Pokud se rodičům nelíbí, že za distanční výuku platí školné, mohou se obrátit na inspekci, říká expertka

Nejsou bez šance. Rodiče, kteří se bouří, že v době uzavřených škol, musejí i nadále platit soukromých zařízením školné, mají právo využít ke stížnosti instituty, které nabízí občanské právo. „Pokud dospějí k názoru, že dochází k vadnému plnění ze strany školy, mohou dát podnět k prověření České školní inspekci, která je jediným kompetentním orgánem ve věcech týkajících se průběhu a úrovně vzdělávání,“ říká pro EuroZprávy.cz Mgr. Lenka Němcová, ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy.

Studenti v tomto školním roce strávili v lavicích jen krátký čas.

Jejich stesky během koronavirové pandemie nemusejí být ignorovány. Rodiče, kterým se nelíbí, že mají na soukromých školách platit školné i v době distanční výuky, se mohou obrátit na instituce, které občanské právo nabízí. (Např. § 1914 až § 1925 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). I když se zákonní zástupci ve smlouvě o vzdělání na soukromé škole zavázali platit školné, mohou v případě jakékoli nespokojenosti kontaktovat státní sektor. „Přestože se jedná o soukromoprávní smlouvu, mohou se rodiče, pokud dospějí k názoru, že dochází k vadnému plnění ze strany školy, obrátit nejen na vedení privátního ústavu, ale i využít institutů, které občanské právo nabízí,“ tvrdí ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy Lenka Němcová.

Bývalá pedagožka upozorňuje, že právo občanů České republiky a členských států Evropské unie na poskytnutí bezplatného základního a středního vzdělávání  je Českou republikou naplňováno prostřednictvím škol, které zřídil stát, kraj, obec, svazek obcí. „Ani v případě žáků, kteří se rozhodli pro vzdělání u škol zřízených soukromým zřizovatelem, není financování jejich vzdělávání ponecháno na nich. Na jejich vzdělávání je soukromým školám poskytována ze státního rozpočtu dotace podle zákona č. 306/1999 Sb., o poskytování dotací soukromým školám, předškolním a školským zařízením,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Němcová.

Jedná se o procentuální podíl prostředků neinvestičních výdajů, mzdových prostředků a zákonných odvodů, které připadají na jedno dítě ve srovnatelném zařízení zřízené veřejným zřizovatelem. „A tak není pravda, že mzdové prostředky jsou generovány ze školného. Soukromá škola tak v součtu dotace poskytnuté ze strany státu a školného může být schopna poskytovat své služby a případně též generovat zisk. Soukromé školy nejsou odkázány výhradně na školné,“ upozorňuje expertka na školství a vzdělávání.

Distanční vzdělávání, tak jak je realizováno v současné době, bylo uzákoněno novelou školského zákona z léta 2020 v § 184a s názvem Zvláštní pravidla při omezení osobní přítomnosti dětí, žáků a studentů ve škole. „V případě, že mají rodiče pochybnosti o úrovni vzdělávání, a to nejen touto formou, mohou dát podnět k prověření České školní inspekci, která je jediným kompetentním orgánem ve věcech týkajících se průběhu a úrovně vzdělávání,“ praví Němcová.

Na magistrátní odbor školství, mládeže a sportu se doposud žádný rodič s problematikou školného v době covidu-19 neobrátil. „I když to je logické, protože krajský úřad do vztahu mezi žákem, respektive zákonným zástupcem a školou nijak nevstupuje,“ vysvětluje ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy Lenka Němcová.

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje