Plaga zatím netuší, jak a kdy se budou vracet žáci do škol

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zatím neví, jak a kdy se budou vracet žáci do škol. Záležet podle něj bude na rozhodnutí epidemiologů, východiskem by mohl být protiepidemický systém PES. Vyšší prioritu by v něm ale nově mělo mít více ročníků prvního stupně základní školy, ne pouze první a druhé třídy. Plaga to dnes novinářům řekl po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Robert Plaga
doporučujeme

"Jaká budou schémata uvolnění, tak férově říkám, že nevím. Pokud bych měl využít zkušenosti z minulého jara, tak se osvědčily čtrnáctidenní rozestupy (uvolňování)," řekl ministr. Dodal, že konkrétní plán návratu školáků do tříd očekává od epidemiologů. "Budeme se bavit o proveditelnosti. Scénář nemůže určovat ministr školství," míní Plaga.

Očekává, že scénář návratu bude podobný jako loni na jaře. Doplnil, že ministerstvo považuje za hlavní prioritu už od podzimu prezenční výuku prvních a druhých tříd. Dosud také Plaga prosazoval přednostní návrat deváťáků a maturantů, a to kvůli přípravě na jarní přijímací a maturitní zkoušky. Vzhledem k tomu, že se jejich termíny už přiblížily, dal by teď ministr přednost mladším školákům ze třetích, čtvrtých a pátých tříd.

"Pokud se nám tady nachyluje čas tak, že přijímačky a maturity se už blíží, dovolil bych si zvýšit prioritu zbývajících tříd prvního stupně," řekl Plaga. Dodal, že ministerstvo spolu s experty pracuje i na různých modelech, kdy by se žáci rozdělili a ve škole se střídali.

Premiér už dříve uvedl, že systém PES nefunguje. Podle odborníků tato škála nepočítá s mutacemi koronaviru, které se objevují a šíří rychleji. Pro opatření ve školách může být ale podle Plagy systém PES stále dobrým východiskem. Obsahuje jak priority návratu žáků z různých stupňů škol, tak i platná opatření, jako jsou roušky a větrání, řekl. Dodal, že šíření epidemie má bránit i očkování učitelů a pravidelné testování. Podle Plagy v systému PES nyní nemusí odpovídat hodnoty, při kterých se uvolňuje a školáci vracejí do lavic. Nastavit by je měli epidemiologové, dodal Plaga.

Svůj model rozvolňování představila dnes koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a lidovci. Podle optimistické verze by se mateřské školy a dětské skupiny, první, druhé a deváté třídy a závěrečné ročníky středních škol mohly otevřít 29. března. O tři týdny později by následovaly zbývající třídy prvního stupně základní školy a za určitých podmínek i základní umělecké školy a vysoké školy. V pondělí 10. května by pak začala rotační výuka na druhém stupni a na středních školách i zkoušky na vysokých školách. Na konci května by společně mohli být ve třídách všichni žáci základních a středních škol. Pokud by se situace vyvíjela hůř, jednotlivé etapy by se oddálily o několik týdnů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úleva z didaktických testů bude podle Babiše platit i pro dálkové či…

11.04.2021 19:54 Maturitní didaktické testy nebudou muset skládat ani ti studenti zdravotních a sociálních oborů,…

V ZUŠ se od pondělí budou muset testovat učitelé, ne žáci

10.04.2021 10:48 Učitelé v základních uměleckých školách (ZUŠ) se od pondělí budou muset jednou týdně testovat…

Od pondělí se vrací do škol část žáků. Rotační výuka se dotkne zhruba půl…

10.04.2021 08:36 V celém Česku s výjimkou Děčínska se v pondělí vrátí do lavic zhruba polovina žáků prvního stupně…

Testy do škol od státu už striktně nemusí být jen z přední části nosu

09.04.2021 15:37 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo v nové specifikaci způsoby antigenního testování na covid do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama