Ostravský primátor: Za nezískání akreditace si může univerzita sama

Za nezískání akreditace pro obor Všeobecné lékařství na ostravské Lékařské fakultě může podle ostravského primátora Tomáše Macury (ANO) vedení fakulty. Rada Národního akreditačního úřadu (NAÚ) dnes žádost fakulty zamítla a akreditaci neudělila. Podle primátora se tak naplnil černý scénář, kterému se vedení města, kraje i dalších institucí snažilo do poslední chvíle marně zabránit.

Tomáš Macura
doporučujeme

"Neúspěch akreditace padá jednoznačně na vrub nedostatečné kvalitě akreditačního spisu a jeho zpracovatele - vedení Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Tristním poznatkem pro mě osobně bylo zjištění, že ani ve chvíli nejvyšší hrozby nezískání nové akreditace se zjevně nepodařilo navázat konstruktivní a kooperativní vztah mezi vedením univerzity a fakulty," uvedl Macura ve vyjádření pro ČTK.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity má dlouhodobé problémy. Kritiku si vysloužila zvláště poté, co se ukázalo, že pochybila při přijímání studentů. Kvůli tomu musel ve funkci skončit i děkan Arnošt Martínek, který se ale v březnu do čela vrátil v důsledku předběžného opatření krajského soudu. Vztahy mezi vedením univerzity a fakulty tak dlouhodobě nejsou optimální.

Podle primátora je dnešní rozhodnutí NAÚ velmi špatnou zprávu pro město a celý region, pro které je zachování výuky oboru Všeobecné lékařství zásadní. NAÚ dnes sice akreditaci neudělil, ale univerzita ještě před obdržením oficiálního stanoviska s tímto výsledkem zažádala úřad, aby přerušil projednávání žádosti o akreditaci. NAÚ už informovalo, že škole vyhoví a řízení na požadovanou dobu přeruší, poté se k případu vrátí.

"Pevně doufám, že univerzita nyní přijme rázná opatření, která ve výsledku budou znamenat úspěšné získání akreditace v co nekratším termínu a tedy i možnost přijímání nových studentů již příští rok. Město je připraveno v tomto poskytnout plnou podporu," řekl primátor.

Univerzitní žádost přerušení projednávání žádosti o akreditaci jí dává šanci pokusit se akreditaci získat dříve, než kdyby vyčkala na negativní stanovisko NAÚ. Po pravomocném rozhodnutí by škola totiž mohla o akreditaci znovu žádat až po dvou letech.

Letos každopádně fakulta na obor nemůže přijímat nové studenty. Na stávající mediky rozhodnutí nemá vliv. Udělení nové akreditace bylo pro fakultu důležité právě proto, aby mohla přijímat studenty nové. Lékařská fakulta požádala o novou akreditaci letos v únoru, ta stávající totiž platí do roku 2024 pouze na dostudování současných mediků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za co Česko utratí miliardy z EU? NERV předložil návrh, chce i změnu…

03.08.2020 13:14 Evropské peníze by se v příštím programovacím období měly investovat do digitalizace, silnic a…

MŠMT navrhne přejmenování tří vysokých škol

01.08.2020 09:46 Ministerstvo školství chce upravit názvy tří vysokých škol v Česku. Z Veterinární a farmaceutické…

ODS navrhne vyšší odměny pro volební komisaře, Kupka žádá manuál pro školy…

29.07.2020 16:00 Občanští demokraté navrhnou zvýšení odměny pro členy volebních komisí při podzimních krajských a…

Novou rektorkou Univerzity obrany je Kročová, jmenoval ji Zeman

29.07.2020 14:47 Novou rektorkou Univerzity obrany v Brně se od začátku srpna stane plukovnice Zuzana Kročová. Do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama