Přijímací zkoušky začaly bez potíží, někde ale odsunuly návrat žáků do lavic

Přijímací zkoušky na střední školy začaly dnes podle ředitelů v Praze bez potíží. Na některých víceletých gymnáziích se kvůli zkouškám ale odložil návrat žáků do lavic až na příští týden. Tento týden tam mají ředitelské volno nebo náhradní program mimo školu. Kvůli velkému počtu uchazečů u zkoušek totiž gymnázia nemají dost místností ani učitelů k zajištění výuky. Vyplývá to z informací od ředitelů gymnázií a na webech škol.

Eurozpravy.cz

Žáci se dnes vrátili na druhý stupeň základních škol a nižší stupeň víceletých gymnázií v Praze a šesti dalších krajích. Jejich třídy se budou ve výuce střídat po týdnu ve škole a doma. Na středních školách zároveň začalo období přijímacích zkoušek. Dnes se koná první termín jednotných přijímacích testů na čtyřleté obory, druhý termín bude v úterý. Ve středu a ve čtvrtek pak následují termíny pro uchazeče v šestiletých a osmiletých gymnáziích. Řada víceletých gymnázií má zároveň i obor pro čtyřleté studium.

Například ředitele Malostranské základní školy a osmiletého gymnázia Tomáše Ledvinku načasování návratu žáků do škol v době přijímacích zkoušek nepotěšilo. "To hodnotím jako velmi negativní, že první týden, kdy jde druhý stupeň do škol, je týden přijímacích zkoušek, kdy minimálně dva dny je škola rozbitá, ale v některých středních školách i čtyři dny, protože mají i čtyřleté studium," řekl.

Na stejný problém upozornila i předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. V Gymnáziu Nad Štolou v Praze 7, které vede, budou mít tento týden žáci tři dny ředitelské volno a jeden den náhradní program. Při něm se v pondělí a v úterý třídy nižšího stupně gymnázia prostřídají například na procházkách po Praze. V pátek budou mít všichni distanční výuku a rotačně se začnou učit až od příštího pondělí.

Zahájení přijímacích zkoušek se podle ní dnes ráno ale obešlo bez potíží. "Všichni přinesli potvrzení o testu (na covid-19), všechno bylo v pořádku," řekla. Pro testování žáků na covid-19 podle ní má škola zásoby do příštího pondělí. Jejich další zajištění nyní řeší i se zřizovatelem.

Zahájení přijímacích zkoušek se podle Schejbalové obešlo bez potíží. "Všichni přinesli potvrzení o testu (na covid-19), všechno bylo v pořádku," řekla. Záznamové archy uchazečů se po skončení podařilo bez problémů odeslat do Cermatu, kde se budou vyhodnocovat, dodala.

Až od příštího týdne se pro výuku otevřou také Gymnázium Jana Keplera nebo Gymnázium Nad Alejí v Praze 6. "My jsme žáky do školy zatím nepustili, protože bychom to personálně nazajistili," vysvětlila ředitelka Gymnázia Jana Keplera Ivana Landsingerová. I v minulosti podle ní škola dávala žákům v týdnu přijímacích zkoušek vždy studijní volno.

Co se týče testů na covid-19, má jich podle Landsingerové škola nyní dost do 17. května, pak už by podle ministerstva školství měly být k dispozici další testy od státu. Podobné zásoby má i Gymnázium Nad Alejí, řekl ředitel Jiří Benda.

Jen část tohoto týdne budou mít výuku studenti nižšího ročníku v Gymnáziu Voděradská v Praze 10, které kvůli přijímacím zkouškám vyhlásilo ve středu a čtvrtek ředitelské volno. Škola má osmiletý, šestiletý i čtyřletý obor studia.

Témata: EZ

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje