Průtahy ministerstva komplikují mladým lékařům studium

Další studium po absolvovaní lékařské fakulty podle mladých lékařů komplikují průtahy ministerstva zdravotnictví. V současné době obnovuje nemocnicím akreditace, které umožňují lékaře školit. Některé je ale zatím nemají, což brání studentům přihlásit se ke zkoušce.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Náměstek Roman Prymula dnes řekl členům sněmovního zdravotnického výboru, že ministerstvo připraví návrh změny zákona, která studentům umožní se přihlásit ke zkoušce, i když jejich pracoviště bylo bez požadované akreditace.

Po šesti letech lékařské fakulty se mladý lékař hlásí ke specializačnímu vzdělávání. To se dále dělí do 19 takzvaných kmenů a 43 specializací. Třicet měsíců studia kmene musí lékař strávit na pracovišti, které má potřebnou akreditaci. Kvůli změně zákona, která slaďuje vzdělání českých doktorů s Evropou, si ji musí obnovit všechny nemocnice. Její podmínky stanoví a udělení schvaluje akreditační komise složená ze zástupců lékařských fakult a odborné komise daného oboru.

"Jsme ve skluzu z hlediska schvalování akreditací, asi největší problém jsou menší a superspecializovaná pracoviště, která nenaplní podmínky pro kmen," uvedl Prymula. Odborné společnosti si stanovily podmínky, které musí nemocnice splnit, například počet porodů nebo anestezií. Jedná se podle něj o tom, že by si tuto část vzdělávání mohla nasmlouvat jiná pracoviště. Zároveň ministerstvo vyzývá komise, aby podmínky zmírnily.

Zpoždění vyřizování akreditací probíral sněmovní výbor už několikrát. Dnes promluvili i mladí lékaři, kteří apelovali na urychlené vyřízení, protože si potřebují podat přihlášky ke zkouškám po splnění kmene v jarním termínu. Pracoviště, která je školí, zatím akreditaci schválenou nemají nebo ji kvůli zpoždění několik měsíců neměla. "Cestou poslaneckého návrhu asi dojde k plošné amnestii," uvedl ředitel odboru vědy a lékařských povolání ministerstva Zbyněk Podhrázký. Změna zákona by měla být účinná od 1. července.

Problémy jsou podle něj nejen v tom, že odbor má málo úředníků. Některé nemocnice či ordinace si podle něj nepodaly žádosti včas nebo v nich uvádějí nepravdivé informace. V některých oborech se nesešly v usnášeníschopném počtu akreditační komise. "Nemáme vůči nim žádné sankční nástroje," uvedl ředitel odboru.

Lékařské fakulty podle Prymuly na úterním jednání s ministrem přislíbily, že bude více termínů, které budou moci mladí lékaři využít. Podrobnosti jsou podle Podhrázkého na webu ministerstva.

V minulém školním roce v Česku studovalo podle statistik ministerstva školství na lékařských fakultách přes 21.000 lidí, lékařů-absolventů bylo přibližně 2500. Osm lékařských fakult před navýšením přijímalo asi každého desátého až patnáctého zájemce. Ne všichni, kteří splnili podmínky přijímacího řízení, tak z kapacitních důvodů mohli být přijati. V loňském školním roce přijaly fakulty o 20 procent studentů víc.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zjišťují, jak rodiče zvládají domácí výuku. Můžete se zapojit do…

05.04.2020 17:06 Výzkumníci vytvořili anketu, jak rodiče v době uzavření škol kvůli koronavirové pandemii zvládají…

Rektor Zima: Rozpočet Univerzity Karlovy přijde kvůli koronaviru o 1,5…

05.04.2020 16:01 Rozpočtu Karlovy univerzity způsobí koronavirová krize a s ní spojený dopad na školy výpadek příjmů…

Plaga nechce známkovat žáky z tělocviku či hudební výchovy

05.04.2020 15:07 Ministerstvo školství po Velikonocích vydá vyhlášku, která by měla učitelům dát návod, jak…

Dva termíny přijímacích zkoušek na střední školy nebudou, říká Plaga

05.04.2020 14:38 Ministerstvo školství neplánuje obnovit dva termíny zkoušek na střední školy, jak požaduje petice,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy