Studenti, kteří nemohou domů, smí zůstat na kolejích. Ze škol v přírodě je nutné se rychle vrátit

Studenti vysokých škol, kteří se nemohou vrátit domů nebo jsou v karanténě, mohou zůstat na kolejích, uvedl dnes na twitteru ministr školství Robert Plaga (ANO). Vyplývá to podle něj z dohody s ministerstvem zdravotnictví. Ostatní studenty vyzval, ať jedou domů a omezí sociální kontakty.

Robert Plaga

Vláda v pondělí rozhodla, že kvůli zhoršující se situaci kolem šíření koronaviru od středy nesmí být na kolejích ubytovaní studenti, kteří mají bydliště jinde v České republice. Výjimku mají studenti s nařízenou pracovní povinností, studenti lékařských oborů či ti, kteří vykonávají pedagogickou praxi na školách. Studenti vysokých škol s opatřením nesouhlasí.

Rozhodnutí kabinetu také zahrnuje zákaz ubytování žákům a studentům v domovech mládeže a internátech.

"S ministerstvem zdravotnictví se nám podařilo dohodnout, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, mohou zůstat na kolejích. Stejně tak na nich zůstávají studenti v karanténě. S rektory jsme ve spojení. Přesto, pokud je to možné, prosím všechny, aby se vrátili domů a omezili sociální kontakty," uvedl ministr Plaga.

Na sociálních sítích od rána kolují výzvy k vládě, aby opatření přikazující opuštění kolejí přehodnotila. Studenti zorganizovali mimo jiné petici, kterou za dopoledne podepsalo 1600 lidí. Její autoři argumentují tím, že řada studentů pracuje nebo se potýká s nepříznivými podmínkami ve svém trvalém bydlišti.

Zástupci studentských samospráv, studentských spolků a akademických senátů škol i předseda Studentské komory Rady vysokých škol Giancarlo Lamberti pak ve společném prohlášení uvedli, že nesouhlasí s jakýmkoli uzavíráním vysokoškolských kolejí, a to ani při úpravě ohlášené Plagou. Podle nich by vysokoškoláci s nákazou bez příznaků mohli nemoc při návratu do svých domovů jen ještě více rozvést do různých částí země.

"Chápeme, že dnešní doba vyžaduje razantní opatření, avšak uzavření kolejí je už za hranicí únosnosti, důvodů je hned několik," napsal vládě v otevřeném dopise student ČVUT z kolejí na Strahově Jakub Bartoš. Podle něj má většina studentů ubytování zaplacené už na celý měsíc a není jasné, zda dostanou peníze zpět. Nelíbí se mu také, že vláda dala studentům na odchod z kolejí málo času. Pokud kabinet setrvá na svém stanovisku, mohli by podle něj studenti zorganizovat demonstraci proti jejímu postupu, který označil za chaotický, nesmyslný a nedostatečně dobře komunikovaný.

Situací se dopoledne zabýval také krizový štáb Univerzity Karlovy (UK), ale po informacích o zmírnění nařízení své jednání přerušil. Nyní čeká na rozhodnutí vlády v této věci. "V odpoledních hodinách Vám sdělíme další informace s tím, že současně hledáme a připravujeme všechny alternativy a cesty, jak dopady striktního zákazu ubytování studentů zmírnit," uvedl kvestor a vedoucí krizového štábu UK Tomáš Horáček.

Na většině vysokých škol už od konce září fungovala distanční výuka s výjimkou laboratorních či uměleckých činností nebo zkoušek. Od pondělí 12. října přešly povinně na výuku on-line všechny. Od středy se na vysokých školách budou moct konat pouze zkoušky s účastí do deseti osob. Výjimka ze zákazu fyzické přítomnosti ve vysoké škole bude pro klinickou a praktickou výuku studentů lékařských a zdravotnických oborů nebo těch, kteří vykonávají pedagogickou praxi v mateřských, základních a středních školách.

Od středy přejdou kvůli pandemii nemoci covid-19 na výuku na dálku i všechny školy v zemi s výjimkou mateřských. V pondělí 2. listopadu se má znovu otevřít první stupeň základních škol.

Probíhající školy v přírodě je nutné ukončit. Účastníci se z nich musí také co nejdříve vrátit. Na twitteru o tom dnes dopoledne informovalo ministerstvo školství.

"Právě probíhající školu v přírodě je nutné ukončit a pokud v tom nebrání objektivní překážky, tak se z ní také co nejdříve vrátit," píše ministerstvo školství.

Jako příklad objektivní překážky uvedlo prodlevu v zajištění dopravy nebo potřebu zkoordinovat návrat s rodiči dětí.

Odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení vlády bylo…

23.10.2021 18:20 Školské odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení nově vznikající vlády koalic…

Zástupci škol nemají problém s respirátory pro neočkované učitele ani s…

21.10.2021 19:31 Zástupci školských asociací nemají výhrady proti tomu, aby neočkovaní učitelé nosili ve výuce…

Do některých škol se vrátí testování. Neočkovaní učitelé musí povinně…

21.10.2021 18:00 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou muset ve výuce nosit respirátory. Pro žáky tato povinnost platit nebude. V…

Zástupci škol jsou proti rouškám ve výuce, větší smysl vidí v testování

21.10.2021 12:24 Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let…

Praha chce dát školákům kvůli covidu mimořádné volno

20.10.2021 18:28 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Kuba doporučuje jihočeským školám, aby prodloužily podzimní prázdniny

20.10.2021 14:28 Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) doporučuje školám v regionu, aby podzimní prázdniny v příštím…

Podmínky pro návrat do škol byly v souladu se zákonem, plyne z rozhodnutí…

20.10.2021 14:24 Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví stanovilo před návratem dětí do škol po letních…

Ministerstvo navrhne, aby lokálně nosily děti nad 12 let roušku i ve výuce

20.10.2021 12:22 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu-19 nejhorší, nosily děti…

Plaga odmítá návrh resortu zdravotnictví na nošení roušek při výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

EDUin představil body, které ve školství čekají na novou vládu

19.10.2021 15:24 Nově vznikající vláda by se ve svých prioritách pro školství měla zaměřila na redukci množství…

Související:

Právě se děje

reklama