Přijímací zkoušky na VŠ mohou být 15 dnů po otevření škol, rozhodli poslanci

Přijímací zkoušky na vysoké školy by se mohly uskutečnit nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol. Vysoké školy by je mohly s ohledem na epidemii koronaviru uskutečnit prezenčně i na dálku, podobně jako státní zkoušky. Počítá s tím zákon, který dnes jednomyslně schválila Sněmovna.

Přidejte svůj názor

Vysoké školy
doporučujeme

Prodloužila lhůtu, ve které přijatí uchazeči budou moci dodat dodatečně maturitní vysvědčení, a to z vládou navrhovaných 30 dnů na 45 dnů po zápisu na vysokou školu. Normu nyní posoudí Senát.

Vysoké školy by podle předlohy také mohly prodloužit akademický rok a mohly by studentům odpustit poplatky za příliš dlouhé studium.

Některé vysoké školy už avizovaly, že kvůli epidemii budou muset zkoušky posunout. Termíny přijímacích zkoušek určuje každá vysoká škola sama, za standardního stavu je musí vyhlásit alespoň čtyři měsíce předem. Kvůli opatřením proti koronaviru to nemohou splnit, a zákon proto lhůtu zkracuje na 15 dnů.

Maturitní zkoušky by se podle jiné úpravy, která už byla přijata, měly konat 21 dnů po znovuotevření škol. Pokud se ale školy neotevřou do 1. června, zkoušky na maturitním vysvědčení nahradí průměr známek z posledních tří vysvědčení střední školy. Úspěšní uchazeči o vysokoškolské studium budou moci předložit maturitní vysvědčení nejpozději do půldruhého měsíce od zahájení příštího akademického roku.

Státní zkoušky na vysokých školách a obhajoby dizertačních prací by se mohly konat i přes internet. Podmínkou je, aby šlo o komisionální zkoušení. Pokud by se státnice nemohly uskutečnit ani na dálku, měly by být po otevření škol. Školy by navíc měly mít možnost akademický rok prodloužit.

Úprava vznikala ve spolupráci s vysokými školami, řeší také prodloužení stipendií či odpuštění poplatků za nadstandardní dobu studia. Doba od 1. března do 31. srpna by se v této souvislosti neměla do studia započítávat. Akademické senáty by navíc dle návrhu mohly jednat a hlasovat na dálku.

Školy jsou kvůli šíření koronaviru zavřené od 11. března do odvolání. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) uvedl, že předpokládá jejich otevření v druhé polovině května podle vývoje koronavirové epidemie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školy získaly z dotací 60 tisíc počítačů, mohou je půjčit žákům

30.05.2020 15:33 Za poslední dva roky dostaly české školy s využitím evropských dotací skoro 60.000 notebooků a…

Maturity odstartují v pondělí, budou je provázet zvýšená hygienická…

30.05.2020 12:02 Didaktickým testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních…

Na internetu kolují falešné maturitní testy, MŠMT podá trestní oznámení

29.05.2020 14:16 Ministerstvo školství podá trestní oznámení kvůli prodeji údajně ověřených testů státních maturit,…

Covid-19 v brněnské školce. Dítě mělo pozitivní test, celá třída jde do…

29.05.2020 13:52 Pozitivně testováno na covid-19 bylo jedno dítě z Mateřské školy Duha v městské části Brno-Bystrc.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy