Plaga reaguje na Prymulu. Je připraven se bavit o úpravě školního roku

Ministr školství Robert Plaga vyzval nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO) k diskusi o možných opatřeních proti covidu ve školách i případné úpravě školního roku. Ministerstvo školství by podle Plagy mělo být více vtaženo do rozhodování o preventivních opatřeních i nařízení v nákazou nejhůře postižených regionech.

Robert Plaga
doporučujeme

Dnešní výzvu Prymuly k ředitelům, aby školy vyhlásily v pátek ředitelské volno, vnímá jako jednorázové doporučení, kterým se nyní ministerstvo školství už nebude zabývat. Plaga to dnes řekl v České televizi.

Prymula dnes po uvedení do úřadu řekl, že ministerstvo zdravotnictví nebude zavírat první stupně základních škol, pokud to bude aspoň trochu možné. Zavírání škol si podle něj nikdo nepřeje. Pro některé regiony se nicméně diskutuje o možnosti distanční výuky na druhém stupni základních škol či na středních školách. Ředitelé by podle Prymuly měli zvážit vyhlášení ředitelského volna na pátek 25. září, aby vznikl čtyřdenní víkend a získal se čas na útlum epidemie. Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý pak ČTK řekl, že by bylo lepší, kdyby ministerstvo školství vyhlásilo některé volné dny změnou organizace školního roku.

"Jsem připraven se bavit o úpravě školního roku, ale ne takto ad hoc dva tři dny dopředu, ale skutečně nějak systémově," reagoval Plaga. "Pokud se máme bavit o nějakých dalších úpravách třeba školního roku nebo systémových věcech, které se týkají opatření preventivních, nebo v červeném regionu, tak jsem vyzval ministra zdravotnictví, abychom do toho byli ještě více vtaženi," řekl.

Podle Plagy se osvědčila spolupráce s ministerstvem zdravotnictví na jaře i v létě, kdy se připravoval postup pro rozvolňování epidemiologických opatření nebo manuál pro fungování škol v novém školním roce. "Byl bych rád, kdybychom s novým ministrem zdravotnictví na to navázali a abychom jako ministerstvo byli vtaženi do formulování případně těch dalších opatření," dodal.

Postup zástupců vlády při přípravě rozvolňování jarních opatření ve školách i manuálu pro nový školní rok přitom řada ředitelů škol kritizovala. Vadilo jim hlavně to, že se informace dozvídali pozdě, ale také neproveditelnost některých doporučení, která část ředitelů označila za alibismus.

Zástupci opozice vládu kritizují, že i nadále v souvislosti s řešením koronavirové krize panuje chaos. Například předseda ODS Petr Fiala poukázal na to, že Prymula návrh o pátečním volnu navrhl přes média, aniž o tom věděl Plaga, a že ministr vnitra Jan Hamáček chce podávat žalobu na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za jeho kritiku distribuce roušek. "Nic se nezměnilo. Vláda se nepoučila. Chaos pokračuje...," napsal Fiala na twitteru. Poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL) ironicky poznamenal, že "plukovník Prymula začal přebírat i ministerstvo školství".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejistý výhled otevření škol ovlivňuje výuku na dálku, propast ve…

26.10.2020 14:54 Nejistota kolem termínu znovuotevření škol zavřených kvůli epidemii covidu-19 je podle zástupců…

Roste množství kyberútoků na online výuku. Jak se bránit?

23.10.2020 15:00 Aktualizováno Ve školách roste počet kyberútoků na on-line výuku. Vyplývá to z informací Národního úřadu pro…

Plaga žádá učitele, aby poučili děti o opatřeních proti covidu

22.10.2020 18:43 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) požádal učitelky a učitele ve školách, aby své žáky před…

Bylo zřejmé, že budou školy zavřené delší dobu, konstatují jejich zástupci

21.10.2020 18:05 Aktualizováno Současný vývoj kolem epidemie covidu-19, za kterého zřejmě nebude snadné už na začátku listopadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama