Při jazycích či zpěvu by místo roušek mohly být štíty, myslí si učitelé

Výuka cizích jazyků nebo hudební výchovy v rouškách by podle zástupců učitelů těchto předmětů nebyla zcela plnohodnotná. V cizích jazycích roušky znemožní srozumitelnost a nácvik správné výslovnosti. Pokud by se roušky nosily i při zpěvu, výuka by se omezila na procvičování dovedností a techniky dýchání. Vyplývá to z vyjádření pedagogů, které oslovila ČTK. Řešením by podle nich mohla být výuka se štíty místo roušek.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes oznámil, že od pátku budou roušky povinné ve školách s výjimkou prvního stupně základních škol i při výuce ve třídách. Výjimka by měla platit také pro tělocvik, zpěv či hru na dechové nástroje. Ve většině škol se dosud nosily roušky jen ve společných prostorech, tedy na chodbách či v šatnách.

Předsedkyně Asociace jazykových škol Marcela Hergesselová dnes ČTK řekla, že jedním z předmětů, který nejde v rouškách dobře učit, je také cizí jazyk. Například na Vysoké škole finanční a správní v Praze, kde učí, proto podle ní bude výuka cizích jazyků v novém akademickém roce na dálku přes internet. "Student za prvé učitele s rouškou špatně slyší a taky musí vidět na ústa, aby viděl rty, jazyk. Vidět mluvidla je důležité, pomáhá to k tomu, aby student kopíroval, aby se naučil správně mluvit," uvedla.

"Druhá věc, která je taky zásadní, tak to je srozumitelnost," řekla. Například v angličtině, která se v českých školách vyučuje nejvíc, je podle ní mnoho slov ve výslovnosti velmi podobných. Řada jazykových škol podle ní na jaře vyzkoušela výuku v rouškách, ale brzo se podle ní ukázalo, že to přináší docela velké problémy. "Rouška znemožňuje správné porozumění," vysvětlila.

Lepší než roušky by podle ní mohly fungovat průhledné štíty. U těch může nastat problém pouze s tím, že se v nich někdy odráží světlo, řekla. To by se podle ní ale dalo vyřešit poposednutím na jiné místo, aby se štít neleskl a člověku bylo vidět do obličeje.

Naproti tomu Klára Uličná z katedry anglického jazyka a literatury pražské pedagogické fakulty v rouškách při výuce cizího jazyka krátkodobě problém nevidí. "Jedinou oblast, kterou by to mohlo omezit, tak je srozumitelnost," řekla. Podle ní se ale na výslovnost stejně ve školách neklade velký důraz. "V dlouhodobé perspektivě si myslím, že by to možná problém byl, ale na nějakou přechodnou dobu si myslím, že to problém nebude," řekla.

Co se výuky hudby týče, nařízení o nošení roušek by se podle dnešních informací nemělo vztahovat na zpěv či hru na dechové nástroje. Učitel hudební výchovy z pražského Gymnázia Nad Kavalírkou a zástupce iniciativy Hudebka pro všechny Libor Sládek ČTK řekl, že zpívání v rouškách by bylo k ničemu. "Ono i chodit s rouškou je k ničemu, protože to, co vydechnete, tedy ten kysličník, tak se do vašeho těla vrací okamžitě zase zpátky. Všichni to odneseme na svém zdraví," uvedl.

Podle výkonného ředitele Asociace základních uměleckých škol (ZUŠ) Tomáše Kolafy by se při nošení roušek při zpěvu zaměřila výuka asi hlavně na procvičování techniky dýchání a jiných pěveckých dovedností. Podobně jako Hergesselová zmínil možnost nošení štítů, které by podle něj byly lepší než roušky.

Ředitelé ZUŠ jsou podle Kolafy každopádně připraveni udělat vše pro to, aby se školy nemusely zavírat a výuka mohla pokračovat prezenčně třeba i s rouškami. Zmínil, že ZUŠ by možná i samy dokázaly vybavit děti štíty a při hře na dechové nástroje by se mohly používat třeba i roušky se zipy.

Související

Univerzita Palackého, ilustrační fotografie.

Stávka pedagogů v Olomouci: Vláda nás chce nechat vyhladovět. Kvalita výuky ale zatím neupadá

Vysoké školy napříč Českou republikou se v rámci iniciativy Hodina pravdy zapojily do jednodenní výstražné stávky. Zatímco vláda opakovaně deklaruje podporu vzdělání a vědě, pedagogové její aktivitu vnímají opačně. EuroZprávy.cz na Katedře politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci zpovídaly několik pedagogů i studentů tak, aby nabídly ucelený pohled na celkovou situaci v humanitních oborech na vysokých školách. 

Více souvisejících

učitelé Roušky a respirátory Školství

Aktuálně se děje

před 49 minutami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy