Pokud se rodičům nelíbí, že za distanční výuku platí školné, mohou se obrátit na inspekci, říká expertka

Nejsou bez šance. Rodiče, kteří se bouří, že v době uzavřených škol, musejí i nadále platit soukromých zařízením školné, mají právo využít ke stížnosti instituty, které nabízí občanské právo. „Pokud dospějí k názoru, že dochází k vadnému plnění ze strany školy, mohou dát podnět k prověření České školní inspekci, která je jediným kompetentním orgánem ve věcech týkajících se průběhu a úrovně vzdělávání,“ říká pro EuroZprávy.cz Mgr. Lenka Němcová, ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy.

Studenti v tomto školním roce strávili v lavicích jen krátký čas.
doporučujeme

Jejich stesky během koronavirové pandemie nemusejí být ignorovány. Rodiče, kterým se nelíbí, že mají na soukromých školách platit školné i v době distanční výuky, se mohou obrátit na instituce, které občanské právo nabízí. (Např. § 1914 až § 1925 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). I když se zákonní zástupci ve smlouvě o vzdělání na soukromé škole zavázali platit školné, mohou v případě jakékoli nespokojenosti kontaktovat státní sektor. „Přestože se jedná o soukromoprávní smlouvu, mohou se rodiče, pokud dospějí k názoru, že dochází k vadnému plnění ze strany školy, obrátit nejen na vedení privátního ústavu, ale i využít institutů, které občanské právo nabízí,“ tvrdí ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy Lenka Němcová.

Bývalá pedagožka upozorňuje, že právo občanů České republiky a členských států Evropské unie na poskytnutí bezplatného základního a středního vzdělávání  je Českou republikou naplňováno prostřednictvím škol, které zřídil stát, kraj, obec, svazek obcí. „Ani v případě žáků, kteří se rozhodli pro vzdělání u škol zřízených soukromým zřizovatelem, není financování jejich vzdělávání ponecháno na nich. Na jejich vzdělávání je soukromým školám poskytována ze státního rozpočtu dotace podle zákona č. 306/1999 Sb., o poskytování dotací soukromým školám, předškolním a školským zařízením,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Němcová.

Jedná se o procentuální podíl prostředků neinvestičních výdajů, mzdových prostředků a zákonných odvodů, které připadají na jedno dítě ve srovnatelném zařízení zřízené veřejným zřizovatelem. „A tak není pravda, že mzdové prostředky jsou generovány ze školného. Soukromá škola tak v součtu dotace poskytnuté ze strany státu a školného může být schopna poskytovat své služby a případně též generovat zisk. Soukromé školy nejsou odkázány výhradně na školné,“ upozorňuje expertka na školství a vzdělávání.

Distanční vzdělávání, tak jak je realizováno v současné době, bylo uzákoněno novelou školského zákona z léta 2020 v § 184a s názvem Zvláštní pravidla při omezení osobní přítomnosti dětí, žáků a studentů ve škole. „V případě, že mají rodiče pochybnosti o úrovni vzdělávání, a to nejen touto formou, mohou dát podnět k prověření České školní inspekci, která je jediným kompetentním orgánem ve věcech týkajících se průběhu a úrovně vzdělávání,“ praví Němcová.

Na magistrátní odbor školství, mládeže a sportu se doposud žádný rodič s problematikou školného v době covidu-19 neobrátil. „I když to je logické, protože krajský úřad do vztahu mezi žákem, respektive zákonným zástupcem a školou nijak nevstupuje,“ vysvětluje ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy Lenka Němcová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijímačky na čtyřleté SŠ bez jednotných testů, redukce maturity kvůli…

30.11.2020 12:45 Na čtyřleté maturitní obory středních škol nebudou na jaře 2021 povinné jednotné přijímací zkoušky.…

"Nebudu muset denně vařit." Otevření prvních stupňů škol přivítala řada…

30.11.2020 11:45 Obrovská úleva byla patrná dnes ráno v očích řady rodičů po odchodu školáků do jedné z olomouckých…

MU Brno chce návrat studentů do škol, má výhrady k nařízené pracovní…

29.11.2020 14:15 Snížení stupně rizika ze čtvrtého na třetí v systému PES je důvodem ke zrušení nouzového stavu,…

Od 7. prosince se na střídavou výuku vrátí studenti SŠ a VOŠ, zákaz…

29.11.2020 12:58 Ministerstvo školství na síti twitter potvrdilo, že školy do třetího stupně protiepidemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama