O zrušení povinné maturity z matematiky rozhodne Senát 10. června

O zrušení povinné maturity z matematiky rozhodne Senát na schůzi, která začne 10. června. Termín zasedání dnes určil organizační výbor horní komory. ČTK o tom večer informovala senátní tisková tajemnice Sue Nguyen. Senátoři by v červnu mohli dokončit také schvalování svého návrhu zákona, který by měl zajistit příspěvky obcím a krajům náhradou za příjmy, které ztratí kvůli epidemii koronaviru.

Senát ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Povinná maturita z matematiky by měla být podle platného zákona zavedena od příštího roku, Sněmovna to ale na návrh ministra školství Roberta Plagy (za ANO) zrušila v rámci novely školského zákona. Studenti by si tak měli vedle povinné češtiny nadále vybírat mezi státní maturitou z matematiky, nebo z cizího jazyka. Státní zkouška se má navíc omezit jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků se mají přesunout zpět do škol.

S příspěvkem ve výši 400 korun na obyvatele pro kraje a 1000 korun na obyvatele pro obce počítá senátorský návrh. Je zálohou pro případ, že Sněmovna neschválí senátní verzi zákona, podle něhož by malé společnosti s ručením omezením měly dostat stejně jako živnostníci 500 korun za den po dobu, po kterou musely kvůli koronaviru přerušit činnost. Senát chce, aby příspěvek zaplatil stát a nebyly kvůli němu kráceny příjmy obci a krajů.

Horní komora by na své 24. schůzi měla podle tiskové tajemnice projednat celkem 24 bodů. Patří mezi ně Rozpočtová strategie na léta 2021-2023 a Konvergenční program ČR 2020 nebo zprávy o loňské činnosti Nejvyššího kontrolního úřadu či Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga reaguje na Prymulu. Je připraven se bavit o úpravě školního roku

22.09.2020 18:44 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga vyzval nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO) k…

Hygienici zakázali prezenční výuku na univerzitách v Brně

22.09.2020 18:13 Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje od středy 23. září zakázala prezenční výuku na…

Zástupci škol: Rozhodnutí kvůli covidu má být centrální

22.09.2020 16:29 Aktualizováno O zavření škol kvůli epidemii by podle zástupců školských asociací bylo lepší rozhodovat spíš…

Změny v inkluzi? Návrh MŠMT vyvolal rozruch, pedagogové a experti vyzývají…

22.09.2020 13:13 Ministerstvo školství by mělo připravovat změny ve vzdělávání handicapovaných dětí společně s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama