Opozice kritizuje koronavirová opatření pro školy: Chaos, alibismus a bezradnost

Opozice v souvislosti s opatřeními proti epidemii koronaviru ve školách, která dnes představilo ministerstvo školství, mluví o chaosu či improvizaci. Upozorňuje na to, že některá opatření budou obtížně realizovatelná. Ministerstvo podle opozičních stran také přeneslo značnou část odpovědnosti na ředitele škol, pro které bude naplnění pravidel náročné.

Martin Kupka
doporučujeme

Lidovci zdůraznili, že zásadní je obnovení běžného provozu škol od 1. září. "Nesmí opět nastat plošné narušení výuky. Chodit do školy je totiž normální," uvedl v tiskové zprávě poslanec Marek Výborný. Souhlasí s některými hygienickými pravidly, jako je větrání tříd nebo mytí rukou. Naopak pravidla pro nošení roušek, které mají žáci mít na chodbách, ale už ne ve třídách, považuje v nynější situaci za zbytečná. "Nošení roušek by se mělo zavádět až v případech zvýšeného rizika. Toto rozdělení mi smysl nedává," uvedl.

Pravidla jako celek kritizoval místopředseda ODS Martin Kupka. "Pro vládu je evidentně mediálně zajímavější řešit cestování do Chorvatska nebo fotbalovou ligu, protože pravidla pro zahájení školního vyučování jsou zase obvyklou směsicí alibismu, bezradnosti a improvizace, jako by nad nimi někdo začal přemýšlet teprve předevčírem," napsal na twitteru.

Poslanec Petr Gazdík (STAN) uvítal, že vůbec nějaký manuál pro školy vznikl. I on ale kritizoval pravidla pro nošení roušek a upozornil na to, že další opatření bude obtížné naplnit. "Pokyny typu 'žáci ze třídy A se nebudou stýkat se žáky ze třídy B' na mě spíš působí jako zákaz z filmu Obecná škola 'neolizujte za mrazu kovové zábradlí'. Myslím, že takové zákazy spíše podnítí děti, aby přesně to udělaly," napsal poslanec ČTK.

Gazdík zároveň upozornil na to, že naplnění obsahu manuálu bude náročná práce pro ředitele škol. "Manuál jako celek na mě působí jako 'něco se dělat musí, tak aspoň toto, i když tak přesně nevíme, proč právě takto'," uvedl poslanec školského výboru.

Výborný uvedl, že ředitelé škol budou muset řešit i fungování školních družin, ve kterých jsou obvykle děti z různých tříd, ale ministerstvo doporučuje děti i v nich držet rozdělené. "U školních družin je zachován chaos," uvedl Výborný.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina škol Prymulu nevyslyšela. V pátek bude mít volno jen 15 procent ZŠ

24.09.2020 14:13 Aktualizováno Ředitelské volno bude mít v pátek zhruba 15 procent základních škol v Česku. Zhruba polovina z nich…

Adaptační kurzy jsou další líhní koronaviru? 116 vysokoškoláků se nakazilo…

24.09.2020 08:57 Během adaptačních kurzů, kterých se na začátku září u Máchova jezera zúčastnily stovky studentů z…

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Co má vliv na úspěch žáka v českých školách? Rozhodující jsou tři faktory

23.09.2020 16:21 O úspěchu dětí v českých školách nerozhodují tolik studijní předpoklady jako spíše to, z jakých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama