Nejistý výhled otevření škol ovlivňuje výuku na dálku, propast ve vzdělávání se prohlubuje

Nejistota kolem termínu znovuotevření škol zavřených kvůli epidemii covidu-19 je podle zástupců školní inspekce v současnosti jedním z největších problémů pro organizaci i obsah výuky na dálku. Řada škol podle nich distanční výuku přizpůsobila očekávání, že potrvá dva až tři týdny, i když je možné, že zůstane déle.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na snídani s novináři to dnes řekli zástupci České školní inspekce. 

Všechny školy s výjimkou mateřských a speciálních jsou od 14. října zavřené a přešly na povinné distanční vzdělávání. Opatření má trvat zatím do 2. listopadu. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) původně slíbil, že první stupeň základních škol se pak bezpodmínečně vrátí do lavic. Minulý týden ale připustil, že kvůli nelepšící se situaci nebude možné to dodržet. Návrat do ostatních škol podmínil Prymula už dříve slábnutím epidemie.

Nejasný výhled návratu do škol podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala komplikuje organizaci výuky na dálku. "Organizace i obsah vzdělávání by probíhaly samozřejmě úplně jinak, kdyby bylo řečeno, že to bude v řádu týdnů nebo měsíců, než když je to v nějakém intervalu, že každých 14 dnů se uvidí," uvedl.

Podle náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse je to ve školách jeden z hlavních rozdílů oproti jaru. Tehdy se školy zavřely 11. března do odvolání. Všichni žáci se vrátili do lavic až v září.

Podle Andryse se na jaře v zásadě vědělo, že distanční vzdělávání bude trvat poměrně dlouho, nyní ale školy žádnou informaci o výhledu opatření nemají. "Jakkoli si většina z nás asi může představovat, jak to všechno asi bude, tak školy dosud stále jely v režimu, že se bavíme o dvou třech týdnech, takže i v tomto směru mohla být výuka koordinována jiným způsobem," řekl.

Podle Zatloukala mají školy jinak více informací i metodik k tomu, aby výuku na dálku zorganizovaly proti jaru lépe. Co se týče vybavení a jejich zápůjčních fondů pro žáky, tak ale zjištění inspektorů nasvědčují tomu, že situace je podobná jako na jaře. Některé školy se sice dovybavily, podle Zatloukala jde ovšem spíš o jednotlivé případy bez systémového dopadu.

Stát dal školám na dovybavení 1,3 miliardy korun. Základní škola mohla na učitele dostat 20.000 korun na pořízení či obnovu techniky. Podle některých expertů by bylo lepší, kdyby školy dostaly sumu podle počtu znevýhodněných školáků, kterým by pak techniku a připojení zajistily.

Podle zástupců inspekce distanční vzdělávání ještě více prohlubuje rozdíly ve vzdělávání, které jsou v českém školství i bez toho veliké. Podle jarního průzkumu inspekce nemá 20 procent dětí možnost on-line připojení. Jde asi o 250.000 žáků základních škol, řekl Zatloukal. Vzdělávání těchto dětí je podle něj na dálku méně efektivní než těch, kteří jsou připojeni k internetu. Po návratu do škol je tak podle něj i proto možné očekávat mezi znalostmi a dovednostmi dětí dramatické rozdíly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Učitelé se mohou ode dneška nechat testovat na covid, zájem je zatím malý

04.12.2020 15:15 Aktualizováno Zájem učitelů o antigenní test na covid-19 je na pražských odběrových místech dnes zatím malý, i na…

Studenti vymysleli aplikaci, která doporučí vhodný film i podcast

03.12.2020 09:18 Čtveřice studentů brněnské techniky vymyslela aplikaci, která dokáže třeba podle filmového vkusu…

Praha do konce týdne stanoví postup a metodiku testování učitelů

01.12.2020 18:09 Pražský magistrát do konce týdne stanoví postup a metodiku při dobrovolném testování na nemoc covid…

Střední školy se chystají na návrat studentů, střídavá výuka bude náročná

01.12.2020 16:57 Střední školy se již začaly připravovat na pondělní návrat žáků ke střídavé výuce na dálku a ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama