Potvrzení o studiu nově online? Sněmovní výbor je pro

Studenti vysokých škol by nejpozději do dvou let měli mít možnost získat potvrzení o studiu přes internet. Vyplývá to z usnesení sněmovního výboru pro veřejnou správu, ve kterém výbor požaduje po ministerstvu školství, aby pro studenty tuto službu zajistilo. Návrh inicioval pirátský poslanec Ondřej Profant v souvislosti s projednáváním zákona o právu na digitální služby. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Pirátů Karolína Sadílková. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Přidejte svůj názor

ministerstvo školství
doporučujeme

"Začátek školního roku je spojen s celou řadou administrativních úkonů a je na místě, aby si studenti mohli potvrzení obstarat během pár kliknutí online. Nevidím důvod, proč by měli trávit čas ve frontách na studijním oddělení, když to jde vyřešit elegantněji," uvedl Profant. Usnesení výboru je podle něj reakcí na dlouholetou situaci, kdy studenti nemají jinou možnost než žádat o potvrzení osobně ve škole.

Potvrzení v současnosti dávají studentům referentky studijních oddělení škol. Doklad platí na akademický rok, případně semestr, pro který je vystaveno. Mladí lidé s ním mohou získat například slevy na jízdné ve městech, na vlakovou i autobusovou dopravu nebo si založit výhodný studentský bankovní účet. Jeden z rodičů díky němu může uplatnit roční daňové zvýhodnění.

Za digitální potvrzení o studiu dlouhodobě bojuje organizace Youth Speak Up!, která sdružuje mládežnické organizace politických stran a jejíž jsou Piráti součástí.

Podle statistik ministerstva studovalo na vysokých školách v Česku loni 290.099 lidí, nově se jich ke studiu zapsalo 79.372.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga chce zrušit povinnou maturitu z matematiky, návrh přednese ve…

15.09.2019 14:17 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) chce co nejrychleji poslat do Sněmovny návrh, který by…

Povinná maturita z matematiky? V Praze bude dusno, protestovat chtějí…

11.09.2019 15:15 Zhruba 12.000 lidí se dosud na facebooku přihlásilo k plánovanému protestu středoškoláků proti…

Elektronicky bude i potvrzení pro studenty? MŠMT začalo jednat s…

06.09.2019 12:51 Ministerstvo školství jedná se zástupci vysokých škol o vytvoření informačního systému, který by…

Dlouhý mezi učni. Šéf Hospodářské komory přivítal budoucí kominíky či…

02.09.2019 16:46 Aktualizováno Žáky prvních ročníků Střední odborné školy Jarov v Praze 9 dnes ráno přivítal prezident Hospodářské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama