Nová strategie pro vysoké školy? Od roku 2021 přijdou změny

Na zlepšení přípravy studentů pro trh práce ve 21. století, podporu celoživotního vzdělávání nebo zkvalitnění výzkumu se má zaměřit nová strategie pro vysoké školy, která má platit od roku 2021. Ministerstvo školství nyní pracuje na návrhu tohoto dokumentu. Po projednání se zástupci vysokých škol by měl být podepsán v březnu příštího roku, sdělilo ministerstvo.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vysoké školy
doporučujeme

Nový strategický dokument naváže na dosavadní strategii pro roky 2016 až 2020. V nadcházejícím období se chce ministerstvo společně se zástupci vysokých škol zaměřit na šest klíčových témat, která by měla vést ke zkvalitnění vzdělávání i vědy, uvedl náměstek ministra školství pro vysoké školy Pavel Doleček.

Dokončuje se například hodnocení výzkumu podle nové metodiky, která má přinést mnohem ucelenější informace o kvalitě vědy. Měla by se také zlepšit příprava studentů pro uplatnění na trhu práce a školy by se měly víc otevřít zájemcům o vzdělávání v průběhu celého života. Zároveň by se mělo reformovat doktorské studium tak, aby se zvýšila úspěšnost v něm. Cílem má být také efektivnější řízení škol a snížení jejich administrativní zátěže.

Ministerstvo již projednalo témata se zástupci škol, studentů i zaměstnavatelů. Nyní ho čeká zapracování připomínek a dokončení návrhu strategie. Podpis finální verze dokumentu se podle úřadu plánuje na březen 2020. Následně pak své vlastní strategické záměry připraví i jednotlivé vysoké školy.

Dosavadní strategie, která platí do příštího roku, přinesla řadu změn. Vznikl například nový Národní akreditační úřad, který kontroluje kvalitu vysokých škol, a zavedly se institucionální akreditace, díky kterým mohou o svým studijních programech rozhodovat školy samy. Vysoké školy také přestaly dostávat peníze podle počtu studentů, a jejich rozpočty se tak podle Dolečka stabilizovaly.

Strategický záměr pro vysoké školy navazuje podle ministerstva na Inovační strategii ČR a připravuje se v koordinaci se Strategií vzdělávací politiky do roku 2030 a dalšími koncepcemi.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozbroje na Karlově univerzitě: Blokáda Karolina rozdělila i samotné…

18.11.2019 15:47 Za neodůvodněnou a neslučitelnou s normami chování na akademické půdě označují někteří studenti…

Srovnání platů učitelů v EU: Mají si Češi na co stěžovat?

16.11.2019 18:50 Aktualizováno 6. listopadu proběhla stávka učitelů, do které se podle odborářů zapojila více než polovina škol.…

"Okupace" Karolina trvá. Rozzlobení studenti zůstanou v centrále UK celý…

16.11.2019 13:48 Studenti protestující v sídle Univerzity Karlovy (UK), Karolinu v Praze, za lepší klima a proti…

Další peníze pro školy? Babiš je výzvou zaskočen,prý v tom má prsty…

15.11.2019 15:55 Premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) odmítá výzvu odborů a zaměstnavatelů k dodatečnému navýšení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama