Vláda schválila nařízení, podle kterého mohou hejtmani a pražský primátor uložit studentům posledních ročníků středních a vyšších odborných zdravotnických škol pracovní povinnost. Poslat je mohou do pěti desítek nemocnic, ale i do hygienických stanic či záchranné služby. Studenti sociálních a pedagogických oborů posledních dvou ročníků středních škol a všech ročníků vyšších odborných škol pak musí v případě potřeby nastoupit do domovů seniorů, klokánků a dalších sociálních služeb.

"Plnění hejtmanem nařízené pracovní povinnosti má přednost před prezenční i distanční výukou," uvádí manuál. Podle něj je prezenční výuka od 25. listopadu pro studenty závěrečných ročníků středních škol či vyšších odborných škol ale povinná.

O pracovní povinnosti studentů se zmínili při čtvrtečním jednání o prodloužení nouzového stavu i poslanci ve Sněmovně. Podle místopředsedkyně sněmovního školského výboru Kateřiny Valachové (ČSSD) je Česko v Evropě jedinou zemí, která studentům práci nařizuje. "Z tohoto důvodu si přejeme s ohledem na postupnou stabilizaci situace ve zdravotnických zařízeních, aby se studenti vrátili pouze ke vzdělávání," řekla Valachová. Popsala pak případ, kdy studenti musí dál chodit do nemocnice a do školy mohou jít jen ve dnech volna, kdy nemají směny.

Valachová uvedla, že je shoda s ministerstvem školství, že by v nemocnicích a domovech měli studenti končit. "Pan ministr zdravotnictví mě ubezpečil, že on sám i vláda na to (pracovní povinnost a výuka) bude reagovat tak, aby to bylo zcela jasné a upravené v těch principech, co jsem řekla, od středy 25. listopadu," dodala poslankyně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha do konce týdne stanoví postup a metodiku testování učitelů

01.12.2020 18:09 Pražský magistrát do konce týdne stanoví postup a metodiku při dobrovolném testování na nemoc covid…

Střední školy se chystají na návrat studentů, střídavá výuka bude náročná

01.12.2020 16:57 Střední školy se již začaly připravovat na pondělní návrat žáků ke střídavé výuce na dálku a ve…

Přijímačky na čtyřleté SŠ bez jednotných testů, redukce maturity kvůli…

30.11.2020 12:45 Na čtyřleté maturitní obory středních škol nebudou na jaře 2021 povinné jednotné přijímací zkoušky.…

"Nebudu muset denně vařit." Otevření prvních stupňů škol přivítala řada…

30.11.2020 11:45 Obrovská úleva byla patrná dnes ráno v očích řady rodičů po odchodu školáků do jedné z olomouckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama