Prezident Zeman se vrátil na Pražský hrad, aby jmenoval nové rektory

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 11 nových rektorů vysokých škol. Většina z nich se svých funkcí ujme od začátku února. Rektorkou Univerzity Karlovy se stala Milena Králíčková, nejstarší českou vysokou školu tak prvně povede žena. Zeman se dnes na Hrad vrátil po asi pěti měsících. Kvůli nemoci je strávil v Ústřední vojenské nemocnici nebo na zámku v Lánech.

Miloš Zeman

Prezident předal jmenovací dekrety deseti novým rektorům. Jedenáctý jmenovaný rektor, Vojtěch Adam z Mendelovy univerzity v Brně, nebyl dnes na ceremoniálu přítomen. Prezident uvedl, že je Adam nemocný a Hrad mu pošle listinu poštou. Zažertoval, že mu jeho jméno připomnělo bývalého ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha. To, že nastupující rektor čelí podezření, že chyboval v několika odborných článcích, prezident nezmínil. Expertní komise přitom v úterý doporučila stažení Adamových chybných článků z časopisů a končící rektorka univerzity Danuše Nerudová mu dnes doporučila rezignaci. K vysvětlení záležitosti vyzvala dnes Adama také Česká konference rektorů, případ podle ní vrhá špatné světlo na českou vědu.

Zeman pak při předávání dekretů nepodal ruku nastupujícímu rektoru Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU) Petru Michálkovi, který je autorem satirického divadelního představení Ovčáček čtveráček. Kabaret se trefuje do některých představitelů Hradu, zejména do prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Zeman poznamenal, že motivací ke kandidatuře na rektora může být asi i neúspěch v senátních volbách. Michálek do Senátu neúspěšně kandidoval v roce 2020 za hnutí STAN.

Nové rektory si zvolily akademické senáty škol, v prosinci je odsouhlasila vláda. Většinou se funkcí ujmou nové osobnosti, u čtyř vysokých škol ale rektor ve své funkci zůstává. Pokračovat tak nadále bude dosavadní šéf České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Petr Sklenička. Akademici Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) si zvolili opět Vojtěcha Petráčka. Staronového rektora budou mít také na Technické univerzitě Liberec (TUL), kterou vede Miroslav Brzezina. Rektorem Veterinární univerzity Brno (VU) zůstane Alois Nečas.

Na dalších vysokých školách se budou rektoři střídat. Rektora Univerzity Karlovy (UK) Tomáše Zimu od února nahradí Králíčková. Na Akademii výtvarných umění v Praze (AVU) vystřídá Tomáše Vaňka Maria Topolčanská. Rektorem Univerzity Pardubice (UPCE) se stal místo Jiřího Málka Libor Čapek. Na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) vyhrál rektorské volby Ladislav Janíček, který nastoupí po Petru Štěpánkovi. Adam má nahradit na Mendelově univerzitě v Brně Nerudovou a Michálek na JAMU Petra Oslzlého.

Mění se i rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE), kde se funkce po Haně Machkové od 1. dubna ujme Petr Dvořák.

Prezident při jmenování rektorů zdůraznil, že by měli usilovat o zvýšení prestiže vysokých škol. „Já se znepokojením sleduji, že v mezinárodních žebříčcích není většina našich univerzit příliš úspěšná, a někdy má dokonce klesající úroveň,“ řekl. „Milá paní rektorko, v případě Univerzity Karlovy je slabý argument, že jste o něco lepší než univerzita v Oregonu, a bylo by dobré, kdyby prestiž slavné Karlovy univerzity pod vaším vedením vzrostla,“ obrátil se na Králíčkovou. To samé se podle něj týká i dalších vysokých škol.

Zeman se na Pražský hrad dnešní ceremonií vrátil poprvé po asi pěti měsících. Poslední veřejná aktivita prezidenta, o které jeho kancelář informovala, se na Hradě uskutečnila na konci loňského srpna. V polovině září byl Zeman poprvé hospitalizován, do nemocnice se opět vrátil 10. října. Od propuštění pobývá v Lánech, kde o něj pečují zdravotní sestry.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 22:20 Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Ukrajinský soud odsoudil ruského vojáka za zastřelení civilisty na doživotí

23.05.2022 13:28 Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Na Ukrajině byly zřejmě nasazeny proti ruským okupantům i raketomety z…

22.05.2022 22:07 České raketomety RM-70 byly již nasazeny do bojů proti ruským invazním silám, které napadly…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Počasí bude mít tento týden do tropů daleko. Ochlazení s sebou přinese déšť

23.05.2022 06:30 Letní teploty z minulého týdne se v tom nadcházejícím opakovat nebudou. Ochladí se a v některých…

Ministerstvo školství vyčíslilo náklady na uprchlíky z Ukrajiny na…

21.05.2022 11:01 Téměř tři měsíce od ruského vpádu na Ukrajinu je podle ministerstva školství možné vyčíslit náklady…

Ministerstvo školství doporučilo pro vysvědčení ukrajinských dětí slovní…

19.05.2022 17:57 Ukrajinští uprchlíci by podle ministerstva školství (MŠMT) měli mít letos na závěrečném vysvědčení…

Ukrajinské školy budou žákům uznávat studium v Česku

07.05.2022 08:34 Ukrajinské školy budou žákům uznávat plnění povinné školní docházky v Česku. Ve spolupráci s…

Studenti se u přijímacích zkoušek v češtině horší, v matematice lepší

28.04.2022 15:26 Uchazeči o studium čtyřletých oborů získali letos u jednotných přijímacích zkoušek v průměru méně…

Související:

Právě se děje

reklama