Prezident Zeman vybídl učitele, aby se při práci drželi hesla "škola hrou"

Učitelé by se při své práci měli držet hesla "škola hrou". K metodě v duchu zásady Jana Amose Komenského dnes prezident Miloš Zeman vybídl semifinalisty ankety o nejlepšího učitele Zlatý Ámos, které přijal odpoledne na Pražském hradě. Do letošního klání se přihlásilo rekordních 92 účastníků, loni školáci zaslali 57 nominací. Finále ankety, kam ve středu postoupilo pět učitelů a jedna učitelka, by se mělo konat 27. března.

Prezident Miloš Zeman
doporučujeme

Prezident připomněl Komenského už v úvodu svého projevu a řekl, že nemá pocit, že by české školství požadavku na "školu hrou" odpovídalo. To dal do souvislosti s "diskusemi" ohledně zrušení maturity z matematiky. "Tento návrh není nepřátelský vůči matematice, tento návrh je nepřátelský vůči těm, kteří neumí učit tak, aby matematika byla zajímavá. To se týká i mé oblíbené disciplíny, to jest dějepis," řekl Zeman.

Podle prezidenta je skutečná výuka historie výukou příběhů. "Příběhů lidí, kteří stáli v čele svých států a nebo v čele opozice vůči těmto lidem. Na škole se někdy neučí příběhy, učí se jména panovníků, učí se letopočty, a to je samozřejmě nejlepší cesta, jak historii otrávit, třebaže není nic krásnějšího, než studovat historické knihy," podotkl.

Semifinalistům poté popřál, aby učili tak, aby se jejich žáci radovali z toho, že se jejich předměty učit mohou. "Někdy to vypadá, jako kdyby jenom to, co je upocené, bylo důležité, a to, co je zábavné, naopak bylo nižší kategorie. Přeji vám, aby vaši žáci z vaší výuky měli zábavu," uzavřel Zeman.

Porota by měla vybrat ze šestice finalistů nástupce loňské vítězky, Pavlíny Kopáčikové, která na Základní škole ve Vacově na Prachaticku učí matematiku, češtinu a tělocvik. Finalisty dnes na ministerstvu školství volili sami účastníci. Postoupili Veronika Svobodová z První jazykové školy Horáčkova v Praze, Zdeněk Halamásek z pražského Gymnázia Budějovická, Tomáš Míka z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře, Petr Pokorný, který pracuje v Základní škole Lysá nad Labem, Vladimír Švarc ze základní školy v Rajnochovicích na Kroměřížsku a Adam Wiltsch z Mendelova gymnázia v Opavě. "Šestice se v závěrečném kole utká o tituly Ámos sympaťák, Dětský Ámos a Zlatý Ámos 2020," uvedl ředitel ankety Ladislav Hrzal. Zároveň dodal, že vzhledem k zvláštním opatřením kvůli koronaviru, pořadatelé v následujících týdnech zvažují, jakým způsobem vyhlášení pojmou. Chtějí dodržet tradici spjatou se Dnem učitelů, který je 28. března.

Učitelům za jejich práci poděkoval ministr školství Robert Plaga. "S nadsázkou vyjádřil naději, že díky současnému uzavření škol se rozvinou nové inovativní způsoby výuky včetně on-line vzdělávání," podotkl Hrzal.

Anketa Zlatý Ámos se letos koná posedmadvacáté. Semifinále navazovalo na regionální kola soutěže, která se uskutečnila v lednu a únoru. Nominace učitelů na Zlatého Ámose posílali školáci od října do konce loňského roku.

Prvního ročníku ankety, který se konal ve školním roce 1993/1994, se zúčastnilo 19 učitelů. Tehdejším vítězem se stal Petr Martínek z Vlašimi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ostravský primátor: Za nezískání akreditace si může univerzita sama

09.07.2020 17:26 Za nezískání akreditace pro obor Všeobecné lékařství na ostravské Lékařské fakultě může podle…

V maturitních oborech je víc míst než zájemců, plyne ze statistik

05.07.2020 09:13 Nabídka míst v maturitních oborech stále výrazně převyšuje počet zájemců o studium střední školy, i…

D4 na 7. km zablokovala nehoda dvou osobních aut

04.07.2020 16:47 Dálnici D4 na sedmém kilometru u Prahy dnes odpoledne zablokovala nehoda dvou osobních aut.

Na gymnázium se hlásí pětina žáků 9. tříd

04.07.2020 15:05 Každý pátý žák 9. třídy si podle Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) podal přihlášku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy