Pozdvižení kvůli stávce: Kolik škol bude stávkovat nikdo neví

Ministr školství Robert Plaga (ANO) považuje za paradox, že odbory nejsou schopny říci, kolik škol se přesně zapojí do středeční stávky kvůli platům učitelů. Podle něj stávka nebude tak masová, jak bylo deklarováno. Řekl to na dnešní tiskové konferenci před zahájením schůze Sněmovny.

Přidejte svůj názor 46 komentářů

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová v pondělí uvedla, že se ke stávce přihlašuje víc než 50 procent škol, jejich budovy se nemusí ve středu ale úplně zavřít. Odborový svaz bude znát přesný počet stávkujících institucí ve středu dopoledne, míní Seidlová.

"Paradoxem je, že když včera (v pondělí) odbory řekly, že stávkujících škol bude přes 6000, dnes, když byly dotazovány, nejsou schopny říci, jaká to budou čísla," řekl Plaga. "Co my máme k dispozici, například stránky města Plzeň, kde ze 66 škol čtyři budou zavřeny a nebudou fungovat v zítřejší odborářské stávce," uvedl ministr. Zmínil také anketu mezi Asociací ředitelů základních škol, kde podle něj zhruba v 13:30 bylo 179 hlasujících škol, z nichž 31 bude plně zavřených. "To skutečně není přes polovinu. Naopak téměř 60 procent škol uvedlo, že neomezí provoz a nepřipojí se ke stávce," poznamenal Plaga.

"Nejsem přesvědčen o tom, že stávka odborářů bude tak masová, jak je deklarováno," řekl také ministr. Poděkoval ale zároveň všem učitelům včetně těch, kteří se ke stávce připojí. "Protože jsme si vědomi toho, že dluh, který se nastřádal v předchozích 15 letech, není malý. My se ho snažíme odstranit a investovat do budoucna, aby učitelské povolání bylo atraktivní," uvedl Plaga. Byl by ale nerad, kdyby se debata o kvalitě českého školství smrskla pouze na platy.

Podle statistik ministerstva školství v minulém školním roce kraje a obce zřizovaly celkem 9748 mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol. Seidlová v pondělí uvedla, že se ke stávce zatím přihlásilo přes 6000 škol. Jejich budovy ale nemusí ve středu zůstat úplně zavřené. Výuka může vypadat jen jinak, nebo se může omezit.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je stávka učitelů zbytečná. Vláda na ni reagovat nebude a nebude se měnit ani plán zvyšování platů. Podle schváleného vládního nařízení vzroste tarifní složka platu o osm procent, zbývající část peněz na přidání se pak využije na odměny. Odbory požadují růst tarifů o deset procent.

Odbory dlouhodobě usilují o zvýšení platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy, chtěly toho docílit do roku 2020. Průměrná hrubá mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí činila 32.466 korun, což by znamenalo, že by učitelé měli mít 42.205 Kč. Ve skutečnosti ve stejném období brali učitelé v průměru 36.224 korun, tedy zhruba 112 procent průměrné mzdy. Odboráři poukazují na to, že platy rostou i v jiných částech veřejné správy a příjmy učitelů se od průměru vzdalují jen pomalu.

Loading...
Vstupte do diskuze (46)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Číňané mají na Karlově univerzitě utrum. Rektor ukončil činnost…

13.11.2019 14:36 Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ukončil ke dnešnímu dni činnost Česko-čínského centra UK (ČČC)…

Stávka zabrala? K odborům se přidali podnikatelé, chtějí víc peněz na…

07.11.2019 17:14 Odbory a zaměstnavatelé vyzvali dnes vládu a poslance, aby ve Sněmovně v projednávaném rozpočtu na…

Insignie a archiválie brněnských univerzit: Po téměř 20 letech znovu k…

06.11.2019 20:43 Mimořádná, pouze týdenní, výstava rektorských a děkanských insignií a univerzitních archiválií i s…

Tomáš Klus se naštval: Babiš je jako Voldemort, vzdělání nemůže být…

06.11.2019 16:57 Aktualizováno Zpěvák Tomáš klus podpořil stávku českých učitelů. Přesto - nebo právě proto, že má doma čtyři děti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama