Ostravský primátor: Za nezískání akreditace si může univerzita sama

Za nezískání akreditace pro obor Všeobecné lékařství na ostravské Lékařské fakultě může podle ostravského primátora Tomáše Macury (ANO) vedení fakulty. Rada Národního akreditačního úřadu (NAÚ) dnes žádost fakulty zamítla a akreditaci neudělila. Podle primátora se tak naplnil černý scénář, kterému se vedení města, kraje i dalších institucí snažilo do poslední chvíle marně zabránit.

Tomáš Macura
doporučujeme

"Neúspěch akreditace padá jednoznačně na vrub nedostatečné kvalitě akreditačního spisu a jeho zpracovatele - vedení Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Tristním poznatkem pro mě osobně bylo zjištění, že ani ve chvíli nejvyšší hrozby nezískání nové akreditace se zjevně nepodařilo navázat konstruktivní a kooperativní vztah mezi vedením univerzity a fakulty," uvedl Macura ve vyjádření pro ČTK.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity má dlouhodobé problémy. Kritiku si vysloužila zvláště poté, co se ukázalo, že pochybila při přijímání studentů. Kvůli tomu musel ve funkci skončit i děkan Arnošt Martínek, který se ale v březnu do čela vrátil v důsledku předběžného opatření krajského soudu. Vztahy mezi vedením univerzity a fakulty tak dlouhodobě nejsou optimální.

Podle primátora je dnešní rozhodnutí NAÚ velmi špatnou zprávu pro město a celý region, pro které je zachování výuky oboru Všeobecné lékařství zásadní. NAÚ dnes sice akreditaci neudělil, ale univerzita ještě před obdržením oficiálního stanoviska s tímto výsledkem zažádala úřad, aby přerušil projednávání žádosti o akreditaci. NAÚ už informovalo, že škole vyhoví a řízení na požadovanou dobu přeruší, poté se k případu vrátí.

"Pevně doufám, že univerzita nyní přijme rázná opatření, která ve výsledku budou znamenat úspěšné získání akreditace v co nekratším termínu a tedy i možnost přijímání nových studentů již příští rok. Město je připraveno v tomto poskytnout plnou podporu," řekl primátor.

Univerzitní žádost přerušení projednávání žádosti o akreditaci jí dává šanci pokusit se akreditaci získat dříve, než kdyby vyčkala na negativní stanovisko NAÚ. Po pravomocném rozhodnutí by škola totiž mohla o akreditaci znovu žádat až po dvou letech.

Letos každopádně fakulta na obor nemůže přijímat nové studenty. Na stávající mediky rozhodnutí nemá vliv. Udělení nové akreditace bylo pro fakultu důležité právě proto, aby mohla přijímat studenty nové. Lékařská fakulta požádala o novou akreditaci letos v únoru, ta stávající totiž platí do roku 2024 pouze na dostudování současných mediků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školy se na začátku března neotevřou, opatření se naopak zpřísní

24.02.2021 22:00 Aktualizováno Studenti se do škol začátkem března nevrátí, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to není možné.…

Odklad návratu žáků do lavic zástupce škol nepřekvapil

24.02.2021 14:35 Odložení návratu žáků do lavic v souvislosti se špatnou epidemickou situací zástupce škol moc…

Stěžovatelky zažalovaly školu a sportovní klub kvůli distanční výuce

24.02.2021 12:50 Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu (NSS) se bude zabývat kasační stížností ženy a její…

Němeček by vrátil děti do škol až po splnění dvou podmínek

24.02.2021 11:33 Děti by se měly vrátit do škol ve chvíli, kdy budou mít pedagogové za sebou očkování a naplno bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama