Omezit šíření nákazy ve školách by mohlo častější testování, radí experti

Odhalit riziko šíření covidu-19 ve školách včas by podle občanské iniciativy KoroNERV-20 mohlo častější testování žáků na koronavirus. Počty dětí v karanténě jsou podle platformy v současnosti vysoké a postup hygieniků při výskytu covidu-19 ve školách nejednotný. Vyzvala ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby podmínky karantény pro školáky upravil tak, aby do ní muselo co nejméně žáků. ČTK to dnes sdělil mluvčí iniciativy Pavel Krejča.

Škola, ilustrační fotografie.

Podle KoroNERV řešili hygienici v hlavním městě od 20. září do 26. září v 79 pražských školách 185 potvrzených případů nákazy covidem-19. V průměru šlo o dvě až tři děti v jedné škole. Do karantény kvůli tomu muselo 2248 žáků a 25 učitelů, a to zpravidla na dva týdny.

"Jakkoli nechceme zlehčovat závažnost samotného onemocnění, počty dětí v karanténě jsou skutečně vysoké. Apelujeme proto na ministra zdravotnictví, aby vydal jednotné pokyny pro to, jak při vyhlášení karantény postupovat," uvedla za KoroNERV-20 Mariana Čapková, předsedkyně školského výboru hlavního města Prahy. Podle ní takové pokyny v současnosti nejsou k dispozici. O karanténě rozhodují krajští hygienici na základě vyhodnocení konkrétní situace a rizikovosti kontaktů ve škole.

Řešením by podle členů KoroNERV-20 mohlo být také častější testování žáků na covid-19, které by odhalilo riziko šíření nákazy včas a karanténa by pak nezasáhla tolik dětí. Tento postup se podle iniciativy používá například v USA.

Školy by podle platformy měly do Vánoc zůstat otevřené a jejich případné uzavření kvůli nárůstu pozitivních případů v celé populaci by mělo být krajní možností. Opakování plošného uzavírání škol jako v předešlých měsících na začátku září odmítli i Vojtěch a ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Současná situace podle Čapkové nejvíc dopadá na rodiče dětí do 12 let, které ještě nemohly být očkované, ale zároveň v případě karantény nezvládnou být samy doma celý den. Opět se tak podle ní opakuje situace z předchozích měsíců, kdy uzavření škol kvůli epidemii dolehlo především na rodiče mladších školních dětí. V případě uzavření školy by podle platformy měli mít žáci s problémy v učení při distanční výuce možnost chodit do školy prezenčně v malých skupinkách.

Žáci po nástupu do škol na začátku září absolvovali tři kola testování na covid-19. Potvrdilo se 438 pozitivních případů nákazy, 290 na ZŠ a 148 na SŠ. Celkově se provedlo téměř 3,2 milionu testů. Záchyty případů nákazy koronavirem tehdy nerostly, v plošném testování se tedy nepokračovalo. Počty nových nákaz v Česku ale v poslední době stoupají, ve středu laboratoře odhalily 1047 nakažených koronavirem, což je o 315 víc než před týdnem. Ministerstvo zdravotnictví ve středu uvedlo, že chystá na podzim další testování žáků, termín zatím neupřesnilo.

KoroNERV-20 se skládá především z odborníků na ekonomiku, jeho členem je ale například i epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES).

V osmi okresech se budou žáci testovat na covid. Praha chce plošně…

25.10.2021 15:31 Neočkovaní žáci v osmi okresech s nejhorší epidemickou situací v zemi se budou 1. a 8. listopadu…

Odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení vlády bylo…

23.10.2021 18:20 Školské odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení nově vznikající vlády koalic…

Zástupci škol nemají problém s respirátory pro neočkované učitele ani s…

21.10.2021 19:31 Zástupci školských asociací nemají výhrady proti tomu, aby neočkovaní učitelé nosili ve výuce…

Do některých škol se vrátí testování. Neočkovaní učitelé musí povinně…

21.10.2021 18:00 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou muset ve výuce nosit respirátory. Pro žáky tato povinnost platit nebude. V…

Zástupci škol jsou proti rouškám ve výuce, větší smysl vidí v testování

21.10.2021 12:24 Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let…

Praha chce dát školákům kvůli covidu mimořádné volno

20.10.2021 18:28 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Kuba doporučuje jihočeským školám, aby prodloužily podzimní prázdniny

20.10.2021 14:28 Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) doporučuje školám v regionu, aby podzimní prázdniny v příštím…

Podmínky pro návrat do škol byly v souladu se zákonem, plyne z rozhodnutí…

20.10.2021 14:24 Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví stanovilo před návratem dětí do škol po letních…

Ministerstvo navrhne, aby lokálně nosily děti nad 12 let roušku i ve výuce

20.10.2021 12:22 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu-19 nejhorší, nosily děti…

Plaga odmítá návrh resortu zdravotnictví na nošení roušek při výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

Související:

Právě se děje

reklama