Počet škol zasažených covidem-19 roste, nejvíc zavírají ve Středočeském kraji

očet škol v Česku, které se kvůli koronaviru zcela či částečně uzavřely, roste. Zatímco na začátku školního roku ministr školství Robert Plaga (za ANO) informoval zhruba o dvacítce škol, které se kvůli výskytu nákazy neotevřely, k pátku 11. září bylo karanténou zasaženo již 247 škol.

Studenti míří do školy
doporučujeme

Nejvíce se jich zavřelo ve Středočeském kraji. Vyplývá to z informací, které dnes na dotaz ČTK napsal Martin Novotný z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

V Česku je podle dat ministerstva školství zhruba 11.000 mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol. Chodí do nich celkem přibližně 1,8 milionu dětí a mladých lidí, které vyučuje kolem 169.000 pedagogů.

Podle statistik ministerstva zdravotnictví bylo k pátku 11. září zavřeno 39 škol. Nejvíce jich hygienici uzavřeli ve Středočeském kraji, a to deset. Sedm bylo zavřeno v Plzeňském kraji, šest v Libereckém, po třech v krajích Zlínském, Jihomoravském a Jihočeském, dvě v Ústeckém a v Praze a po jedné škole v krajích Olomouckém, Pardubickém a na Vysočině. Dalších 208 škol mělo omezenou výuku minimálně v jedné třídě, nejvíce se to týkalo opět Středočeského kraje, kde bylo takto zasaženo 55 škol. Covid-19 se potvrdil u 193 pedagogů a 393 žáků či studentů. V karanténě kvůli tomu bylo k pátku 1123 učitelů a 5498 dětí.

Při zahájení školního roku 1. září bylo podle ministra školství zavřeno z rozhodnutí hygienických stanic nad deset škol, v dalších o posunutí začátku školního roku rozhodli sami ředitelé. Neotevřelo tak do 20 škol, uvedl tehdy Plaga. Před týdnem bylo podle ministerstva zdravotnictví dotčených školských zařízení 45, úřad v nich evidoval 83 případů nákazy. Ve středu pak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že od začátku školního roku se koronavirus vyskytl ve 144 školách.

Počty nových případů covidu-19 v ČR rostou nyní téměř nejrychleji z Evropské unie. V sobotu přibylo v ČR rekordních 1541 nakažených, což je téměř o 100 více než v pátek. V neděli bylo pozitivně testováno téměř 800 lidí. V Česku je aktuálně 14.438 nakažených, většinou mají mírný průběh nemoci. S covidem-19 je hospitalizováno 288 lidí, z toho je 69 v těžkém stavu.

Školy by hygienici podle metodiky ministerstva zdravotnictví měli zavírat v případě, že v nich onemocní covidem-19 nebo má povinnou karanténu více než 30 procent učitelů a žáků. Pokud škola není v nařízené karanténě, nemají rodiče nárok na ošetřovné. Ministerstvo školství proto na konci prvního zářijového týdne oznámilo, že ředitelům v takovém případě umožní upravit organizaci školního roku, aby rodiny mohly dávku získat.

Od čtvrtka se ve všech školách s výjimkou mateřských musí ve společných prostorech mimo třídy nosit roušky. Vláda dnes zřejmě rozhodne také o distribuci respirátorů pro učitele v nejvíce postižených regionech. Podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly by roušky měly být povinné i pro děti ve třídách.

 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina škol Prymulu nevyslyšela. V pátek bude mít volno jen 15 procent ZŠ

24.09.2020 14:13 Aktualizováno Ředitelské volno bude mít v pátek zhruba 15 procent základních škol v Česku. Zhruba polovina z nich…

Adaptační kurzy jsou další líhní koronaviru? 116 vysokoškoláků se nakazilo…

24.09.2020 08:57 Během adaptačních kurzů, kterých se na začátku září u Máchova jezera zúčastnily stovky studentů z…

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Co má vliv na úspěch žáka v českých školách? Rozhodující jsou tři faktory

23.09.2020 16:21 O úspěchu dětí v českých školách nerozhodují tolik studijní předpoklady jako spíše to, z jakých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama