Plaga: Přijímací zkoušky by mohly být 14 dnů po otevření škol

Přijímací zkoušky na střední školy by měly být nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol, které jsou nyní zavřené kvůli koronaviru. Ministr školství Robert Plaga (ANO) to dnes navrhne vládě. Testy by podle něj měly mít stejnou formu a obsah jako v předešlých letech. Děti by je ale měly psát jen v jednom termínu místo dvou, které se původně plánovaly.

Přidejte svůj názor

Školství
doporučujeme

Pokud vláda dnes návrh ministra schválí, mohla by se jím Sněmovna zabývat už v úterý na mimořádné schůzi v legislativní nouze.

Žádný scénář, se kterým ministerstvo školství pracuje, podle Plagy nepočítá s tím, že by se zkracovaly letošní letní prázdniny. Pracuje se podle něj se scénáři ministerstva zdravotnictví, které počítají s návratem do školy v květnu, nejpozději začátkem června. Podle něj by se tak přijímací zkoušky měly do konce školního roku stihnout.

V nouzovém případě, pokud by se školy otevřely až po polovině června, tak by podle něj mohly být přijímací zkoušky i v prvním týdnu v červenci. "Tak je to rozhodně lepší než ty děti přepínat přes celé prázdniny a dělat to poslední týden v srpnu," řekl Plaga ČTK. "Neznamená to rozhodně, co bylo někde avizováno, že by se vyučovalo někdy o prázdninách, to rozhodně není v žádném ze scénáři ministerstva školství," dodal.

Místo dvou zkoušek by uchazeči měli letos dělat zkoušku jen jednou. "Výsledek se propíše i na tu druhou školu, na kterou se to dítě hlásilo," vysvětlil ministr. Ministerstvo podle něj počítá i s náhradním termínem například pro nemocné. Ten by pak měl být v dostatečném odstupu od prvního termínu, řekl Plaga.

Podle něj se přijímací zkoušky nedají nahradit tím, že by školy přijímaly děti na základě výsledků ze základní školy. Uvedl, že na některé školy se hlásí se stejnými výsledky násobky počtu žáků, který by mohla škola přijmout. "Není možné vybrat vysvědčení jako jediné kritérium," řekl.

Kvůli šíření koronaviru jsou od 11. března do odvolání uzavřeny základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli uvedl, že toto opatření by se mělo rušit jako jedno z posledních, a to zřejmě na přelomu května a června.

Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se měly konat 14. a 15. dubna a na víceletá gymnázia 16. a 17. dubna.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začínají zápisy do prvních tříd, letos bez přítomnosti dětí

01.04.2020 04:33 Na základních školách dnes začínají zápisy dětí do prvních tříd. Letos by se podle odhadů…

Přijímací zkoušky na VŠ by mohly být 15 dnů po otevření škol

30.03.2020 15:42 Přijímací zkoušky na vysoké školy by se mohly konat prezenčně nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol…

Školy učí žáky přes internet. Koronavirus navždy změní školství v Česku

28.03.2020 11:57 Současná situace, kdy jsou kvůli opatřením proti koronaviru zavřené školy a výuka se vede na dálku,…

Maturity a přijímací zkoušky na SŠ by mohly být v červnu. Zeman stvrdil…

26.03.2020 16:08 Přijímací zkoušky na střední školy se uskuteční nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol, které byly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy