Přijímačky na VŠ budou nejdříve 15 dnů po otevření škol, Senát zákon schválil

Přijímací zkoušky na vysoké školy se budou moci konat nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol. Vysoké školy je budou moci s ohledem na epidemii koronaviru uspořádat vedle prezenční formy i na dálku, podobně jako státní zkoušky. Předpokládá to vládní návrh zákona, který dnes schválil Senát hlasy všech přítomných členů. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Přidejte svůj názor

studium
doporučujeme

Vysoké školy budou moci také prodloužit akademický rok. Dostanou navíc možnost odpustit studentům poplatky za příliš dlouhé studium.

Sněmovna ve vládním návrhu prodloužila lhůtu, v níž budou moci přijatí uchazeči dodat vysoké škole dodatečně maturitní vysvědčení. Bude činit 45 dnů po začátku akademického roku, kabinet původně navrhoval 30 dnů.

Některé vysoké školy už avizovaly, že kvůli epidemii budou muset zkoušky posunout. Termíny přijímacích zkoušek určuje každá vysoká škola sama, za standardního stavu je musí vyhlásit alespoň čtyři měsíce předem. Kvůli opatřením proti koronaviru to nemohou splnit, a zákon proto lhůtu zkracuje na 15 dnů.

Senát v doprovodném usnesení upozornil na návrh Václava Hampla (za KDU-ČSL) na to, že v případě organizování přijímacích zkoušek na dálku by mohlo některé uchazeče znevýhodnit nekvalitní připojení k internetu. Vysoké školy by to měly podle usnesení směřované konferenci rektorů zohlednit.

Maturitní zkoušky by se podle jiné úpravy, která už byla přijata, měly konat 21 dnů po znovuotevření škol. Pokud se ale školy neotevřou do června, zkoušky na maturitním vysvědčení nahradí průměr známek z posledních tří vysvědčení střední školy. Za současné situace s ohledem na plán otevírání škol počítá ministerstvo školství s prvními maturitami po 1. červnu.

Státní zkoušky na vysokých školách a obhajoby dizertačních prací se budou moci konat i prostřednictvím internetu. Podmínkou je, aby se jednalo o komisionální zkoušení. Pokud by se státnice nemohly uskutečnit ani na dálku, měly by být po otevření škol.

Úprava vznikala ve spolupráci s vysokými školami, řeší také prodloužení stipendií. V souvislosti s odpuštěním poplatků za nadstandardní dobu studia se doba od začátku března do konce srpna nebude do studia započítávat. Akademické senáty budou moci podle předlohy jednat a hlasovat na dálku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do skupin na ZŠ se mohou přidat další děti, žáci mohou mimo školu

27.05.2020 20:25 Do skupin dětí, které se v pondělí vrátily na první stupeň základních škol, se můžou připojit další…

MŠMT stále počítá se slíbeným růstem platů učitelů v příštím roce

27.05.2020 17:03 Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na…

Řízný dopis: Plaga zničil důvěru rodičů ve školu, píše zástupce…

26.05.2020 15:20 Aktualizováno Způsob postupného znovuotevírání škol zavřených kvůli koronaviru staví podle vedoucího středních…

V červnu se omezeně otevřou i střední a speciální školy

25.05.2020 20:20 Aktualizováno Do speciálních škol se budou moct vrátit děti se zdravotním postižením od 1. června. Schválila to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy