Plaga souhlasí s testováním učitelů na covid, rozhodnut má ministerstvo zdravotnictví

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) by nenamítal nic proti testování učitelů na covid-19, souhlasil by zřejmě i s testováním středoškoláků. U nejmenších dětí si to formou výtěru z krku či nosu neumí představit. Rozhodnutí je ale podle něj na ministerstvu zdravotnictví. Plaga to dnes řekl novinářům na tiskové konferenci k systému, podle kterého se budou rozvolňovat opatření ve školství.

Covid-19, ilustrační foto

Možnost testování učitelů o víkendu připustil také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Naopak u žáků prvních a druhých tříd, kteří se od středy vrátí k prezenční výuce, ministerstvo podle Blatného plošné testování na koronavirus nedoporučí. Například Brno podle náměstka primátorky Petra Hladíka ještě dnes umožní nechat se otestovat učitelům prvních a druhých tříd a družinářům. Celkem jde podle Hladíka o 400 učitelů a 200 pracovníků družin.

"Rozhodně nejsem proti tomu, aby se testovali učitelé," uvedl dnes Plaga. Vzhledem k tomu, že nejvíce nakažených se vyskytovalo po zahájení školního roku mezi středoškoláky, neměl by nic ani proti testování žáků středních škol. "Neumím si úplně představit pravidelné testování těch nejmenších žáků výtěrem štětičkou," dodal. Doufá, že se v následujícím období objeví další typy testů, které se dají používat snadněji.

V současnosti by se jinak podle Plagy asi jednalo o antigenní testy, které jsou méně spolehlivé než laboratorní testy PCR, poskytují ale rychlejší výsledek. V současnosti se využívají při testování klientů i zaměstnanců v sociálních pobytových zařízeních. Stejně jako při PCR testech se při nich dělá výtěr. Ještě snadnější testování by mohli umožnit rychlotesty ze slin, takzvané lamp-testy. Jejich rozšíření na trh v ČR sliboval již v polovině září do několika týdnů bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Podle Plagy je třeba při případném testování zohlednit také velké množství lidí, kterých by se ve školství týkalo. V případě učitelů by šlo o 172.000 lidí, řekl. Pokud by se testovali všichni zaměstnanci ve školách, pak by počet stoupl na čtvrt milionu. Jestliže by se to týkalo i všech žáků a studentů, jednalo by se podle něj o dalších 1,4 milionu lidí.

"Klíčové rozhodnutí musí udělat ministerstvo zdravotnictví, protože testování musí být smysluplné, musí být proveditelné s ohledem na to, o kolika lidech se bavíme a s ohledem na nějakou pravidelnost," dodal Plaga. Podle něj na tom nyní pracuje skupina expertů na ministerstvu zdravotnictví.

Doplnil, že je nutné si zároveň uvědomit, že nákaza se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky po zahájení školního roku šířila nejvíce mezi studenty ve věku 16 až 19 let. Tato věková kategorie podle Plagy měla asi desetkrát větší výskyt covidu-19 než děti ve věku do pěti let a čtyřikrát větší než školáci mezi šesti a 11 lety.

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje